Позавчора на американському острові-курорті Сі Айленд закінчився щорічний триденний саміт «великої вісімки» (семи індустріально розвинених країн світу та Росії). Не виключено, що в наступні роки ця група розростеться до «великої дев'ятки» чи «великої десятки», оскільки Китай та Індія також претендують на участь у таких зустрічах, які, без усякого сумніву, визначають шляхи розвитку та майбутнє нашого світу.
Президент США Джордж Буш висловився за більшу роль НАТО в повоєнній стабілізації Іраку. Фактично в цій пропозиції мало нового. Більшість з 26 країн-членів Альянсу тим чи іншим чином вже задіяні в Іраку, але НАТО як єдина організація наразі надає лише логістичну підтримку міжнародній дивізії під польським командуванням, до складу якої входить і український військовий контингент. Запал Буша стосовно розширення ролі НАТО в Іраку дещо охолодив президент Франції Жак Ширак, який заявив, що втручання у справи інших країн не належить до завдань Альянсу та що такий крок не знайшов би підтримки та розуміння серед населення багатьох країн НАТО. Ширак сказав, що втручання НАТО можливе лише в тому випадку, коли з відповідним проханням до керівництва Альянсу звернеться новий уряд Іраку, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Новою і дуже цікавою видається інша пропозиція, яка знайшла підтримку всіх учасників саміту: найбагатшi країни світу мають сприяти створенню світового миротворчого контингенту чисельністю 50-75 тис. військовослужбовців. Першочерговим завданням такого міжнародного контингенту буде надання допомоги африканським країнам у подоланні внутрішніх, міжетнічних та міжнародних конфліктів. Власне, африканські країни і виступили з ініціативою створення таких світових миротворчих сил. Роль багатих країн світу буде полягати у підготовці бійців цього міжнародного контингенту, який надалі може бути використаний і в інших гарячих точках світу. На підготовку світових сил може піти 5-6 років. Італія вже запропонувала одну зі своїх навчальних баз. «Рейтер» повідомляє, що президент США Буш хоче переконати Конгрес виділити на навчання такого контингенту 660 млн. доларів упродовж наступних п'яти років.
У четвер, в заключний день засідань, провідні лідери світу обговорювали проблеми Африки, передусім питання заборгованості бідних країн та проблеми боротьби зі СНІДом, який став однією з головних загроз для Чорного Контингенту. Було прийняте рішення про відкладення на два роки виплат 27 найбідніших країн світу за їхніми борговими зобов'язаннями міжнародним фінансовим організаціям, передусім МВФ та Світовому банку.
Хоча Джордж Буш так і не зміг переконати своїх колег списати 80-90 відсотків з 120 млрд. доларів боргових зобов'язань Іраку, але йому вдалося переконати їх підтримати його «близькосхідну ініціативу» — план демократизації мусульманського та арабського світу за західними зразками. Ним передбачається розбудова в країнах арабського світу громадянських суспільств, поширення вільної преси, навчальні та стипендіальні програми. Зокрема, впродовж наступних десяти років Захід має підготувати для країн цього регіону 100 тис. учителів. Один з американських учасників саміту висловив переконання, що схвалені програми дозволять демократизувати мусульманський світ «упродовж кількох десятиліть».