Коли жарко — їсти перше–друге–третє більшість людей не в змозі. І тут стравами–виручалочками стають різні холодники — насичені поживними речовинами супи, які можна подавати навіть iз льодом.
Приємний, легкий, з яскраво вираженим смаком ароматної свіжої зелені й надзвичайно корисний — так характеризують вівсяний суп на кефірі. На 3–4 порції потрібно: по 3–5 гілочок петрушки та кропу, 3–5 пір’їн зеленої цибулі, 4–6 листків салату, 5–6 столових ложок вівсяних пластівців («Геркулес» чи «Толокно»), 2–3 — висівок (клітковини), 1–2 зубчики часнику, 500–600 мл кефіру, 2–3 столові ложки холодної кип’яченої води. Зелень треба ретельно помити, почистити часник. Скласти все у блендер, додати воду, сіль і зробити пюре. Всипати вівсяні пластівці й висівки і ще раз усе збити, влити кефір і ретельно перемішати масу, щоб вона стала однорідною. Якщо потрібно — підсолити. Дати настоятися 10–15 хвилин і розливати в тарілки. Такий холодний суп–пюре смакує з сухариками, грінками чи лавашем.
Найвідоміші холодники у світі вигадали, здається, іспанці. Навіть якщо ви не знаєте, що таке гаспачо, хіба ви не чули цього слова?! Цей суп iз помідорів, різновидів якого десятки, також не треба варити. А подавати його можна навіть iз кубиками льоду в тарілках. Отже, беріть кілограм стиглих солодкуватих помідорів, скибочку білого хліба без скоринки (не обов’язково), 2 огірки (також не обов’язково), один болгарський перець, середню цибулину, 50–100 мл оливкової олії, 50 мл винного оцту, 2–3 зубчики часнику, дрiбку меленого кайєнського перцю, по маленькому пучку базиліку й орегано. Хліб замочiть в охолодженій кип’яченій воді. Вимиті помідори надріжте зверху хрестом, опустіть на хвилину в окрiп, потім зніміть iз них шкірку, наріжте шматочками. Частину перцю й один почищений огірок наріжте кубиками. Дрібно поріжте цибулину. Усе це покладіть у блендер. Додайте листочки базиліка й орегано, розчавлений часник, оливкову олію і кайєнський перець, посоліть. Подрібніть усе до бажаної консистенції. Додайте оцет. Перемішайте і поставте гаспачо на годинку в холодильник. Розливаючи суп у тарілки, додайте маленькi кубики огірка і перцю. Також можна покласти половинки вареного яйця.
Менш відомий іспанський холодник — сальморехо. Його інгредієнти — ті ж самі, що і в гаспачо: помідори, часник, оливкова олія, оцет. Але в сальморехо обов’язково додають хамон чи іншу в’ялену шинку та кілька шматків розмоченого черствого хліба. (Якщо суп густий, його розбавляють холодним окропом). Збиті у блендері складники наповнюють шматочками м’яса та вареного яйця. Щоб суп був смачним, його також настоюють у холодильнику не менше години.