У столичному Меморіалі пам’яті жертв голодоморів в Україні вчора анонсували програму заходів, присвячених 79–м роковинам Голодомору–геноциду 1932—1933 років. За словами заступника директора музею Лесі Онишко, вшанування пам’яті жертв цієї трагедії відбуватиметься по всій Україні. У самому меморіалі пройдуть тематичні екскурсії та панахиди, а в інших містах — скорботні ходи та спеціальні уроки для дітей шкільного віку. Кульмінацією має стати акція «Запали свічку»: українців, як і щороку, закликають не бути байдужими до пам’яті свого минулого і 26 листопада поставити у вікні вогник. «Це потрібно не жертвам Голодомору, а нам самим — щоб не забувати, через що довелося пройти українському народу», — каже пані Леся.
Підтримують ініціативи такого роду і відомі зірки. «Ми ще жодного разу не звертали належно увагу на цю трагедію. Але ж, якщо бути відвертими, це сторінка нашої історії, яку постійно писав хтось інший, хто свого часу панував в Україні замість українців, — поділився своїми міркуваннями з цього приводу в розмові з «УМ» лідер гурту «Гайдамаки» Олександр Ярмола. — Сьогодні ми — незалежна держава, і треба самим писати свою історію. Відвертатися від таких болючих тем неприпустимо. Бо це яскраве нагадування про жахи тоталітарних режимів є прикладом того, до чого йти не можна».
«Це необхідно повторювати людям, щоб вони, врешті–решт, зрозуміли: Голодомор — трагедія кожного. Адже якщо немає пам’яті — немає стержня, і тоді народ стає біомасою, якою може керувати хто завгодно. Не будьмо рабами, бо це ще нікого не зробило щасливим!» — апелювала до присутніх відома українська письменниця й співачка Ірена Карпа.
Під кінець брифінгу зірки змололи трохи борошна на унікальних жорнах, які знайшли у Переяславі в старому будинку. Брали лише по п’ять колосків, оскільки в 1932 році було прийнято закон «про п’ять колосків», згідно з яким уже за таку знайдену кількість зерна людей розстрілювали. «На сьогодні відомо про близько ста тисяч розстріляних за цей «злочин», — каже Леся Онишко. — Тому закликаю всіх не бути байдужими, бо історія має тенденцію до повторення, якщо люди її забувають».
А борошна з п’яти колосків — така крихітна жменька...