У неділю, 18 грудня, на Михайлівській площі Києва відбудеться акція під гаслом «Не дай бику вкрасти в тебе Європу!». За планами організаторів, цей захід має наочно продемонструвати і владі, і європейській спільноті прагнення українського народу жити у своїй державі за європейськими стандартами відкритості й демократії. Під час акції буде підбито підсумки символічного референдуму з питань євроінтеграції, що вже другий тиждень триває в соціальних мережах. Опитування, в якому взяли участь більше 5 тисяч респондентів, на цей момент засвідчило: понад 95 відсотків підтримує саме курс на євроінтеграцію
Організатором акції виступив громадський рух «Ми — європейці», що спонтанно виник у соціальній мережі «Фейсбук». За два місяці існування активісти руху провели кілька успішних акцій з підтримки курсу на євроінтеграцію і навіть побували в Страсбурзі на запрошення депутата Європарламенту Павла Залевськи. «Незважаючи на всі складнощі в Україні, Європа не зачиняє перед нами дверей. Це ми побачили та відчули під час зустрічей із депутатами Європарламенту, — розповідає одна з координаторів руху, журналістка Вікторія Світлова. — Мета нашої групи — захистити європейський вибір України в ситуації, коли відносини на офіційному рівні із ЄС погіршилися через політичну ситуацію в країні».
Крім символічного референдуму на Михайлівському майдані відбудеться театралізована вистава за мотивами давньогрецького міфу про викрадення Зевсом в образі бика прекрасної Європи. Підтримати учасників акції зголосилися і відомі виконавці: Тарас Компаніченко й гурт «Хореа козацька», Леся Рой із гурту «Телері», барди Едуард Драч, Кирило Булкін, Олександр Музика, Олексій Бик. Схожі акції, учасників яких закликають відмовитися від будь–якої партійної символіки (вітаються тільки державні прапори України та прапори Євросоюзу), відбудуться і в інших містах нашої держави.
Результати референдуму буде передано учасникам саміту «Україна—ЄС», запланованого на 19 грудня.
ДО РЕЧІ
Більшість українців позитивно ставляться до вступу України в Європейський Союз. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» (опитано близько 2 тис. респондентів, похибка вибірки не перевищує 2,2). Водночас, як наголосила директор фонду Ірина Бекешкіна, помітні відмінності у ставленні до вступу України в ЄС залежно від віку респондентів та регіону.
Молодь Донбасу й Криму, де загалом переважає негативне ставлення до членства у ЄС, не відрізняється від своїх ровесників з інших регіонів України: у віковій групі 18—29 років у цьому регіоні членство в ЄС підтримує 51%, не підтримує — 22%.
Крім того, ставлення до членства в Євросоюзі значно залежить від рівня обізнаності. Загалом 61% українського населення знає, що Україна веде переговори щодо угоди про асоціацію з ЄС, не знає про це 39% громадян. Серед обізнаних членство України в ЄС підтримує 52%, серед не обізнаних — лише 37%.
Крім того, протягом кількох останніх років в українців склалися досить стабільні уявлення щодо переваг, які може мати Україна у разі її членства в ЄС. Насамперед ці переваги населення бачить у можливостях вільного пересування за кордон (34,7%), а також щодо доступу молоді до навчання у європейських університетах (24,3%). Доволі великим є сподівання, що членство в ЄС сприятиме підвищенню життєвого рівня людей (28%). Найбільше переваг від членства України в Євросоюзі вбачає молодь, тоді як найстарша вікова група бачить переважно негативи.
Серед можливих негативних наслідків вступу України до ЄС більше 31% респондентів вказали еміграцію українців за кордон та імміграцію іноземців у нашу державу, розпродаж країни (22%), ймовірне погіршення відносин з країнами СНД (22,5%). Найбільше негативних очікувань від вступу в ЄС у тих регіонах, де ставлення до такої перспективи є найгіршим — на Донбасі та в Криму. Крім того, ці області — єдині, де є острах зростання соціального розмежування у зв’язку зі вступом до ЄС (про це заявили 30% опитаних). У Західному регіоні побоювання тільки одне — що членство в ЄС спричинить еміграцію українців за кордон (32%). При цьому 33% мешканців Західної України переконані, що жодних негативних наслідків для України членство в ЄС не матиме.