Цьогорічне нововведення на Одеському фестивалі — володаря Гран–прі визначають глядачі — мало, щонайменше, дві важливі мети. По–перше, так можна було визначити смаки публіки і, відповідно, зробити деякі висновки щодо програми наступного фестивалю. А по–друге, якщо ці смаки не збiгатимуться з професійним уявленням про якісне кіно — а саме так і мало бути — то рішення журі під головуванням Андрія Планова, яке визначало кращі фільм, режисуру, акторський ансамбль тощо, дозволить витримати баланс експертної оцінки ОМКФ. Власне, рішення виявилося дуже мудрим.
Найбільше симпатій глядачів, Гран–прі і 15 тисяч доларів від фестивалю отримала стрічка «Зломлені», кінодебют відомого британського режисера театру Руфуса Норріса. Зворушлива історія про дівчинку, хвору на цукровий діабет, її уявлення про світ, своє місце в ньому, любов до людей не могла залишити байдужим навіть тих людей, які до сентиментальних моментів на екрані ставляться спокійно. Журі ж, навпаки, віддало свої голоси новій стрічці Сергія Лозниці «В тумані» (Німеччина, Росія, Латвія, Нідерланди, Білорусь), яку він зняв за повістю Василя Бикова. Більш ніж двогодинна картина, що не вирізнялася ні динамізмом сюжету, ні великою кількістю персонажів, хоч і побудована на подіях фашистської окупації 1942–го, порушує вічні питання: чи можна залишатися чесною людиною, якщо всі навколо вважають тебе зрадником, і чи варто дбати про свою репутацію і слухати власну совість, якщо зрада, пристосуванство, приземленість гарантують значно вигіднішу роль у п’єсі, що називається «Життя»...
Володарями призу за найкращу режисуру стали Бенуа Делепін і Гюстав де Керверн, режисери фільму «Революція» (Франція, 2012). Найкращим акторським ансамблем, за версією журі ОМКФ, може пишатися картина «Ляльковий дім» (Ірландія, 2012). Міжнародне журі вручило також два спеціальні призи. Нагороди «Дон Кіхот» «за крок до відродження українського кіно» був удостоєний фільм режисера Валентина Васяновича «Звичайна справа» (Україна, 2012). Володар другого спеціального призу Міжнародного журі — фільм режисера Раду Юде «Все в нашій сім’ї» (Румунія, Нідерланди, 2012). Цю картину відзначено «за свободу стилю і силу історії про повсякденне життя сучасної Румунії».
В українському конкурсі, де змагалося близько двадцяти різножанрових фільмів, переміг режисер Ахтем Сейтаблаєв та його картина «Чемпіони із підворіття» з Олексієм Горбуновим у головній ролі. Фінансова складова цієї відзнаки становить 50 тисяч гривень.
Детальніше про ОМКФ–2012 читайте в наступному номері «УМ».