Весна підносить до столу справжні харчові скарби — зелень. Якщо не знаєте, зеленими овочами називають вершки всіх їстівних рослин. Найпоширеніші у нас: петрушка, кріп, салат, зелена цибуля, огіркова трава, селера, додавати у страви можна навіть молоде бадилля столового буряка і редису. До їстівної зелені належать і молоденькі листочки дикоростучих рослин, серед яких найбільш популярними є кропива і кульбаба. (Зрозуміло, для їжі їх потрібно збирати подалі від доріг, бо щедро «приправлені» вихлопними газами вони перетворюються з корисних на шкідливі).
Зелень у повсякденному раціоні необхідна у першу чергу гіпертонікам, людям, які страждають на серцевосудиннi захворювання, цукровий діабет і так званi аутоімуннi хвороби (зокрема, астму, артрит, хворобу Бехтєрєва), а також людям розумової праці і тим, хто працює на шкідливих виробництвах. Японські вчені встановили, що амінокислоти зелені нейтралізують дію канцерогенів, які щодня потрапляють у людський організм із тютюновим димом, вихлопними газами, пересмаженими м’ясом та картоплею і консервантами. Зелень ще багата на ензими — білки, які допомагають засвоєнню їжі. Завдяки їм обмін речовин прискорюється, з організму швидше виводяться продукти розпаду, людина стрункішає і веселішає. Якщо ви вживаєте зелень, навіть уповільнюється процес старіння організму.
Зелені їстівні вершки багаті на германій — елемент, який захищає нас від кисневого голодування, регулює імунітет. Германій запобігає розвитку пухлин і діє, як люстра Чижевського, тільки «зсередини», тобто насичує наш організм корисними іонами і нейтралізує шкідливі. До речі, найбільше цього елемента в найкориснішій для людського організму формі у звичайнісіньких петрушці та кропі.
Усе геніально корисне — просте у приготуванні! Салати із зеленню, як правило, не потребують багато часу для приготувань та розмаїття інгредієнтів. Скажімо, є салат iз кропу пофранцузьки. Це подрібнений пучок кропу, заправлений оливковою олією і лимонним соком.
Якщо хочете урізноманітнити традиційний салат із салатного листя, огірка, петрушки та кропу, зробіть нову заправку: 4 столові ложки сметани розітріть iз сирим яйцем, столовою ложкою томатного пюре та пiвчайної — цукру.
Щоб наситити організм вітамінами та іншими корисними речовинами, спробуйте зробити салат iз квашеної капусти і кропиви. Вам знадобиться: 70 г кропиви, 100 г квашеної капусти, яйце, зварене круто, 40 г рослинної олії. Охолоджене, попередньо бланшоване упродовж 2 хвилин листя кропиви нарізати, додати квашену капусту, подрібнене яйце і заправити рослинним маслом. До речі, якщо ви вирішили побалувати організм дикоростучими рослинами, пам’ятайте, що листя кульбаб треба попередньо вимочувати 30 хвилин у підсоленій воді, листя подорожника бланшувати 23 хвилини. Ця зелень найсмачніша, як правило, у поєднанні з традиційними інгредієнтами: щавлем, вареними яйцями, огірками.
Якщо ви не наважуєтесь робити кардинальних змін у раціоні, зробіть салат із зеленої цибулі і щавлю з бринзою. Для нього знадобиться: 100 г зеленої цибулі, 50 г щавлю, 100 г відвареної картоплі, 150 г бринзи, рослинне масло. Цибулю і щавель дрібно порізати , картоплю нарізати кубиками. Все змішати, заправити рослинним маслом, зверху посипати тертою бринзою.
Салат «Здоров’я» — це 2 свіжих огірки, 2 сирi морквини, 2 яблука, 100 г листового салату, 0,5 склянки сметани, четвертинка лимона, по дрібці солі і цукру. Огірки, моркву та яблука нарізати тонкою соломкою, а листочки салату порвати на 34 частини кожен. Все перемішати і заправити сметаною, додати лимонний сік, цукор і сіль.
Їжте на здоров’я!