Цього тижня знову актуальним стало приготування пісних справ. Намагаються не їсти скоромної їжі — хто з релігійних переконань, хто з причини наближення пори, коли помітнішими стають зайві кілограми. У будь–якому випадку відмову від продуктів тваринного походження треба сприймати оптимістично. Бо пісна їжа — однозначно смачна. Хоча, між іншим, це не завжди — мало калорій. Скажімо, від пісних вареників iз картоплею не схуднеш. Пропонуємо кілька рецептів пісної і максимально корисної їжі.
Замінником м’яса для організму, як відомо, може бути квасоля. Щоб приготувати квасолевий салат по–болгарськи, потрібно:1,5 склянки квасолі, цибулина, столова ложка рослинної олії, 2–3 зубчики часнику, 2 томати без шкірки (або 3–4 чайні ложки томатної пасти та одна — цукру), болгарський перець, сіль та перець за смаком. Квасолю замочити на ніч у холодній воді. Воду злити, залити свіжу, посолити і відварити квасолю до готовності. Цибулю порізати півкільцями і обсмажити у рослинній олії до прозорості, додати квасолю, порізаний скибочками томат (або томатну пасту, змішану з цукром) і тушкувати 3—5 хвилин. Квасолю викласти у салатницю, додати порізаний кубиками перець, посолити, поперчити і ретельно перемішати.
Гарячий квасолевий салат роблять iз червоної квасолі. Її, 1 склянку, традиційно попередньо замочують і відварюють. До золотистого кольору обсмажують півкільця 2 цибулин, додають натерті на велику тертку 2 моркви і тушкують до готовності. Солять, перчать, додають квасолю, присмачують меленим коріандром та майораном (по 0,25 чайної ложки), тушкують ще 3–4 хвилини і подають. Якщо хочеться гостренького, додайте подрібнених 2–3 зубки часнику.
Для любителів нових смаків — салат із квасолі з авокадо і апельсинами. Беремо відварену червону квасолю чи банку консервованої, 2 помідори, апельсин, 2 авокадо, столову ложку оливкової олії, сіль, білий перець, посічену зелень петрушки. На часточки ріжемо помідори, почищені авокадо та апельсин, змішуємо всі інгредієнти і обережно перемішуємо.
Оригінальний салат iз рису з яблуками, селерою та горіхами. Для його приготування потрібно: 6 листків зеленого салату чи пекінської капусти, четвертина кореня селери, півсклянки відвареного рису, 2 яблука, столова ложка лимонного соку, 2–3 — подрібнених волоських горіхів. Для соусу: 2 зубчики часнику, 3–4 столові ложки оливкової олії, 1 — винного оцту, 0,5 чайної ложки — гірчиці. Яблука почистити від шкірки і насіння, порізати соломкою і скропити лимонним соком, щоб не темніли. Корінь селери почистити і також порізати соломкою. Змішати рис, яблука, селеру, горіхи і заправити часниково–гірчичним соусом. Подавати на листках салату.
До чаю дозволимо собі спекти пісні медові пряники. Для тіста потрібно 3,5 склянки борошна (найкорисніше, з висівками), 0,5 склянки цукру, 1 — меду, 0,5 чайної ложки амонію, 6 столових ложок холодної води, 2 — рослинної олії, дрібка кориці. Спочатку треба 4 столові ложки води змішати з медом, олією і цукром, довести суміш до кипіння. У теплу суміш всипати борошно і замісити тісто. Охолодити, а тоді додати амоній, розчинений у 2 столових ложках води, і корицю, після чого тісто ще раз вимішати. Насамкінець розкачати корж товщиною близько 2 см, вирізати фігурне печиво, викласти на змащений лист і випікати при 220 градусах 15 хвилин. Щоб зробити з пряників тістечка, спечіть четвертинки яблук, акуратно зніміть шкірку і викладіть поверх спечених прісних фігурок.
Смачного!
Краще з’їсти шматок м’яса і думати про високе...
— Я піст шаную, але культу з нього не роблю, — каже Марина Павленко, письменниця, кандидат педнаук, викладач Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. — Краще з’їсти шматок м’яса і думати про високе, ніж сидіти «на бурячках» і думати про шматок м’яса.
Авторка поетичних збірок та дитячих казок, лауреат багатьох всеукраїнських і міжнародних літературних конкурсів, зокрема «Смолоскипа», «Коронації слова», радить приготувати салат «Бібліотечний».
— Як і належить «справжній письменниці», рецепт цього салату я почула від однієї з працівниць Херсонської обласної бібліотеки для дітей (о, то просто унікальна, пречудова і пресвітла бібліотека!!!), тому й не дивно, що я дала йому саме таку назву, — каже пані Марина. — Отже, до дрібно посіченої пекінської капусти додаємо покришеного свіжого огірочка, потертого яблучка, зеленого консервованого горошку, трошки солі та спецій і — заправляємо олійкою, бажано ще й оливковою. Просто, смачно й симпатично!
Зараз думаю, у вище описану кулінарну композицію було б дуже непогано вкинути дрібку порізаного кубиками твердого сиру. Цієї новації особисто я ще не втілювала, але впевнена, що смаку точно не зіпсує, а сонячна барва урізноманітнить загальну колористику! Щоправда, це вже буде не пісна страва.