До початку купального сезону столичні комунальники завезли 700 тисяч кубометрів свіжого насипу, визначили «заборонені» території і тепер кажуть, що комфортність відпочинку повністю залежить від можливостей нашого гаманця.
Якщо кілька тижнів ви мріяли про близьку відпустку і вже навіть склали план дій на відпочинок у Криму, але в останню мить облюбована ідея з гуркотом провалилася, не засмучуйтеся. Здивувати колег морською (ну майже морською) засмагою можна й не виїжджаючи до солоної води. Принаймні в цьому запевнили «УМ» фахівці державного комунального підприємства з охорони, утримання та експлуатації внутрішніх водойм міста Києва «Плесо». У розпорядженні киян та їхніх гостей цьогоріч аж 24 міських пляжі та 35 відпочинкових територій біля ставків і озер. Головне — знати місця.
Вибір розУМних — «Молодіжний»
Звичайно, ті, хто не звик особливо замислюватися і любить просто поплавати в Дніпрі чи попити холодне пивце на його гарячому піску, їдуть в Гідропарк. Відпочивати тут зручно і добиратися легко — на метро. От тільки знайти малолюдну місцину для усамітнення не розраховуйте — тут завжди багато людей. Завсідники Гідропарку мають свої облюбовані більш-менш затишні місця, проте більшість охочих поплескатися у воді та погрітися на сонці рушають ліворуч від «підземки» через міст на облаштовані пляжі острова Долобецький. Радимо так зробити і вам. Рукав Десенки, яка в цьому місці впадає в Дніпро, забезпечує тамтешній воді особливу прозорість, а слабка течія і невелика відстань дозволяють запросто перепливати на той берег, на Труханів острів.
Виявляється, не дарма вже багато років сюди після роботи їздять скупнутися наші «УМ»ники. Тут розташований один із найкращих столичних пляжів — «Молодіжний». Він, за словами директора ДКП «Плесо» Миколи Щепця, останні кілька років очолює рейтинг київських безкоштовних пляжів.
По дорозі ваш вибір може спинитися і на старанно обгороджених пляжах на Венеціанській протоці. Вода тут жовтувата, але чистий пісок і безкоштовні лежаки привертають увагу. Це — спеціалізовані безкоштовні пляжі, ветеранський і дитячий.
Спеціальні таблички на вході попереджають «Тільки для ветеранів Великої Вітчизняної війни та інвалідів», а також «Вхід для дорослих з дітьми». Отож, ми рушили далі. На «Молодіжному» інвентар слід орендувати. Топчан обійдеться вам у 1 гривню, розкладачка потягне на 1,80 гривнi, 3 гривні візьмуть за матерчатий шезлонг. До речі, щоб отримати переносні «лежаки», крім плати за послугу, у вас ще й ввічливо попросять віддати під заставу документи. Так — для страховки — на випадок, якщо клієнт забуде, з чим прийшов і ненароком прихопить «казенну» розкладачку додому. Щоправда, немає на «Молодіжному» й жодних катамаранів, водних мотоциклів чи хоча б човнів. Як пояснюють місцеві співробітники, щоб покататися, потрібно йти в інший бік Гідропарку, ліворуч від метро. Зате пограти у пляжний волейбол можна просто на місці, на спеціально облаштованому для гри майданчику регулярно встановлюють сітку.
Більше сонця — більша плата
Також Гідропарк славиться своїми приватними зонами відпочинку — платними пляжами, яких у столиці всього два. І обидва — тут: один — на березі Венеціанської протоки, інший — на Десенці, трохи далі від «Молодіжного». Перший, «Sun City -«Славутич», хоч і дорожчий, але, вочевидь, більш популярний, розташований на території пляжу «Венеція», хвилини за три ходу від метро. За вхід сюди з вас можуть взяти від 20 до 40 гривень. Розцінки залежать від... погоди.
«Цієї суботи було холоднувато, тому ми продавали квитки за мінімальною ціною. В сонячні дні, навпаки, піднімаємо плату», — розповіла «УМ» адміністратор «Sun City -«Славутич» Наталія Бурнос. Кругленька сума, яку беруть із відвідувачів, сповна покриває витрати закладу на безкоштовні лежаки та шезлонги із новими матрацами, парасольки від сонця й утримання двох басейнів, користування якими входить у вартість квитка. Більше того, футбольним фанатам, котрі нізащо не хочуть пропустити гру улюбленої команди, на пляжі пропонують переглядати трансляції футбольного матчу, засмагаючи. По вихідних на пляжі «крутять» альтернативне кіно, влаштовують дискотеки та змагання з пляжного волейболу. Має Sun City і клубну картку, яка надає власникові право на 15-відсоткову знижку на всі послуги. Щоправда, безстрокова клубна картка на двох осіб «затягне» аж на 300 доларів.
До другого платного пляжу з підвищеною комфортністю — «Beach Club «Опіум» — колишній «Оазис») — треба йти піском хвилин п'ять-сім. За вхід сюди у будні адміністрація закладу просить 10 гривень, на вихідні ціни виростають удвічі. Втім, на відміну від «Sun City -«Славутич», в «Опіумі» і не вимагають оплатити всі послуги одразу. При потребі тут можна скористатися камерою схову (5 гривень). Шезлонг обійдеться в «десятку», стільки ж коштує на території пляжу одна партія в більярд. Єдине, «але»: на територію «Опіуму» заборонено заносити з собою будь-які харчі. Зате тут напрочуд чистий пісок, є обладнані майданчики для волейболу, дитячий басейн, пару барів і навіть вишка для стрибків у воду, щоправда, схоже, нею нечасто користуються, і значно менше відвідувачів, ніж в інших куточках Гідропарку. Тому якщо ви шукаєте спокійного відпочинку, на який не шкода викинути десятку гривень — рушайте сюди.
Є в Києві й офіційний нудистський пляж — один-єдиний. Кияни, які люблять засмагати в чому мама на світ привела, облюбували для цього місцину на Трухановому острові. Причому до голих тут часто приєднуються й одягнені у купальники кияни. Пояснюється таке сусідство просто — подейкують, що саме біля нудистського пляжу вода найчистіша.
Вію, посіваю — всі «бички» повимітаю
Сказати те саме про пісок із київських пляжів не повертається язик. «Бички», лушпиння з насіння, огризки, фантики від цукерок і пластикові пляшки з-під пива — далеко не всі «приємні» сюрпризи для відпочиваючих. Це сміття, стверджують у ДКП «Плесо», назбиралося за якийсь місяць «гарячого» сезону, який цього року важко назвати справді гарячим. Як каже Микола Щепець, цьогорічна повінь змила більшу частину піску з берегів Дніпра, тож на всі столичні пляжі було завезено близько 70 тисяч кубічних метрів свіжого насипу, який обійшовся бюджету в 700 тисяч гривень.
Водночас свої недоробки в підтриманні чистоти піску комунальники визнають. Кажуть, пісок брудний не через недогляд, а через бідність. «На утримання пляжів, очисних споруд і рятувальних служб у бюджеті столиці закладено 9,3 мільйона гривень на рік, — розповідає директор «Плеса». — Водночас для наведення повного порядку на всіх київських пляжах необхідно виділяти як мінімум 34 мільйони гривень щорічно».
За його словами, за кордоном брудний пісок на пляжах пересівають. Є спеціально пристосована для таких робіт пляжно-прибиральна машина й у Києвi. До речі, поки що єдина в Україні. «Але прочистити нею всі столичні пляжі ми можемо лише двічі на рік, тоді як робити це треба хоча б раз на тиждень», — пояснює Микола Степанович. Тож якщо столичний пісок справить на вас не дуже приємне враження, заспокоюйте себе тим, що у Криму його взагалі не чистять. А ще не забувайте народну мудрість, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. На жаль, цей принцип сповідують небагато відпочивальників.
Тут плавати — собі шкодити
Аби не зіпсувати собі відпочинок на київських водоймах, корисно також знати, куди в столиці ходити купатися не слід. Як правило, до списку місць не рекомендованих фахівці ДКП «Плесо» відносять такi, що не облаштовані зручними підходами, а також ставки і озера, що почали перетворюватися на болота. Якщо в першому випадку люди ще можуть лізти в воду — на власний страх і ризик, то в другому краще й не потикатися.
У Голосіївському районі до «чорного списку» належать майже всі ставки Голосіївського лісу. Це, зокрема Дідоровські (тут непідготовлена територія), Мишоловські (неупорядковані, замулені, з вибоїнами на дні), змілілі Голосіївські в парку імені Максима Рильського. А ще — розташовані на Червонозоряному проспекті Совські, які уже багато років заростають очеретом. Іти в купатися в останні — все одно що лізти в болото, бо Совські ставки хоч і глибокі (до 30 метрів), але їх дно вкрите товстим шаром мулу, намитого з прилеглих городів.
У Дарницькому районі фахівці не рекомендують плавати в озерах Нижній Тельбін, Вирлиця, Пономарівське, у водоймах по проспекту Бажана та в затоках Комуніст і Берковщина.
У Деснянському районі — в озерах Діамантове, Боровня, Гнилуща, Кругле та на каналі Закревського. В Дніпровському районі фахівці радять оминати озеро Берізка, що в Гідропарку, й Русанівський канал. Не пристосовані до плавання й оболонські озера Опечінь. У Святошинському районі непридатними для відпочинку вважаються озеро Віра по вулиці Зодчих, ставок на річці Нивці по вулиці Ушакова і водойми в селищі Коцюбинське. В сусідньому Солом'янському районі ДКП «Плесо» не рекомендує купатися в ставках на річці Нивка, Совських ставках (частина яких територіально належить і сюди) та смердючій балці Проня. Ці водойми примикають до Солом’янського цвинтаря, тому краще їх обминати десятою дорогою і навіть на п'яну голову у воду не лізти.
У Печерському й Подільському районі не пристосованими для плавання, відповідно, вважають озера Либідське та Куренівське і Сирецьке та Петровське. Киянам, котрі мешкають у Шевченківському районі, радять не заходити у воду шести місцевих ставків у парку Нивки. Щоправда, усі вище перераховані застереження стосуються на так якості води, як комфорту і безпеки відпочинку на цих водоймах.