Сьогодні православні українці відзначають велике свято, яке має кілька імен. «14 серпня відзначають перший, або Медовий, Спас (Спас — скорочення від Спаситель, тобто Ісус Христос). Також це свято у церковному календарі називають днем семи мучеників Макавеїв, а в народі свято називають просто — Маковея, — розповів «УМ» єпископ УПЦ Київського патріархату Євстратій (Зоря). — Цього дня починається двотижневий піст, який називають Спасівкою».
У народі кажуть, що Перший Спас — це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки. Ластівка весну починає й осінь накликає. Десь так воно й виходить, зважаючи на погоду за вікном, хоча «церква відзначає свята, не зважаючи на погоду», — каже отець Євстратій.
Свято Маковея, або Маковія — одне з найшановніших в Україні. Цього дня у церквах святять воду, квіти, мак і, звичайно, мед. Медовим Спас називають тому, що вулики до цього часу наповнюються медом, і традиційно пасічники починали медозбір. Тільки після освячення першого меду в церкві на Маковея можна було розговлятися.
Віруючі цього дня намагаються зранку нічого не їсти, аж поки не вип’ють свяченої води. А хворі на пропасницю — купаються в річці, бо вода на свято Маковея вважається цілющою. На Маковія кожний мав букет квітів, у якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковейка».
А попереду нас чекають Другий та Третій Спас. «19 серпня відзначаємо Преображення Господнє (Великий, або Другий, Спас), яке серед дванадцяти річних свят християнського календарного циклу по своїй значимості вважається третім після Різдва та Великодня. Другий Спас ще називають Яблучним, оскільки в цей день святять яблука, — нагадує єпископ Євстратій. — А 29 серпня православні віруючі відзначають свято Спаса Нерукотворного. За євангельським переказом, Спаситель витер обличчя рушником, і на тканині залишилося відображення його Божественного лику. Народна назва свята — Третій Спас, він якраз і завершує цикл Спасів».