У Музеї гетьманства, що в Києві, Українська народна партія провела урочисті заходи на честь 373–ї річниці від дня народження Івана Мазепи. Представник товариства «Просвіта» Микола Нестерчук, зокрема, розповів «УМ», що день народження славетного гетьмана патріоти відзначають щороку: «За більш ніж 20 років, упродовж яких Мазепа керував країною, вона піднялася на всіх рівнях — як економічному, так і соціальному. Він побудував багато церков, при яких діяли школи. Навіть іноземці, які приїжджали в Україну, дивувалися, чому в нас стільки грамотних людей».
«Дуже погано, що у свідомості більшості людей він і досі асоціюється зі зрадником, а не героєм України. Він був дуже освіченою людиною, навчався в Європі і знав дев’ять мов», — додає завідувачка Музею гетьманства Галина Ярова, показуючи так звану трибуну Мазепи, виготовлену на замовлення в українських майстрів iз вирізьбленим гербом гетьмана. — За деякими даними, Мазепа навіть жив у цьому домі. Але це не доведено».
Як зазначили присутні, нині головне — відновити добре ім’я Мазепи, людини, яка любила Україну та зробила все для того, щоб вона отримала незалежність. Їхню думку підтримала громада, яка біля Києво–Печерської лаври вчора вимагала не перейменовувати цю частину вулицi Івана Мазепи на Лаврську. «Це все за клопотанням російського попа Кирила (предстоятеля РПЦ. — Авт.). Йому, мабуть, було дивно приїжджати на вулицю Мазепи. Взагалі дуже обурює, що українці власним коштом побудували Лавру, а тепер вона належить росіянам, які ще й продовжують «качати» права. Де у світі таке ще є?», — додає пан Нестерчук. Оганізатори заходу передали столичній владі звернення, в якому вимагають відновити назву «Імені Івана Мазепи» для цілої вулиці.
ДО РЕЧІ
У питанні з пам’ятником Івану Мазепі, виготовленим для Полтави, досі не поставлено крапку. «Фігура гетьмана так і стоїть у дворі столичного комбінату «Художник», постамент — в кар’єрі на Дніпропетровщині, — розповів «УМ» автор пам’ятника, скульптор Микола Білик. — Жодних зрушень у цій справі немає. І я відчуваю, що й не буде, доки в Україні така ситуація». Нагадаємо, що пам’ятник, гроші на який збирали всім миром, мав постати в Полтаві ще в 2009 році. Проте ні тодішня полтавська влада, очолювана мером–бютівцем Андрієм Матковським, ні теперішня, на чолі якої стоїть нинішній градоначальник Олександр Мамай, так і не спромоглися вшанувати Мазепу в Полтаві. Микола Білик нагадує, що до нього зверталися кілька українських міст, зокрема, Хмельницький, Львів, Тернопіль, Івано–Франківськ, які хотіли б встановити багатостраждальний пам’ятник у себе. «Проте я лише автор роботи, а такі питання має вирішувати замовник», — каже Микола Білик. Замовник же (полтавський осередок товариства «Просвіта») вважає, що встановити Мазепу в Полтаві — це принципова справа.