Перші дні нового року ознаменувалися для Львова боротьбою з алкоголізмом загалом та з підлітковим зокрема. Саме так аргументували чиновники міської ради свої пропозиції щодо заборони продажу алкоголю в МАФах (малих архітектурних формах, тобто вуличних кіосках). Свою лепту заборон внесли і депутати Львова, поставивши у рівні умови всіх реалізаторів спиртних напоїв, забороннили продаж спиртного під час масових акцій, релігійних свят та постів.
Отже, відтепер купити як сорокаградусну горілку, так і слабоалкогольне пиво можна лише у визначені години — від 12–ї дня до восьмої вечора — і лише в гастрономах чи супермаркетах. Треба влаштувати застілля після 20.00 — закуповуйтеся пляшками з «запалювальною сумішшю» раніше. Малі підприємці — власники МАФів — рішенням міської влади обурені. Вони стверджують, що більше 60 відсотків кіосків змушені будуть закрити і що чимало з них наблизилися до банкрутства.
Нагадаємо, обмеження продажу алкогольних напоїв у Львові вже діяло, проте досі спиртне можна було продавати з 10–ї ранку до 10–ї вечора.
Водночас такою манерою боротьби за тверезий спосіб життя задоволені як консервативна частина львів’ян, так і, звісно, самі ініціатори антиалкогольних новацій. «Рішення є своєчасним і цілком обґрунтованим, — коментує «УМ» Юрій Михальчишин, депутат міської ради. — Єдине, що виникають побоювання практичного характеру, інакше кажучи — чи вдасться це рішення успішно реалізувати. Бачимо, що, на жаль, не завжди органи внутрішніх справ вчасно реагують на складені протоколи органами місцевого самоврядування та дільничними інспекторами. Якщо говорити про роботу малих архітектурних форм, то міська рада має свої інструменти регулювання їхньої діяльності. Йдеться про виключення МАФів, які є несумлінними продавцями алкоголю, з перспективних схем розташування та позбавлення їх права на користування земельними ділянками. Так, відповідно, це призведе до припинення їхньої підприємницької діяльності.
А от із мережами великих супермаркетів справа набагато складніша. Адже сподіватись доводиться лише на їхню законослухняність. Єдиними важелями впливу на них ззовні є управління захисту прав споживачів та головні санітарні лікарі міста й області. Лише вони можуть посприяти тому, щоб роботу несумліних підприємств було призупинено».
Великим поборником боротьби із «зеленим змієм» є мер Львова Андрій Садовий. Він хоче боротися з МАФами, де продають спиртне підліткам. А також пропонує «європеїзувати» торгівлю алкоголем. «Треба, щоб у супермаркетах були окремі відділи з окремим входом, де будуть продавати алкоголь. Але підприємствам треба дати час на реалізацію цього рішення, — розмірковує мер. — У багатьох країнах світу є практика обмеження часу продажу алкоголю і конкретні місця з окремим входом».