Щоб їжа добре засвоювалася, харчуватися неодмінно треба з гарним настроєм. Навіть якщо здається, що є проблеми з зайвою вагою, не варто зовсім відмовлятися від випічки. Просто вона має бути максимально корисною і їсти смаколики треба в міру.
Або дорого, або ощадливо
Якби хто пробував вибудувати рейтинг корисної випічки, то на перше місце неодмінно претендував би несолодкий пиріг iз кабачків і вершкового сиру, який готують без жодної ложки борошна. Хоч і не осінь зараз на вулиці, основний інгредієнт — 1,5 кг молодих кабачків можна купити у будь–якому супермаркеті кожного великого міста. Ще з магазинних полиць (чи на ринку) треба взяти по пучку зеленої цибулі та м’яти, нежирний вершковий сир (300 г) та твердий (найкраще пармезан, 200 г). Усе інше — дрібниці: 3 яйця, 1 столова ложка вершкового масла, 2 — оливкової олії, 4 — вершків, 2 зубки часнику, дещиця сухого орегано, сіль та перець.
Спочатку треба нарізати кабачки уздовж навпіл, а потім півкружальцями завтовшки з півсантиметра. Покришити цибулю та м’яту. У глибокій сковорідці розігріти вершкове масло, додати подрібнений часник, цибулю, м’яту й орегано. Перемішати і буквально через хвилину класти кабачки. Усе залити гарячою кип’яченою водою (200 мл), накрити кришкою і на маленькому вогні тушкувати 15—20 хвилин. Потім вийняти половину кабачків і розім’яти їх товкачкою разом iз перетертим через сито вершковим сиром, додати вершки, яйця і вимішати. Покласти у масу другу частину кабачків, 120 г натертого твердого сиру, посолити, поперчити. Форму змастити вершковим маслом, присипати борошном, викласти кабачкову масу, поверх присипати залишками натертого твердого сиру, скропити оливковою олією і випікати у розігрітій до 180—190 градусів духовці 35—40 хвилин.
Якщо вам більше підходить ощадлива випічка, готуйте пиріг iз вишнями на одному яйці. Знадобиться 200 г консервованих вишень без кісточок, 30 г м’якого вершкового масла, 50—100 г цукру, 280 г борошна (найкраще з висівками), 250 г молока, 1 яйце, половина чайної ложки соди, погашеної оцтом.
Найперше — на друшляк викладіть вишні. Коли стечуть, iще додатково їх відтисніть і кілька разів добре промокніть паперовими серветками, щоб максимально вибрати з них вологу. Щедро обсипте борошном (додатковим) і перемішайте. Щоб зготувати тісто, спочатку посічіть у цукрові масло і ретельно його розітріть. Додайте яйце і продовжуйте розтирати. Всипте борошно, влийте молоко, вимішайте. Додайте погашену оцтом соду, ретельно розмішайте. І нарешті — кладіть вишні. Добре вимішану досить густу масу (вишні ще віддадуть трохи своєї вологи) викладайте у змащену маслом і обсипану борошном форму, випікайте при температурі 180—190 градусів.
І смак, і запах
Мало кому не подобаються у випічці яблука. Головне — щоб їх було більше, ніж тіста. Отже, яблучний пиріг, для начинки якого знадобиться 1 кг корисних плодів. Для тіста потрібно: 250 г борошна, 150 г вершкового масла, по 50 г сметани та цукру, 1 яєчний жовток, сік половини лимона. Усе це треба змішати і розділити вимішане пісочне тісто на три рівні частини. Одну рівномірно викласти у форму, змащену маслом та посипану борошном. Другою обкласти внутрішні стінки форми. Всередину покласти збризнуті ромом невеликі часточки яблук, змішані з родзинками та борошном (по 50 г) і цукром (100—150 г). Накрити яблука тонким шаром улюбленого фруктового повидла, а зверху — пласт з третьої частини тіста. Потім пиріг щедро змащують збитим яйцем і посипають меленим мигдалем з цукром (по 50 г). Випікають при середній температурі 40—45 хвилин.
Вам може не подобатися запах моркви, якщо її у страві багато. Тоді печіть морквяний пиріг з апельсиновим смаком. Щоб його приготувати, спочатку треба почистити 1 кг сонячного коренеплоду, нарізати великими шматками і півгодини варити на пару (щоб зберегти якомога більше вітамінів). Потім у блендері зробити з моркви пюре, додавши свіжовижатий сік одного апельсина. Далі потрібно порубати ножем 75 г вершкового масла з борошном (150 г) і, додаючи трохи холодної води, 2–3 столові ложки, замісити круте тісто. Змастити форму маслом і викласти в неї рівномірно розподілене тісто, густо поколоти його виделкою і поставити на 30 хвилин у холодильник. Тим часом збити 4 яйця з 80 г цукру (найкраще коричневого), продовжуючи збивати, додати 375 мл 35–процентних вершків. Потім вмішати у яєчно–вершкову масу морквяне пюре та дрібно натерту цедру апельсина. Насамкінець вийняти форму з тістом iз холодильника, викласти туди морквяну масу, зверху посипати дрібними кубиками вершкого масла (усього 20—30 г) і випікати у розігрітій до 180—190 градусів духовці 35—40 хвилин.
Два в одному
Зовсім без борошна готується тісто для маково–мигдального пирога. Натомість знадобляться: 120 г вершкового масла, 4 яйця, 140 г цукру, 120 г почищеного меленого мигдалю, 150 г меленого маку, трохи розпушувача для тіста. Спочатку треба змішати цукор і розпушувач тіста, розтерти з ними м’яке масло. Продовжуючи розтирати, додати жовтки яєць, мигдаль та мак. Збити у круту піну білки і ввести у них маково–мигдальну масу. Тісто викласти у змащену маслом і притрушену борошном форму, випікати при середній температурі.
Напевно, здивуєте багатьох, якщо спечете торт iз квасолевого пюре, який преспокійно можна глазурувати, за бажанням, шоколадом. Отже, для тіста знадобляться: 250 г квасолі, 2 яйця, 140 г цукру, 1 столова ложка рому, натерта цедра лимона, 20 г какао, 30 г мелених волоських горіхів, 2 столові ложки панірувальних сухарів та половина пачки розпушувача тіста. З квасолею чинимо, як завжди: замочуємо на 5—6 годин і відварюємо у трохи підсоленій воді. Перетираємо через сито. Збиваємо яйця з цукром, допоки не утвориться піна, вводимо квасолеве пюре, додаємо інші інгредієнти. Вимішане тісто викладаємо у змащену маслом і посипану борошном форму. Випікати при середній температурі. Коли корж охолоне, розрізати його надвоє уздовж, начинити абрикосовим чи вишневим варенням і покрити шоколадною глазур’ю. (Розтопити на водяній бані 100 г шоколаду з 20—30 г кип’яченої води та 50—70 г вершкового масла).