На концертах сестер Тельнюк оживає поезія Ліни Костенко, Оксани Забужко та Василя Стуса. Але завіса опускається. І Леся та Галина повертаються у буденне, реальне життя, де все — «як у людей». Зокрема, й домашня кухня. Про кулінарні справи і про те, як їсти без шкоди для фігури, ми поговорили з Лесею Тельнюк.
Рибний день
Навесні жінки особливо стурбовані зовнішнім виглядом і переймаються дієтами. «Жінки можуть сприйняти своє схуднення як джерело позитивних емоцій, вражень і відчуттів, і тоді все вдасться! — впевнена пані Леся. — Бо для оптиміста схуднення — це розвага, а для песиміста — непосильна робота».
— Я намагаюся після шостої години не їсти, хоча це мені не завжди вдається, особливо в ті дні, коли бувають концерти, — каже пані Леся. — Своєю подругою на кухні вважаю пароварку. У ній можна приготувати дуже багато страв, а головне — вони максимально зберігають поживну цінність і просто смачні. Мені дуже подобається запікати в пароварці рибу, тому раджу приготувати цю смакоту й іншим. До речі, у господинь багато часу забирає чищення риби. Пароварка ж дуже спрощує цей громіздкий і не надто приємний процес. Я мию рибу, кладу її в пароварку на 20 хвилин. Після цього рибу витягую, акуратно знімаю шкірочку і приправляю спеціями чи соусами. Можна приготувати будь–яку рибу. Моя улюблена — морський окунь. Беру 4 філе, 2 столові ложки оливкової олії, зубчик часнику, чайну ложку лимонного соку, 1/4 чайної ложки меленого червоного перцю, сіль за смаком. Часник слід роздавити, потім змішати з оливковою олією, лимонним соком, сіллю та перцем, і рибне філе змастити цією сумішшю з усіх боків. Далі вливаємо у резервуар пароварки склянку води, на піддон кладемо філе, накриваємо і готуємо протягом 12—15 хвилин. Вийнявши, можемо смакувати, як є, а можемо зверху ще полити соєвим соусом. Спробуйте і переконаєтеся: праці — мінімум, смаковий ефект — страва немов з хорошого ресторану.
Про запіканки–котлетки
У раціоні Лесі Тельнюк часто бувають страви з моркви. «Я так у свій час захопилася морквяними котлетами, що аж дивувалася: як вони мені не приїдаються? Повірте — не приїлися і досі. Солодкі, ніжні, з родзиночками і ваніллю — вони настільки благотворно впливають на організм, що їх хочеться ще і ще». Щоб приготувати котлети «Руденькі», потрібно тонко нашаткувати кілограм моркви, залити її півсклянкою молока, додати трішки вершкового масла, чайну ложку цукру і дрібку солі, накрити все це кришкою і варити до готовності моркви, постійно помішуючи, щоб не пригоріло. Коли морква прохолоне, додати жовток одного яйця, 4 столові ложки манки чи борошна (підійде і борошно з висівками, на смаку це не позначиться, але воно значно корисніше і дієтичніше), вимішати фарш, сформувати котлетки і відправити їх у пароварку хвилин на п’ять. Хто хоче, може обсмажити їх на олійці. Смакують і просто із зеленим чаєм, або з варенням, джемом, зі сметаною чи молочним соусом.
Хто не хоче смажити чи не встигає ліпити котлетки, може приготувати в пароварці чи звичайній духовці не менш смачну морквяну запіканку, радить Леся Тельнюк. Для цього півкілограма очищеної і дрібно нарізаної моркви відваріть до готовності з півсклянкою води чи молока, зробіть iз неї пюре і додайте столову ложку вершкового масла. Окремо відділіть білки двох яєць від жовтків, жовтки додайте в охолоджену морквяну масу, а білки збийте й обережно введіть у суміш. Далі вмішуйте 3 ложки борошна, сік одного апельсина чи двох мандаринів, жменьку промитих родзинок, дрібку кориці, 2 столові ложки цукру і трішки ваніліну. Викладайте масу у формочку і ставте в духовку на 30 хвилин чи в пароварку — на 20. Подавайте зі сметаною — таку смакоту всі зі столу просто розмітають!
«Особливо ніжною виходить у пароварці сирна запіканка. Її дуже вподобали діти, та й я час від часу радую нею себе», — каже співачка. Щоб спекти ніжну запіканку, на 700 г вершкового сиру гарної якості потрібно по 4 ложки сметани і цукру, 150 г родзинок, жовтки двох яєць, ягоди, фрукти або варення. На дно формочки викласти помиті ягоди або подрібнені фрукти (підійдуть яблука, груші, банани, цитрусові, словом — усе, крім ківі, бо сир iз ківі гірчить), поверх — сирну масу з рештою інгредієнтів. Попередньо сир для цього потрібно пропустити через м’ясорубку чи через сито, щоб він став однорідною масою. Все закрити харчовою плівкою і поставити на півгодини у пароварку.
Для гостей
Гості у пані Лесі бувають дуже часто. Вона каже, що для приємного спілкування і розмов про високе хочеться до столу чогось легкого, некалорійного, але дуже смачного. У неї для цього є свій універсальний рецепт гарячого салату. «Основа цього салату — запечені в духовці спочатку присолені та присолоджені сезонні овочі, які, вийнявши, треба приправити соусом з оливкової олії та часнику і присипати тмином. Прекрасно смакують кабачки з помідорами і болгарським перцем, печериці з морквою і селерою, баклажани з помідорами, болгарським перцем і брюссельською капустою. Словом — експериментуйте.
Ранньовесняний варіант гарячого салату — «Селерка». Для його приготування почистіть і подрібніть на кубики по 400 г коріння селери і моркви, поріжте часточками 2 помідори та 2 сині цибулини і все викладіть на деко. Посоліть та трішки притрусіть овочі цукром і ставте в духовку на помірний вогонь на півгодини. Поки овочі запікаються, окремо розтовчіть 3 зубчики часнику, додайте до нього 2 столові ложки оливкової олії і полийте цією сумішшю овочі, коли вони зарум’яняться. Якщо є зелень — подрібненою притрусіть салат (особливо смачно iз зеленню розмарину і тим’яну). Ще смачнішими овочі стають, коли їх притрусити тмином.
До речі, за схожим рецептом можна приготувати брюссельську капусту, яка містить найбільше вітамінів з усіх видів капуст. Тож півкілограма маленьких качанчиків миємо і викладаємо на змащене олією деко. Три зубчики часнику ріжемо ножем, притрушуємо капусту, солимо, перчимо і трішечки присолоджуємо. Скроплюємо олією, яка вам найбільше подобається: кукурудзяною, соняшниковою, лляною, оливковою чи іншою — капуста смакує з будь–якою. Прослідкуйте, щоб спеціями й олією не була обділена жодна капустинка. А далі нехай вона рум’яниться у духовці хвилин 40, ви лиш раз по раз перевертайте її, щоб не пригоріла. Брюссельська капуста смачна з іншими овочами чи з соусами.
«Знаєте, це неправда, що приємне з корисним поєднується мало, — впевнена Леся Тельнюк. — Це дві частинки одного цілого. Тому поєднуйте, шукайте гармонію, і для цього почніть із себе і почніть зараз, не відкладаючи на завтра. Не забувайте — весна!»