Гонгадзе вбили таки «менти»?

22.06.2004
Гонгадзе вбили таки «менти»?

      На своїй останній прес-конференції Генеральний прокурор України Геннадій Васильєв підтвердив інформацію, що розслідування «справи Гонгадзе» розпочато фактично з чистого аркуша. Така позиція і кроки Васильєва дуже здивували, бо всі пам'ятають ті, хоч і обережні, але зрушення у розслідуванні «справи Гонгадзе», які відбулися наприкінці «правління» у ГП Святослава Піскуна. Нагадаємо, що восени очолювана Піскуном прокуратура порушила кримінальну справу проти Олексія Пукача — людини, котра головувала в Управлінні кримінального розшуку МВС, що займалося стеженням за Гонгадзе. Піскуна за надмірну старанність відправили у відставку, а Генпрокуратура Васильєва невдовзі усі кінці спустила у воду — справу проти Пукача закрила й почала розслідування заново. Очевидно, діяльність Піскуна комусь не подобалася. Попри те, результати його роботи — від документів до допитів свідків — у кримінальній справі залишились і рано чи пізно вони мали стати відомі громадськості.

      Судячи зі всього, це нарешті сталося. Правоохоронці, які займалися «справою Гонгадзе», передали певну інформацію кореспонденту радіо «Свобода» Аскольду Крушельницькому. За одержаними даними (зокрема і протоколами допитів), журналіст нещодавно опублікував матеріал у впливовій британській газеті The Independent. За словами Крушельницького, «інформатори» «працювали на високих посадах». Вони, зазначає журналіст, вирішили «злити» інформацію, побоюючись, що Васильєв її знищить.

      Найважливіша «зливна» інформація — те, що стеження за Георгієм Гонгадзе справді проводило відомство Олексія Пукача, який перед тим отримав розпорядження від тодішнього міністра внутрішніх справ, одного з найактивніших фігурантів «плівок Мельниченка» Юрія Кравченка. Один із міліціонерів, Володимир Ярошенко (про те, що він «пантрував» за Гією, ще кілька років тому писав редактор «України кримінальної» Олег Єльцов), заявив, що у команду стеження за Георгієм входило близько 25 чоловік. «Інший міліціонер, — пише у своєму матеріалі Крушельницький, — Григорій Сергієнко, заявив, що стеження відбувалося за наказом Пукача і тривало до зникнення Гонгадзе 16 вересня 2000 [року]. Сергієнко згадав, що Пукач заявив їм у той день, щоб вони забули, що вони проводили стеження проти Гонгадзе, та щоб взагалі забули, що колись чули про такого журналіста».

      Окрім того, пан Сергієнко висловив припущення, що до вбивства Георгія Гонгадзе мав вiдношення  працівник УБОЗу Олександр Музика. «[Він] увійшов у потужне київське кримінальне угруповання, очолюване Киселем. Сергієнко переконаний, що остання бригада «наружки», яка слідкувала за Гонгадзе, викрала журналіста чи передала його членам банди Киселя, в тому числі Музиці, які убили Гонгадзе», — пише «Індепендент». Це вже не перші дані, що свідчать про причетність угруповання Киселя до зникнення Гонгадзе: про це, зокрема, невідомий розповів у телефонному дзвінку в грузинське посольство, про це писав нібито ватажок «банди перевертнів» Ігор Гончаров.

      До речі, у «злитій» інформації йдеться і про самого Гончарова. Він, нагадаємо, загадково загинув на початку серпня минулого року. «Результати розтину та дослідження, виконані шістьма експертами для влади, показали, що Гончарову була введена ін'єкція тіопенталу, що, на думку експертів, вірогідно, призвело до смерті», — пише «Індепендент».

      До речі, Генпрокуратура теж нарешті сказала своє слово у «справі Гончарова». На вчорашньому брифінгу керівник прес-служби ГПУ Сергій Руденко сказав, що ще 13 травня Генпрокуратура порушила карну справу за фактом «перевищення службових повноважень посадовими особами СIЗО номер 13 i спричинення зумисних тiлесних пошкоджень, якi спричинили смерть Гончарова». Щоправда, йдеться не про введення якихось отрут, а, як повідомляє «Інтерфакс-Україна», про завдання «спинальної травми».

      Коментуючи інформацію «Індепендент», пан Руденко сказав, що для тверджень, наведених у газеті, «немає ніяких підстав». Адвокат Пукача Сергій Осика вважає статтю в британській газеті «повною інсинуацією», повідомляє ІМІ.


До речi

      Кримінальну справу щодо Олексія Пукача було порушено Генеральною прокуратурою у жовтні 2003 року за ст. 364 (ч. 3) — «зловживання владою або службовим становищем співробітником правоохоронних органів». Пукачу інкримінували знищення документів, що свідчать про проведення стеження за журналістом Георгієм Гонгадзе. 22 жовтня 2003 року Пукач, який незадовго до того вийшов на пенсію, був затриманий у Генпрокуратурі, і наступного дня суд санкціонував його арешт. 5 листопада Апеляційний суд задовольнив скаргу адвокатів і випустив підозрюваного на підписку про невиїзд. 24 квітня 2004-го Печерський місцевий суд Києва закрив справу стосовно колишнього керівника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача за відсутністю складу злочину.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>