Уперше за всю історію незалежності нашої держави сорок вітчизняних правозахисних організацій об’єдналися, підготувавши звіт на тему дотримання прав людини в Україні. Офіційний звіт у версії влади представник уряду презентує 1 листопада в Раді з прав людини в Женеві у рамках проходження нашою державою Універсального періодичного огляду (УПО). А так звану «тіньову доповідь», тобто свою версію, правозахисники вже направили в Організацію Об’єднаних Націй, щоб фахівці УПО змогли сформувати для себе об’єктивне враження про стан речей в Україні. У ній, зокрема, поінформували про ситуацію з катуваннями, дискримінацією, системою судочинства, охорони здоров’я та освіти в нашій державі тощо.
За словами президента Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда–Україна» Катерини Левченко, за порушення прав людини інші держави з нашою дипломатичних зв’язків не розриватимуть: «Але певний тиск вчинити зможуть. Деякі чиновники намагаються виставити нас у світлі ворогів держави, мовляв, весь час нападаємо на них із зауваженнями. Але ми не проти держави, а проти недолугих керівників, що не стежать за дотриманням наших прав».
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко додає: «Ми намагатимемося створити політичний тиск на Україну з боку держав–членів ООН, аби змусити уряд покращити ситуацію в сфері прав людини. Сподіваємося, представники ООН на підставі «тіньового звіту» сформулюють список рекомендацій для нашої влади, з яких у подальшому буде сформований національний план дій».
Універсальний періодичний огляд є механізмом, створеним відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 15 березня 2006 року. Кожна країна проходить УПО раз на чотири роки. Останній раз Україна проходила перевірку в 2008–му. Під час огляду країна представляє свій звіт про ситуацію з правами людини. Правозахисники, у свою чергу, надають свій, так званий «тіньовий, звіт».