Уже зовсім скоро прийде перше зимове свято, очікуване малюками і їхніми батьками, — День святого Миколая. Тому дуже актуальні найближчим часом прикрашання ялинки та пошуки подарунків–«миколайчиків». Утiм ці два заняття можна поєднати.
Їстівні ялинкові прикраси — це оригінально. Вони старші за скляні іграшки, до яких ми звикли. Якщо перші ялинки прикрашали яблуками і горіхами, то печивом — уже у XVI сторіччі. Скажімо, будиночки та ялиночки з тіста доречно повісити на новорічне дерево або покласти у гарну коробку і подарувати. Процес приготування таких ялинкових прикрас можна перетворити на теплу родинну традицію, адже це зовсім не складно — діти залюбки вам допоможуть. А те, що кухню потім доведеться відмивати від борошна, — не страшно, цю справу теж можна зробити разом.
Для приготування найпростіших і найпопулярніших ялинкових пряників вам знадобиться усього нічого: гарний настрій, різнокольорові стрічки, відповідні форми для печива і звичайні продукти, які знайдуться у кожній господі. На 35—40 пряників візьміть 220 г борошна, дрібку солі, по чайній ложці розпушувача для тіста, меленої кориці, меленого духмяного перцю, по 0,5 чайної ложки меленої гвоздики і мускатного горіха, 100 г цукру (бажано, темного, але і звичайний цілком згодиться), 2 яйця, 4 столові ложки рідкого запашного меду і 110 г масла кімнатної температури. Змішайте всі сухі складники, додайте масло і перемішуйте у кухонному комбайні або міксером, додайте яйця, збиті з медом і вимішайте тісто. Воно буде досить липке, але повинно триматися купи. Сформуйте з тіста дві кулі, загорніть у харчову плівку і покладіть на півгодини в холодильник. Розігрійте піч до 180 градусiв і вистеліть два великих дека папером для випікання. Дістаньте порцію охолодженого тіста і розкачайте на притрушеному борошном столі у пласт завтовшки півсантиметра. Вирізайте формами пряники та викладайте на деко, і не забудьте у кожному зробити дірочку для стрічки, за яку підвішуватимете пряник (найзручніше продірявити тісто соломинкою для коктейлю). Поки перша порція пряників випікається (15—20 хвилин), хутко формуйте фігурки з другої кулі тіста.
Коли готові пряники вистигнуть на решітці, розтопіть білий чи чорний шоколад і намалюйте ним кульки на пряничних ялинках і віконця на будиночках. У дірочки просуньте стрічки і зробіть петлі, щоб повісити пряники на ялинку. І головне — тримайтеся, а краще зробіть подвійну порцію, бо гарячі пряники пахнуть так, що не з’їсти бодай один неможливо. До речі, якщо готуєте пряники на подарунок, краще одразу сховати їх у коробки, щоб не висихали.
Ще один вид святкової випічки тривалого зберігання — півмісяці у цукровій пудрі чи у шоколаді. Готують їх із тіста, яке нагадує за консистенцією пісочне, але не таке ламке. На 19—20 невеличких півмісяців вам знадобляться 150 г борошна, 2 жовтки, 100 г цукру, 30 г масла кімнатної температури, ваніль, чайна ложка розпушувача для тіста. Змішайте цукор iз 4—5 столовими ложками води, зваріть сироп і охолодіть його, розітріть жовтки і масло, додайте вистиглий сироп, ваніль (ванільний цукор чи есенцію), розпушувач, борошно, замісіть тісто, загорніть його у плівку і покладіть на годину в холодильник. Потім наробіть з тіста ковбаски і позгинайте їх у півмісяці. Викладіть на деко, вистелене папером, зробіть дірочки для стрічок і випікайте 15 хвилин при температурі 170 градусів. Якщо ви хочете півмісяці у цукровій пудрі, то обваляйте їх у ній гарячими. Щоб мати шоколадні півмісяці, нехай пряники вистигнуть на решітці, а потім занурюйте їх у розтоплений білий чи чорний шоколад.
Якщо у вас немає різдвяних форм для печива, їх можна зробити зі смуг, вирізаних із пластикових пляшок, скріпити степлером краї, а потрібні внутрішні вигини зробити розігрітою спицею.
Стрічки для підвішування випічки краще брати якомога тонші. Стрічки з органзи для цього кращі, ніж шовкові. До речі, дірочки, зроблені у сирому печиві, під час випікання мають властивість зменшуватися. Якщо отвори майже зникли — стрічки доведеться протягувати в отвори голкою з великим «вушком».
На ялинці краще і довше зберігатиметься повністю вкрите шоколадом печиво, а не просто декороване ним, адже глазур не дозволятиме виробам iз тіста засихати. Хоча саме шоколадні їстівні ялинкові прикраси діти чи дорослі з’їдять найпершими!..