Штормовий вітер завалив регіон надзвичайно яскравим снігом: вітер розніс iз території глиноземного заводу небезпечний червоний шлам. Як розповіли «УМ» у Центрі пропаганди управління Міністерства надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, червоний пил «гуляє» регіонами Миколаївщини вже п’ятий день поспіль. Серед найбільш постраждалих — мешканці сіл Прибузьке та Лимани.
Червоний шлам належить до четвертої групи відходів за шкалою токсичності (на першому місці — гексохлорбензол, друге і третє займають пестициди та деякі мінеральні добрива. — Авт.). Він містить у собі практично всю таблицю Менделєєва, відтак може подразнювати слизові оболонки та викликати алергічні реакції. Щойно люди почали звертатися зі скаргами на «червоний сніг», рятувальники організували обстеження територій, що прилягають до заводських шламосховищ. Аварійну ситуацію на Миколаївському глиноземному заводі вирішили ліквідувати за допомогою водяних гармат і пожежних машин, які тепер цілодобово поливають дороги, де спостерігається запилювання.
Директор Південного філіалу Інституту екології Національного екологічного центру Олег Деркач вважає, що необхідно швидше застосовувати програму боротьби з розпилюванням червоного шламу, інакше на Миколаївщині з’являться такі ж мертві терикони, як і на Донбасі.
Нагадаємо, минулого року фахівці Державної екологічної інспекції вже виписали керівництву глиноземного заводу штраф на загальну суму в 68 тисяч гривень. Тоді було встановлено факт забруднення шламом ґрунту на площі в 75 тисяч квадратних метрів. І хоча на заводі запевнили, що розробили план боротьби з виділенням пилу, бюджет якого — 32 мільйони гривень, поки що план існує тільки на папері.