Масниця, під час якої свідомі своїх традицій українці варять вареники, а ті, кому ближчі традиції сусідів, печуть млинці (нагадаємо, звичай готувати на Сиропусному тижні саме цю страву прийшов до нас із Росії), завершується. З понеділка починається Великий піст, тож останні два дні Масниці святкують найбільш гучно: катанням на конях та з льодових гірок, танцями, співами, театральними виставами.
Протягом усього Сиропусного тижня українці відвідували своїх родичів. Традиційно у п’ятницю одружені чоловіки частували тещу. М’яса в останній тиждень перед Великим постом християни не їдять, проте можуть не відмовлятися від масла, сметани і яєць у середу та п’ятницю.
Остання неділя перед настанням Великого посту називається Прощеною. У цей день віруючі готуються до початку 40–денного посту, тож священики не радять брати участі в гучних святкуваннях. Натомість треба помиритися з усіма, з ким був у напружених стосунках, попросити пробачення у тих, кого міг образити, тричі звернувшись зі словами «Пробач мене» (відповідають у таких випадках «Бог пробачить, і я пробачаю»). Також цього дня в церкві здійснюється чин прощення, коли духовенство та парафіяни взаємно просять прощення одне в одного, щоб вступити у Великий піст iз чистою душею.
Усім відомо, що під час посту заборонено вживати м’ясо, алкогольні напої, а також яйця, молочні продукти та рибу. Рибу дозволено їсти на свята Благовіщення (7 квітня) і Входу Господнього в Єрусалим (у Вербну неділю). Ступінь суворості посту кожен може визначити для себе індивідуально чи порадившись зі священиком.
Лікарі стверджують, що пісна дієта очищує організм від шлаків. Духовно ж очиститися допомагають молитва, щотижневе відвідування церкви, а також відмова від усіх «плотських радощів», починаючи від інтимних стосунків i закінчуючи переглядом розважальних телепередач, відвідуванням дискотек. Вважається, що перші 40 днів Великого посту людина рухається назустріч Богові. У Страсну седмицю — останній тиждень посту — Господь іде назустріч людям через Таємну вечерю, Голгофу з її стражданнями і, нарешті, через своє Воскресіння. Цього року православні християни відзначатимуть Великдень 15 квітня. Великдень за григоріанським календарем святкуватимуть на тиждень раніше.
Священики всіх християнських конфесій напередодні посту закликають нас бути не байдужими один до одного. «Ми часто стикаємося з байдужістю, яка народжується з егоїзму, прикритого маскою пошани до «приватної сфери» — каже у своїй проповіді Папа Римський Бенедикт XVI. — Здається, що сучасна культура втратила відчуття добра і зла, тому потрібно підтвердити, що добро існує і виграє, тому що Бог є «добрий і робить добро». Добро — це те, що піднімає, захищає і сприяє життю, братерству і співпричастю. Бути відповідальним щодо ближнього — означає бажати і робити добро іншому, бажаючи, щоб також і він відкрився на логіку добра. Що ж є на перешкоді цьому людяному і турботливому погляду на брата? Інколи це матеріальне багатство і ситість, інколи пріоритетність власних інтересів і власних переживань… Саме покірність серця і особистий досвід страждання можуть стати джерелом внутрішнього пробудження до співчуття та емпатії: «Праведний знає справу бідних, а розбещений не має зрозуміння». Так стає зрозумілим блаженство «тих, які плачуть», тобто тих, які зможуть вийти із самих себе, щоб зворушитися болем інших. Зустріч з іншим та відкривання серця на його потреби є нагодою до спасіння та блаженства».
МАЙТЕ НА УВАЗІ
Де повеселитися в останні два дні Масниці у Києві:
Музей Івана Гончара: майстер–класи з ліплення вареників і виготовлення колодок, спалення опудала, музика від гуртів «Гуляйгород» та «ТаРУТА» (вхід 20 грн.);
Музей національної архітектури та побуту Пирогів: народні забави, катання на конях, народні танці, ярмарок, поїдання млинців та вареників (вхід 20 грн. для дорослого, 10 — для школярів та пенсіонерів, 5 — для дітей дошкільного віку);
«Мамаєва слобода»: поїдання вареників та млинців на швидкість, ярмарок, каруселі, сани з бубонцями (вхід для дітей — 10 грн., для дорослих — 40 грн.);
Парк «Київська Русь»: театралізоване дійство «Змагання Зими і Весни» з відтворенням середньовічних обрядів, поєдинками на мечах і таїнствами, на території Парку будуть працювати лучний тир і середньовічна кухня; спалення Морани, вогняне шоу та святковий феєрверк (вхід для дорослих — 80 грн. , для дітей — 40 грн.)
Національний комплекс «Експоцентр Україна»: катання на конях, млинці та вареники, майстер–клас від народних майстрів з виготовлення сувенірної продукції, ярмарок, спалення солом’яного опудала.