На своєму віку Харків бачив немало, але навіть скептично налаштовані старожили охоче погоджуються — такого точно ще не було. Одягнені в усе оранжеве голландці у день першого матчу заполонили увесь простір навколо майдану Свободи (там розміщена фан–зона Євро–2012), а потім вишикувалися у довжелезну колону й пішою ходою рушили до стадіону «Металіст». Такий вияв любові до своєї команди був узгоджений iз приймаючою стороною заздалегідь, тому п’ятикілометрову дорогу фактично на цілий день звільнили від транспорту.
Оранжева ріка «потекла» зі спортивною швидкістю, не виходячи з берегів й не шкодуючи себе на прояв «фанських» емоцій. Налаштовані на свято гості вигукували «речівки», співали футбольні гімни, підтанцьовували і навіть влаштовували імпровізовані сценки на асфальті для нечисленних глядачів. Кількість харків’ян, які вирішили побачити це дійство наживо, виявилася більше ніж скромною, зате мешканці навколишніх будинків повиходили на балкони верхніх поверхів і залюбки вітали гостей. Дехто виніс навіть державні прапори, закликаючи гостей дружити державами. «Вони просто як діти», — «по–дорослому» серйозно оцінували поведінку гостей городяни, оскільки бачити чудернацькі помаранчеві перуки, окуляри, маски і навіть френчі не лише на хлопцях, а й на сивочолих мужчинах, було й справді досить незвично. Схоже, на «фанський» рух у Нідерландах працює ціла індустрія, від чого хочеться порадіти у першу чергу за футбольні клуби країни: про таку підтримку (й чуттєво–емоційну у тому числі) можна тільки мріяти.
До потоку ріки вболівальників подекуди приєднувалися і «червоні» фани данської збірної, на матч з якою й прямувала ця процесія. Суперники лякали один одного якимись ритуальними вигуками, але в цілому поводилися досить мирно. Найпікантнішою родзинкою цього дійства стала поява у небі над «Металістом» патрульного гелікоптера, а найбільшою сенсацією дня — перемога данців у матчі, який голландці вважали для себе фактично безпроблемним. За словами футбольних експертів, останній раз збірна Данії вигравала у Нідерландів у 1967 році минулого століття. Правда рівно 20 років тому данці теж подужали суперника, але тоді переможний гол забили після «нічиєї» з пенальті, що не вважається чистим виграшем.
Своїм гостюванням у Харкові зарубіжні фанати, здається, цілком задоволені. Для них збудували одразу два «польових» табори у Журавлівському та Олексіївському гідропарках. І оскільки ці наметові містечка розташованi на території добре впорядкованих приватних пляжів, рівень цивілізації запропонованого житла гостей цілком задовольнив. Правда, комунальникам довелося прокласти тут додаткові електромережі, водогін, звести душові кабінки й більшу кількість туалетів. А що стосується кафе й закладів дозвілля, то цього добра тут не бракувало і до футбольного чемпіонату. Ціни, як для європейців, досить прийнятні: 10 євро за добу проживання і приблизно стільки ж коштує обід. Правда, гості встигли помітити, що в місті поїсти можна й дешевше, тому все частіше вибираються до центральних кафе та барів. У перший день матчу, щоправда, найбільші черги «оранжевих» шикувалися біля кіосків з «амстердамськими снеками», де продавали їхній рідний «фаст–фуд», але поступово гості почали переходити на місцевий борщ, вареники та шашлик. У свою чергу, «райдер» самої збірної включав велику кількість апельсинів. Приймаючій стороні буквально наказали звозити до готелю, де розмістили футболістів цитрусові «з усієї України», оскільки апельсинові фреші входять до меню голландських спортсменів. Що ж стосується фанів, то вони літрами поглинають, в основному, пиво. Цей напій у Харкові ллється буквально рікою не просто так: голландці зізналися, що їх попередили про заборону в Україні марихуани, тому піднімати спортивний кураж їм доводиться посиленою дозою саме цього напою.
Офіційне представництво нідерландської сторони на матчі з Данією виявилося не настільки високим, як планували в Амстердамі кілька місяців тому, але й не нагадувало повний бойкот, про що повідомлялося недавно. Тобто королева Беатрис таки не приїхала, але уряд все ж делегував до Харкова міністра охорони здоров’я, добробуту і спорту Едіт Схипперс. Утiм перша гра, схоже, й рядовими уболівальниками була сприйнята як просте «розкачування», про що свідчить і статистика. В «оранж–кемпінгу» на Журавлівці перед першим матчем поселилося 750 фанів, а вже на гру з німецькою збірною до міста прибуде ще кілька тисяч уболівальників. Як повідомив директор міського Департаменту з підготовки «Євро–2012» Олександр Нечипоренко, у переддень другого футбольного дербі Харків готується прийняти майже 250 авіарейсів з фанатами. Іноземці також прибувають поїздами і власними трейлерами, для яких в районі Олексіївського кемпінгу збудували спеціальні стоянки. Усього ж 13 червня Харків планує прийняти близько 15 тисяч іноземних гостей.