Ще років сто тому наші предки мак додавали не лише у святкові кутю, вареники та пироги, а й присмачували чорними зернятками, скажімо, відварену картоплю. Зараз мак «прописався» переважно у випічці — і це так смачно! До того ж різні смаколики з маком можна знайти й в інших національних кухнях.
Із вишнями і мигдалем
Щоб спекти торт iз вишнями та маком, для тіста потрібно 4 яйця, по склянці цукру та маку, 2 — борошна, 250 г маргарину, 50 г — вершкового масла, 4 столові ложки сметани, 2 чайні — порошку для печива, 0,5 л вишень у власному соку. Окремо будемо випікати маковий і вишневий коржі. Але спочатку робимо тісто для обох. Найперше відділяємо жовтки від білків. Жовтки розтираємо з цукром, додаємо сметану, розм’якшений маргарин і все ретельно перемішуємо. Потім треба борошно просіяти, змішати з порошком для випічки, всипати його у масляно–яєчну суміш і замісити тісто. Далі масу розділяємо навпіл й одну частину кладемо у холодильник. Другу частину тіста треба розкачати і викласти у змащену форму. Мак залити склянкою води і варити, поки вся рідина не випарується. Після цього мак треба охолодити, двічі змолоти на м’ясорубці і змішати з розм’якшеним маслом. Білки збити на круту піну і обережно вмішати у макову масу. Нарешті білково–макову суміш вилити на тісто і випікати протягом 25—30 хвилин при температурі 180 градусів.
Тим часом консервовані вишні відцідити і дати постояти, щоб iз них максимально стекла рідина. Дістати охолоджене тісто з холодильника і натерти частину на велику тертку, щоб покрити дно змащеної і притрушеної борошном форми. Далі викласти вишні, які зверху притрусити рештою натертого тіста. Випікати при 180 градусах до золотистого кольору.
Насамкінець робимо крем: зварене згущене молоко (банка) розтираємо з розм’якшеним вершковим маслом (200 г). Маковий корж змащуємо кремом і накриваємо коржем iз вишнями, який також покриваємо кремом. Після того як торт трохи просякне кремом, можна кликати гостей.
Для кого актуальне дієтичне харчування, може спекти пісні кексики з маком. Знадобиться: 0,5 склянки маку, 200 г борошна, 1,5 чайної ложки розпушувача для тіста, 50 мл рослинної олії, по 100 г цукру та волоських горіхів, цедра одного лимона, 80 мл соєвого чи мигдалевого молока, за смаком — ваніль та мигдалеві пластівці для прикрашання. Спочатку мак заливаємо окропом і залишаємо набухати 30 хвилин. Потім через сито чи марлю зливаємо воду, а зернятка розтираємо у ступці. Додаємо цедру лимона, цукор, олію і рослинне молоко, перемішуємо. Далі поверх просіюємо борошно з розпушувачем, всипаємо подрібнені горіхи, ванілін. Ретельно вимішане тісто розкладаємо у змащені олією формочки, посипаємо мигдалевими пластівцями і випікаємо при температурі 180 градусів 20—25 хвилин.
Непрості оладки й пироги–трикутники
Якщо думаєте, що оладки — це тільки борошно і яйце, помиляєтесь. Бо не готували млинчиків з рікотою та маком. Щоб побалувати себе цією вишуканою стравою, потрібно 6 яєць, 400 г сиру рікота (можна замінити звичайним вершковим сиром), 60 г вершкового масла, 80 г борошна, по чайній ложці розпушувача для тіста та ваніль, 50 г цукру, щіпку солі, цедру одного лимона та 2 столові ложки маку. Спочатку треба відокремити білки від жовтків. Білки збити з дрібкою солі до крутої піни. У миску покласти рікоту, жовтки, розтоплене масло та ваніль — і ретельно все змішати. В окремій мисочці треба поєднати борошно, сіль, цукор, розпушувач, промитий мак і лимонну цедру. Врешті–решт, акуратно змішати інгредієнти з двох мисок — тісто та суміш з рікотою. Насамкінець акуратно поступово ввести в тісто білки: спочатку третину, а потім — решту. Залишилося добре розігріти на сильному вогні сковорідку, зменшити вогонь до середнього, ретельно змастити пательню маслом. Швиденько вилити оладки, з одного боку смажити десь дві хвилини, з іншого — навіть менше. Подавати з медом або варенням.
У єврейській кухні дріжджані пиріжки з маком називають хоменташ. Щоб їх зготувати, для тіста потрібно 3 склянки борошна, 2 — молока або кефіру, 2 яйця, 150 г вершкового масла, 30 г дріжджів, 2 столові ложки цукру, чайну ложку — солі; для начинки: по склянці маку, цукру та родзинок без кісточок, 2–3 столові ложки товчених волоських горіхів, пакетик ванільного цукру та яйце. Спочатку треба влити у каструлю молоко або кефір і розчинити дріжджі. Додати таку кількість борошна, щоб вийшло рідке тісто, як для млинців, добре розмішати до зникнення грудочок і поставити в тепле місце для бродіння. Як тільки опара підніметься, замішуємо тісто: в опару додаємо яйця, цукор, сіль і всипаємо борошно, що залишилося. Наприкінці замісу поступово вливаємо розтоплене масло і вимішуємо тісто. Каструлю з тістом накриваємо і ставимо в тепле місце, щоб підходило.
Тим часом для начинки мак промиваємо у теплій воді й засипаємо в окріп. Коли вода знову закипить, мак викладаємо на чисте сито або марлю, щоб стекла рідина. Далі мак разом iз помитими родзинками двічі пропускаємо через м’ясорубку. Додаємо цукор, яйця, ванілін, волоські горіхи — і все ретельно перемішуємо.
Як тільки підніметься тісто, треба його обім’яти і викласти на стіл або дошку, посипану борошном. Хоменташі готують різної величини — як великі, так і дрібні, завбільшки як звичайний пиріжок. Для приготування великого хоменташа беруть стільки тіста, щоб розкачати пласт завтовшки десь 1 см зі сторонами 15—20 см. По діагоналі трикутником викладають 2–3 столові ложки начинки і защипують трикутний пиріг. Пироги укладають на змащене вершковим маслом деко, дають постояти 10 хвилин, і змастивши зверху яйцем або жовтком, випікають у духовці при середньому нагріві. Зверху готові хоменташі посипають цукровою пудрою.