Пийте побільше рідини — і найбезжальніша спека вам не страшна, переконують лікарі. А рятують від спраги, у першу чергу, звичайнісінька вода та домашнього приготування напої, які максимально насичені вітамінами та іншими корисними елементами, а не фарбниками і консервантами, як більшість їхніх магазинних «родичів». Тому пропонуємо кілька швидких у приготуванні варіантів боротьби з високою температурою.
Просто додай води
Щоб зробити красивою і збагаченою вітамінами звичайну воду, варто влітку про запас постійно тримати у холодильнику заморожений сік лимонів або апельсинів. Можна наморозити воду, зафарбовану соком малини, чорниць чи інших ягід насичених кольорів. Розливати рідину можна як у звичайні форми для льоду, які продавали з вашим холодильником, так і у вишукані — у формі різних ромбиків і кружечків чи навіть тваринок. (Якщо ви зайдете у великий магазин промислових товарів, там неодмінно знайдете такі формочки, які з першого погляду на них піднімають настрій. І коштують вони не так уже й дорого — 15—16 гривень за блок фігурок).
Дуже гармонійне поєднання у напоях для спекотних днів — м’ята і лимон (лайм). Це основа найвідомішого кубинського коктейлю «Мохіто». Втім ми не будемо робити саме його, оскільки інші інгредієнти — ром і цукор з тростини — перетворюють напій у малодоступний. Тому готуємо просто м’ятно–лимонний напій. У 1,5–літрову каструлю кришимо вимиті 1–2 лимони зі шкіркою, присипаємо цукром, перемішуємо і трохи притискаємо, щоб було побільше соку. Заливаємо окропом і тільки закипить — знімаємо. Під кришкою лишаємо холонути. Потім переливаємо у глечик і відправляємо у холодильник. У склянки кладемо вимиті листки м’яти (хоч по самі вінця), заливаємо їх холодним лимонним відваром — і смакуємо.
В Індії вгамовують спрагу лимонно–імбирною водою. Основу для неї готують із соку 4 лимонів, 75 г дрібного цукру, 2 столових ложок свіжонатертого імбиру, столової ложки шафрану. Усе це заливають 500 мл холодної води. Ще можуть додавати щіпку меленого кардамону (додає пряно–кислуватого смаку). Краї склянок, в яких подаватимуть напій, спочатку трохи змочують водою і занурюють у сіль, щоб причепилися кристалики. Потім акуратно наповнюють посудини льодом, який заливають лимонно–імбирною основою.
Молочні ріки
Добре вгамовують спрагу, як відомо, молочні коктейлі. Без додавання у молоко кульок пломбіру дуже добре збивається у блендері молоко тривалого зберігання (0,5 л) з холодильника з кружальцями одного банана. Щоправда, цей напій треба випивати досить швидко, щоб банан не почав темніти.
Із молока й ананасового соку можна зробити спрощену безалкогольну «Піна коладу» (для справжнього гавайського коктейлю беруть кокосове молоко, в алкогольний варіант додають ром). Для доступної варіації потрібно збити у блендері разом усі інгредієнти: склянку льоду, 300 мл ананасового соку, по 100 мл молока та жирних вершків, 2 столові ложки цукру.
Для любителів помідорів — молочно–томатний коктейль. Для його приготування потрібно вимиті 4 стиглих помідора нарізати і залити 200 мл води та 500 мл молока, швидко збити все міксером. Можна присмачити сіллю і перцем.
Дуже корисний коктейль із домашнього йогурту (є немало господинь, які роблять його iз закваски у домашніх умовах) з морквяним соком. На велику порцію потрібно склянка йогурта та по 100 г охолодженого молока та свіжовичавленого соку. За 30 секунд усе змішали міксером — й отримали заряд вітамінів і корисних елементів на весь день.
Ягода–малина
На період осінньо–зимових застуд ми постійно тримаємо у холодильнику перетерту з цукром малину. Готувати її зовсім просто. Ягоди спочатку треба перебрати, помити і максимально просушити (я просто тримаю деякий час, щоб стікла вся вода). Потім засипати цукром у розрахунку 1 до 2 (можна трохи менше) і ретельно розім’яти руками. Після того, як години 2–3 суміш постоїть, треба з інтервалом у 40–60 хвилин ще двічі рукою ретельно розтирати–розмішувати цукор. Насамкінець розкласти у чисті висушені банки, герметично закрити (найзручніше — кришками, що закручуються) і поставити в холодильник.
Із такою малиною у будь–який сезон смачні чаї й компоти. Діти дуже люблять сирники або окремо з перетертою малиною, або у поєднанні на тарілці зі сметаною.