Якби адміністрації Президента й хотілося вчора забути про День української мови, то не вийшло б. Нагадати про це «регіональній» державній владі взялися одразу кілька груп політичних та громадських активістів. Зранку представники партії «За Україну!» провели на Банковій флешмоб «Ні — зомбуванню. Мова — не язик!». Обмотавшись бинтами а–ля зомбі, учасники акції продемонстрували, на що перетворять українців зміни до Закону «Про телебачення та радіомовлення», якими скасовано обов’язкову 50–відсоткову квоту на український аудіо– та відеопродукт у нашому інформаційному просторі. Нагадаємо, згідно з цим нещодавно ухваленим Верховною Радою законодавчим актом, для телебачення та радіо залишено вимогу лише про наявність в ефірі 25 відсотків виготовленого в Україні (не важливо, якою мовою) продукту.
Після «зомбі» до президентської канцелярії прийшли активісти руху «Відсіч». Вони також, як і їхні «заукраїнські» попередники, закликали Президента застосувати до скандального закону право вето. І щоб наочно показати, хто в першу чергу постраждає від такого ганебного ставлення влади до рідної мови, привели з собою маленьких дітей. «Діти мають дивитися передачі та мультфільми, слухати музику українською!» — наголошували учасники пікету. Самі малюки згодом заспівали українську пісеньку.
До слова, акція ледве не зірвалася — організатори забули подати заявку на проведення її. Але питання швидко вирішили, і громадські активісти таки змогли передати можновладцям своє звернення.
«Якщо Янукович усе ж підпише цей закон, ми змушені будемо почати кампанію із захисту прав українського споживача. Вимагатимемо, аби всюди вимикали музику. І закликатимемо, щоб люди більше не голосували за Партію Регіонів, яка не хоче слухати голос народу», — наголосив у коментарі «УМ» організатор протесту, активіст «Відсічі» Михайло Свистович.
Неподалік малював сонечко п’ятирічний Тарас. «Я люблю мультики. Дивлюся їх українською та англійською мовами», — розповів малюк. Тато хлопчика, Михайло Чепура, за його словами, до жодної організації не входить — просто активний громадянин. «Я прийшов із сином, аби порадити Президенту накласти вето на цей закон. Сподіваємося, в нього вистачить совісті це зробити. І взагалі, малі діти ж сприймають інформацію не через підручники та енциклопедію, а через мультики. То мені б хотілося, щоб моя дитина дивилася їх рідною мовою».
Згоден із Михайлом і видавець Віталій Капранов, який теж прийшов підтримати акцію. «Культура постійно потребує захисту. Логічно, що українська влада має захищати українську культуру. Але що ми бачимо? Вони вводять квоту на 25%. Це означає що вони є українцями на 25% і навряд чи можуть називати себе НАРОДНИМИ депутатами. Лишається лиш запитання, чиї вони депутати на решту 75%?» — зауважив видавець.
Звернення до Президента в адміністрації прийняли й порадили чекати на відповідь упродовж п’яти робочих днів. Проспівавши Гімн України, учасники акції розійшлися. А під АП лишилися дитячі малюнки — щоб Янукович, бува, не забув, що до нього приходили люди.