Коли передосіннє сонце дарує стільки позитивних емоцій і гарного настрою, у стінах кухні стає тісно. Тому барбекю — це якраз те, чого прагне наша стомлена душа. Отже, гайда на природу, відпочивати і дегустувати нові страви, які на свіжому повітрі будуть смачнішими апріорі. Олександр Русскін, медик за освітою, а нині директор столичного аеропабу «Джепсен», радить готувати страви просто неба, озброївшись гаслом «Це легко і смачно!»
Для найкращих друзів
Способів замаринувати м’ясо для пікніка — безліч. Якщо хочете випробувати рецепти Олександра Русскіна, будь ласка. Скажімо, приготуємо звечора для завтрашнього походу курятину і свинину. Куряче філе поріжте маленькими шматочками — для шашлику; свинину для барбекю — стейками. У курятину додайте кільця цибулі, болгарський перець і почищені шампіньйони, усе посоліть, поперчіть. Свинину посоліть, поперчіть меленими перцями різних сортів, додайте кислих свіжих слив і залийте червоним вином. Обидві заготовки на ніч ставте у холодильник.
Якщо на природі планується зустріч з особливими друзями, Олександр Русскін радить приготувати свинину особливу, з коньяком. Така страва — безпрограшний успіх будь–якого пікніка, каже він з досвіду. Отже, звечора перед пікніком у невеликій посудині треба змішати півсклянки міцної діжонської гірчиці (продається в магазинах), 8 зубчиків подрібненого часнику, 2 столові ложки свіжовичавленого лимонного соку і столову ложку коньяку — і соус готовий. Кілограм свинячої вирізки поріжте на невеликі шматочки, посоліть, поперчіть за смаком і замаринуйте в цьому соусі. Коли уже наступного дня смажитимете м’ясо на грилі, слід постійно поливати його маринадом з нього.
На «ура!» на природі з’їдають шашлик у пивному маринаді, який має дуже апетитний вигляд, соковитий і ніжний. На 2 кілограми свинини візьміть 4 цибулини і 5 помідорів, 0,5 л світлого пива, по чайній ложці куркуми і паприки, сіль, перець і зелень — за смаком. М’ясо поріжте на шматки, посоліть, поперчіть, додайте куркуму і паприку, зелень і залийте пивом. Одну цибулину потріть і також додайте до м’яса, а решту цибулі й помідори поріжте кільцями і всипте у миску. Таке м’ясо маринується 3 години. Його треба нанизувати на шампури, чергуючи з кільцями помідорів і цибулі.
Про жінок i рибу
Як свідчить практика, смачно приготоване рибне барбекю користується не меншим попитом, ніж м’ясне. Особливо вітають рибку на грилі жінки, тому чоловікам, плануючи пікнік, потрібно подбати, щоб у кошику був тунець, сьомга, риба–меч або будь–яка риба з щільною м’якоттю чи та, яку ви впіймали власноруч.
Найшвидше приготувати цілу невелику рибу так: почистити її, скропити лимонним соком, додати улюблені спеції, загорнути у фольгу й запікати на решітці хвилин 10. Мінімум зусиль, втім смакота неймовірна!
Якщо хочете вишуканішого варіанту, беріть, наприклад, сьомгу, 6 шматків iз непошкодженою шкіркою (приблизно по 250 г кожен), 2 чайні ложки розтертого часнику, цибулину, по 2 столові ложки червоного вина і свіжого лимонного соку, 100 г оливкової олії, чайну ложку вустерського соусу (спеціально для риби, продається у магазинах), по чайній ложці солі, меленого чорного перцю, сушених базиліку, чебрецю, розмарину і шавлії. Рибу посоліть, поперчіть, додайте нарізану півкільцями ріпчасту цибулю, орегано, базилік, вино, оливкову олія, лимонний сік, все добре перемішайте і залиште на 3 години. Окремо приготуйте соус: змішайте чайну ложку гострого соусу «Табаско» (продається у магазинах), 200 г кетчупу, який вам до смаку, дрібно порізану цибулину, 2 зубчики подрібненого часнику, по столовій ложці меленого червоного перцю і цукру, 2 столові ложки лимонного соку, по чайній ложці базиліку, розмарину, орегано і солі.
Смажать рибу по–особливому. Як вугілля розжарилося, змащуємо решітку для барбекю соняшниковою олією і розпікаємо. І лише після цього викладаємо на неї рибу, обсмажуємо приблизно по 7 хвилин з кожного боку, акуратно перевертаючи і поливаючи соусом. (Рибний стейк готовий, коли хребтова кістка легко відділяється кінчиком ножа, а риба — якщо на ній виступає білий сік).
До риби якнайкраще підходить овочевий шашлик. Його можна робити з усього, що виросло в цю благословенну пору. Цукіні, баклажани і кабачки поріжте кільцями, посоліть і залиште на півгодини. Перець, цибуля і помідори (теж порізані кільцями) попередньої підготовки не потребують. Овочі треба нанизати на шампури, скропити олією і смажити приблизно 25 хвилин.
Овочевий шашлик смакує з білим соусом, який приготувати дуже просто. Три варені яєчні жовтки розітріть з двома столовими ложками гірчиці, додайте півсклянки вершків і чайну ложку куркуми. Посоліть за смаком і розмішайте. Шашлики треба полити цим соусом і присипати подрібненою зеленню.
Про найсолодше
І на природі можна смакувати десерт, і він має бути також природнім. Один із найпоширеніших варіантів приготування його різновидів — запікання у фользі. Змажте олією качани кукурудзи, загорніть у фольгу і запікайте 15 хвилин. Або наповніть корицею і цукром звільнені від насіння середини яблука — і так само запікайте. Чудово смажаться на барбекю фрукти: ананаси, персики, сливи, нектарини. Напевно, вам сподобається і запечений банан із шоколадом. Спочатку треба по шкірці екзота зробити кілька надрізів, вкласти у них шматочки шоколаду — і на решітку.
Гостям Олександра Русскіна найбільше до смаку ананас–барбекю. Для його приготування знадобиться ананас, корінець iмбиру, 2 столові ложки меду і 5 ложок води. Ананас помийте і поріжте уздовж на 8 частинок. Для сиропу потріть імбир, додайте гарячу воду, мед, дайте півгодини настоятися. Процідіть сироп і поливайте ним ананас при смажінні з різних боків. Цей екзотичний фрукт треба смажити 5 хвилин.
Тетяна ЗІНЧЕНКО
Соусів для барбекю існує безліч. Ось кілька рецептів. Для приготування томатного потрібно: склянка томатної пасти, по столовій ложці оцту, рослинної олії (найкраще — оливкової) і цукру, 2 зубчики подрібненого часнику, дрібно нарізана цибулина, сіль, перець, чайна ложка гірчиці. Цибуля і часник смажаться на олії, до них додають інші інгредієнти і тушкують на повільному вогні півгодини. Зберігають заздалегідь приготовлений соус для вилазки на природу у холодильнику.
Оцтовий соус. Потрібно: 1,5 склянки яблучного оцту, півсклянки гарячої кип’яченої води, 2 столові ложки цукру, сіль, чорний мелений перець, чайна ложка паприки. Цукор потрібно розчинити у воді, додати інші інгредієнти і варити хвилин 10. (Цей соус рідкий, тому його можна використовувати для маринування м’яса перед запіканням).
Гірчичний соус найкраще смакує зі свининою та курятиною. Для його приготування знадобляться: склянка гірчиці, по 3 столові ложки вершкового масла, цукру, оцту, чайна ложка лимонного соку, червоний перець. Усе треба старанно перемішати і варити на повільному вогні півгодини.