Серед корисних і смачних знахідок літа на одному з перших місць — спаржева квасоля. Якщо вона не виросла на вашому городі, купуйте у господинь на ринках: за півкіло треба віддати 7–8 гривень. І вже практично маєте додаток до супу, дієтичний салат чи гарнір. До речі, спаржева квасоля є різних сортів, жовтого кольору, зеленого, темно–фіолетового, вузька і ширша. У зовсім молодих стручках немає з боків «ниточок», але старіють вони буквально за день–два — і в роті може опинитися неапетитна складова. Дуже просто позбавитися від неї, якщо знімати, коли перебираєш стручки. Ще одна хитрість — порізати стручки на невеликі шматки, тоді «нитки» не відчутні.
Спаржева квасоля смакує запеченою з твердим сиром чи яйцем. Органічно поєднується з різними овочами і грибами. Дуже просто і швидко зробити салат із стручкової квасолі з цибулею і горіхами. На 100 г квасолі потрібно: 1 ріпчаста цибулина, по 2 столові ложки рослинної олії та подрібнених волоських горіхів, зелень кінзи або петрушки. Квасолю швидко (7—10 хвилин) відварюють, відкидають на сито, охолоджують і викладають в салатницю. Потім присмачують сіллю, перцем, дрібно нарізаною і обсмаженою цибулею, заправляють олією і перемішують. Останні штрихи — горіхи і зелень.
Щоб приготувати екзотично–вишуканий салат із броколі і стручковою квасолею, потрібно мати по 300 г основних складників, апельсин, ріпчасту цибулину, 2 столові ложки оцту, 25 г почищеного мигдалю. Спочатку треба у підсоленій воді з оцтом відварити до напівготовності (близько 5 хвилин) невеликого розміру суцвіття капусти і стручки квасолі. Відкинути на друшляг і охолодити. Апельсин очистити, розділити на часточки і зняти з них прозорі оболонки. Нарізаний мигдаль обсмажити до золотаво–коричневого кольору. Змішати лимонний сік і дрібно порізану цибулю, за смаком приправити сіллю, цукром і меленим чорним перцем. Насамкінець у салатниці колом викласти суцвіття броколі, посередині — часточки апельсина, зверху покласти спаржеву квасолю, притрусити мигдалем і полити заправкою.
Закускою або гарніром для другої страви може бути спаржева квасоля в пасті із соняшникового насіння. Для її приготування потрібно: 0,5 кг стручків основного інгредієнта, велика цибулина, склянка чищеного несмаженого соняшникового насіння, склянка окропу, півсклянки олії, 3 зубці часнику. Квасолю відварити. Щоб залишити гарний зелений колір і хрусткість, варто її відразу відцідити і занурити в холодну воду. Потім для соусу треба підсмажити на сухій сковорідці насіння. Перекласти його у блендер, долити окріп, додати подрібнений часник і збити. В кінці влити половину норми олії, присмачити сіллю, чорним меленим перцем та червоним гострим на кінчику ножа і ще раз збити. (Не варто розбивати насіння до консистенції сметани, смачніше — коли є його дрібні частинки). Далі на олії спасерувати до м’якості подрібнену цибулю, покласти у сковорідку квасолю і соняшникову пасту, разом потушкувати 1–2 хвилини — і страва готова.
СКАРБНИЦЯ ЗДОРОВ’Я
Насіння спаржевої квасолі за вмістом білків наближається до м’яса і перевищує рибу, а за якістю воно прирівнюються до дієтичних курячих яєць. За рахунок поєднання у спаржевій квасолі і недостиглих бобів, і лопатків, що їх покривають, людський організм засвоює таких білків аж 75 відсотків. Саме у недостиглих бобах більше різних корисних мікроелементів, вітамінів, ніж у повністю сформованих квасолинах. Тому спаржеву квасолю рекомендують їсти для зміцнення імунітету взагалі та серцево–судинної і нервової систем зокрема. Такі стручки навіть зменшують частоту і силу асматичних нападів.
Найкорисніші стручки спаржевої квасолі, якщо їх зірвати вранці, через 40 хвилин після поливу, і приготувати протягом дня.
Досвідчені городники переконують, що спаржеву квасолю, вдруге за сезон, можна посадити у липні і їсти недозрілі найкорисніші стручки ще у вересні–на початку жовтня.