Цього року майже всі харківські діти, які перебувають на обліку в міліції, матимуть змогу відпочити у літніх таборах. Під власний дах представників неблагонадійного контингенту (йдеться про півтори тисячі дітей) уже погодилися прийняти керівники 56 оздоровчих закладів регіону.
Як повідомив начальник відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх обласної міліції Борис Радько, кожна табірна зміна прийме таким чином десь по дві «важкі» дитини. Їхньою поведінкою ретельно опікуватиметься спеціально приставлений міліціонер і кілька заочних кураторів із числа районних та обласних правоохоронних чинів. Подібна пильність — цілком виправдана з точки зору безпеки. Адже більшість так званих обліковців уже пройшли сувору школу виправних колоній та вуличного життя-буття. А відтак передбачити їхню поведінку в колі розважливішої дітвори наперед досить складно. Так само як і спрогнозувати кінцевий результат подібного експерименту. Скажімо, минулого року фахівці спробували влаштувати відпочинок проблемним підліткам у стінах спеціально відкритого табору і вже через тиждень зрозуміли, що ця ідея не спрацьовує у реальному житті. Юна спільнота виявилася абсолютно некерованою. Проблематичною була навіть спроба утримати курортників за парканом. Тому, пам'ятаючи, що один у полі не воїн, спеціалісти вирішили «розкидати» підлітків по різних куточках регіону.
Проте проблема дитячої бездоглядності й надалі залишається для Харківщини однією з найактуальніших. За словами полковника Радька, щодня вулицями міста бродить у середньому 50 безпритульних дітей. Третина з них — так звані «чужинці». Тобто гастролююча публіка в основному з Луганської, Донецької і Закарпатської областей. Ходять діти в основному по колу: спіймавши, правоохоронці повертають їх з вулиці додому або в інтернати, а ті знову тікають на волю. Фактично вісьмох малих бродяжок із десяти, які місяцями живуть просто неба, ніхто й ніколи не шукає. Страшно звучить і статистика дитячої смертності. За чотири місяці цього року з життя пішло вже двадцять неповнолітніх. Причини різні — суїцид, колеса автомобілів, тяжкі хвороби.
Коренем зла бездоглядності та криміналізації дитячого середовища Борис Радько у першу чергу називає соціальну незахищеність української родини. Люди від безвиході масово тягнуться до чарки, забуваючи про власних дітей. Лише цього року працівники кримінальної міліції зібрали і направили до суду майже сто матеріалів на позбавлення батьківських прав. До сорока семи вже прийнято відповідне рішення.
Сьогодні на обліку в харківській міліції перебуває 2108 підлітків. Майже 600 із них потрапили до списку за перші п'ять місяців року.