Я пам’ятаю, як у дитинстві щоліта чекала на Маковія. Саме тоді мама пекла пиріжки і рулети з маком. Ні, не так: мак із пиріжками. Бо магазинні булочки завжди видавалися мені недостатньо маковими, а на свято можна було розгулятися. Звісно, що і в інші дні можна було випросити маковий рулет, але чомусь здавалося, що це щось особливе, тільки літнє, тільки Маковіївське. Тепер я виросла і подумала, а чого обмежуватися лише рулетами і пиріжками? Тому активно почала відшуковувати й випробовувати цікаві рецепти з маком, в яких, здебільшого, — досить неочікуване поєднання інгредієнтів.
Чудовий, легкий і дієтичний гарнір — брюссельська капуста з маком. Нашаткуйте 600 грамiв капусти, дрібно покришіть цибулину–шалот. Розігрійте в сотейнику 2–3 столові ложки олії і на невеликому вогні припустіть цибулю до м’якості (2–3 хвилини). Додайте капусту, сіль, перець за смаком і смажте, перемішучи, 4–6 хвилин, поки вона не стане ніжною і м’якою. Зніміть iз вогню, додайте 2 столові ложки білого оцту, столову ложку маку і подавайте до столу.
Для приготування фантастичної заправки з маком для салатів потрібно змішати у блендері двi столові ложки цукру, сік двох лимонів, по чайній ложці покришеної цибулі та діжонської гірчиці, 0,5 чайної ложки солі, 0,5 склянки олії, столову ложку маку. Фактично будь–який салат, а особливо зелений, з різним листям салату, свіжими овочами, а може, й фруктами з таким соусом набуде зовсім нового смаку.
А макові курячі кульки з бринзою не пробували? Для приготування цієї страви вам знадобиться: куряче філе — 400—500 г, цибулина, шматочок солоної бринзи, мак, чебрець, оливкова олія, сіль, перець, яйце, мелені панірувальні сухарики або шматочок хліба. Спочатку зробіть iз філе фарш, додайте у нього хліб і цибулю, добряче розмішайте, приперчіть, присоліть, додайте чебрець, яйце і сухарі. Наріжте сир невеликими шматочками. Змастіть форму для випікання олією, насипте у мисочку мак. Змоченими у холодній воді руками робіть кульки з фаршу зі шматочком сиру всередині і обвалюйте їх у маці. Готові кульки викладіть у форму, збризніть олією і випікайте 40 хвилин при температурі 180 градусів.
На десерт можна приготувати незвичайний буряковий кекс iз маковою глазур’ю. Здавалося б, яка випічка з буряку?! Втім бурякового смаку в готовому кексі зовсім не чути. Хочете переконатися, беріть для тіста по 225 г борошна та цукру, 0,5 чайної ложки розпушувача, одну — кориці, 3 яйця, 180 мл олії, 150 г очищеного і потертого на велику тертку буряка, сік половини лимона, 75 г родзинок, насіння соняшнику, гарбуза, льону. Розігрійте піч до 180 градусів. Змастіть прямокутну кексову форму (приблизно 16см х 10 см) маслом. Просійте в миску борошно, розпушувач, цинамон (корицю). Збийте в іншій мисці олію і цукор, додайте жовтки. На черзі — натертий буряк, лимонний сік, насіння (кількість визначайте на власний розсуд) і родзинки. Далі поступово введіть у суміш борошно. Окремо збийте білки в міцну піну і додайте ложкою до тіста. Нарешті вилийте суміш у форму і випікайте до готовності 50—60 хвилин (під час перевірки трісочкою всередині кекс має бути вологим, але не глевким). Готовий кекс лишіть вистигати у формі хвилин 20, а потім дістаньте і дайте охолонути на решітці.
Для глазурі ретельно змішайте вiсiм столових ложок цукру і лимонний сік (приблизно три чайні ложки), щоб не було грудочок. Полийте нею кекс, який зверху посипте маком.