Під час операції «Генофонд», яку в українських школах, ліцеях, гімназіях, профтехучилищах та «вишах» проводило протягом квітня Міністерство внутрішніх справ, вилучено понад 30 кілограмів наркотичних засобів та порушено 355 кримінальних справ. Під час операції було перевірено 17 тисяч навчальних закладів. Про це пресі повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чорних. Більшість наркотичних речовин — це марихуана чи так звана «травка», траплялися також опіати та синтетичні наркотики.
Генеральний прокурор України Віктор Пшонка під час засідання колегії ГПУ підтвердив, що в нашій країні справді існує велика проблема, пов’язана не лише зі здоров’ям молоді, а й iз погіршенням криміногенної ситуації. За словами Генпрокурора, в Україні кожен другий учень має досвід тютюнопаління та вживання пива, кожен третій — спробував горілку, кожен четвертий — наркотичні речовини. «Наразi на обліку перебуває 89 дітей, які вживають наркотики ін’єкційно. Насправді ж таких дітей набагато більше. Дивлячись на таку статистику, можна подумати, що в нас усе добре. Проте це не так. Я вимагаю достовірних даних і ефективної роботи iз залучення до реабілітації дітей–наркоманів», — наголосив Генеральний прокурор. Пшонка переконаний, що Міністерство соціальної політики недостатньо приділяє уваги питанням запобігання бездоглядності неповнолітніх, які становлять найбільш уразливу групу. «Щодня одна дитина втікає із сім’ї на вулицю... Щороку за бродяжництво та жебракування майже 12 тис. неповнолітніх потрапляють до дитячих притулків», — підкреслив він.
Водночас лідер Союзу громадських організацій «Рух протидії наркоманії та наркокорупції» Роман Трохін повідомив громадськості ще більш шокуючi факти. На його думку, 90 відсотків школярів хоча б раз пробували наркотики. Волонтер організації Марина Поліщук підтвердила «УМ», що пан Трохін не помилився. Співробітники та волонтери організації постійно проводять попереджувальні бесіди зі школярами, під час яких більшість юнаків i дівчат зізнаються, що хоча б раз пробували наркотики. За словами Марини, найчастіше молодь вживає аптечні препарати в таблетках, так звані «дискотечні» наркотики (амфетамін, екстазі), а вже після них іде марихуана; найбільш насторожено школярі ставляться до опіатів, «підсісти» на які можна після першого вживання. «Відсоток тих, хто пробував та регулярно вживає наркотики в елітних та «бандитських» школах, приблизно однаковий, просто діти багатих батьків частіше вживають дорожчі «дискотечні» наркотики, а в бідних школах найбільш розповсюджені таблетки», — розповіла «УМ» Марина Поліщук.
Згідно зi статистикою, найбільше злочинів, пов’язаних iз незаконним обігом наркотиків, фіксується у східних та південно–східних регіонах України, лідером цього трагічного рейтингу є Луганщина, де з 1 млн. осіб наркотики вживають 2040.
А ТИМ ЧАСОМ...
В Україні за зберігання наркотиків можна буде офіційно відкупитися. Голова Державної служби з контролю за наркотиками Володимир Тимошенко запропонував відмінити кримінальну відповідальність за зберігання наркотиків для особистого вжитку. Ініціатива начебто спрямована на полегшення життя наркозалежних, адже великий відсоток наркоманів потрапляє «на зону» за те, що кількість наркотичних речовин, з якими їх затримувала міліція, перевищувала допустиму норму.
«В Україні кожен 12–й засуджений отримав кримінальне покарання за перевищення дозволеної для зберігання дози наркотичних речовин для особистого вжитку. Після того як Міністерство охорони здоров’я знизило цю цифру, тюрми переповнилися наркозалежними, які не скоювали злочинів проти інших людей», — розповів Радіо «Свобода» експерт iз наркополітики Павло Скала. Він також нагадав, що за незаконне зберігання наркотиків в Україні можна отримати до 10 років тюрми. Максимально дозволеною для зберігання дозою «для себе» є 0,005 грама опію. В Росії це — 0,5 грама, а у більшості країн ЄС верхньою дозвільною межею є 1 грам опію.