Село — і спікер відпочине...

10.06.2004
Село — і спікер відпочине...

(УНІАН.)

      У верхніх ешелонах української влади вчора сталася помітна подія. Голова Верховної Ради — досі принципово безпартійний (після краху КПРС-КПУ на початку 1990-х) Володимир Литвин — отримав членський квиток партійця-«аграрія» і взагалі очолив Аграрну партію України. На з’їзді АПУ, що відбувся у Києві, парламентський спікер був підтриманий «на царство» новими соратниками одностайно. Усе це має означати певні повороти не лише в житті та кар’єрі Володимира Михайловича, а й на політичних шляхах передвиборчої України. Адже якщо досі Голова ВР був фактично рівновіддалений як від опозиції, так і від так званої парламентської «більшості», то тепер, зі вступом у партію, що підтримує Кучму і Януковича, Литвин просто не має права не стати на один із боків барикади — владний. Схоже, аби засвідчити такий вибір, він і прийшов в АПУ?

      Для початку з'їзд АПУ (295 депутатів з 3001 обраного) заслухав Івана Кириленка, який ще зранку був головою. Той, виступивши з доповіддю на тему «Аграрна партія України у ході підготовки та проведення виборів Президента України в 2004 році», запропонував звільнити його та обрати лідером Володимира Литвина. Кириленко нагадав, що відповідне рішення було ухвалене політрадою і політвиконкомом партії (а бажалося таке «аграріями» взагалі ще з весни минулого року, про що неодноразово писала «УМ»). «Я особисто вважаю, що Литвин як голова партії зможе реалізувати свій потенціал», — зазначив Кириленко. При цьому він додав: «У нас амбіція одна — село і селяни, і я думаю, що за допомогою Володимира Литвина ми це зробимо».

      Ідеться, певна річ, про вибори, але не президентські-2004, а парламентські 2006 року. Як Аграрна партія потребувала міцного даху, аби не зійти на маргінес і пробитися у нову ВР за партійними списками, так і Володимир Литвин мусив шукати якесь прикриття — залишатися «одним у полі воїном» тривалий час ризиковано з огляду на власну перспективу.

      Коментуючи призначення спікера головою Аграрної партії, депутат-соціаліст Юрій Луценко зазначив, що Литвин «у проміжок часу між двома АПУ (Адміністрацією Президента та Аграрною партією України) перейшов шлях від кучміста-канцеляриста до самостійного політичного гравця. Він усе ще боїться і в ключових питаннях слухається свого рудого хазяїна, але вже думає про себе, — йдеться у коментарі, поширеному прес-службою соціалістів. — Обрання Литвина головою Аграрної партії є формою самозахисту нинішнього Голови Верховної Ради. Відтепер його вплив на фракції «аграрників» та «Центр» стане серйозним аргументом для будь-якого переможця президентських виборів щодо збереження саме за ним посади спікера парламенту». Луценко вважає: «Фактично Литвин попереджує кандидатів у президенти: «Не обіцяйте посади спікера нікому, якщо хочете швидко отримати свою більшість у парламенті». І з такою оцінкою важко сперечатися.

      Рішенням VI з'їзду АПУ також перейменовано в Народну аграрну партію України. Пропозицію про зміну назви вніс високопоставлений новобранець. «Якщо ми мислимо на перспективу, то повинні зробити такий крок», — сказав Литвин.

      Делегатам також було запропоновано ухвалити рішення про проведення в липні другого етапу з'їзду, на якому слід висунути кандидата в президенти від партії. У документах, підготовлених до з’їзду, йшлося про те, що первинні організації АПУ ухвалили рішення про підтримку кандидатури Прем'єр-міністра Віктора Януковича, і, як удалося зрозуміти з реплік Литвина, «двічі Голова» проти підтримки «дона» не заперечує. А це вже щось: на боці двічі засудженого Януковича гратиме не лише Медведчук, а й «майже нейтральний» Литвин. Ще один плюс владі...

      Хоча, насмілимося припустити, Литвин та його «аграрії» будуть не найактивнішими бійцями передвиборчого блоку Януковича (якщо влада висуне таки його). На чолі такого монстра — блоку «За єдину Україну!» — Литвин уже стояв на виборах до ВР у 2002-му, і не для того ж він дрейфував подалі від Хазяїна, щоб через два роки покірно повернутися в «ярмо». Частина лідерів АПУ має доволі приязні стосунки з висуванцем опозиції Ющенком. Та й у Володимира Михайловича явно своя гра. Він обирає і рибку, і стілець, і сільський коровай.

 

ДОВІДКА «УМ»

      Аграрна партія України заснована 5 грудня 1996 року. Партія декларує 465 тис. своїх членів, яких об'єднують понад 13 тис. територіальних парторганізацій по всій країні.

      На парламентських виборах 1998 року АПУ набрала 3,68 відсотка голосів, посівши 9-те місце серед 30 партій і блоків, які брали участь у виборах, і не пройшла у Верховну Раду. У 2002-му АПУ була учасником провладного блоку «За ЄдУ!».

      Зараз в АПУ є власна фракція в парламенті — 15 депутатів. Це тодi як загалом під прапором Аграрної партії до ВР пройшло 29 осіб. Учора з'їзд АПУ ухвалив рішення виключити з партії тих депутатів, які не увійдуть до Аграрної фракції.

 

А ТИМ ЧАСОМ...

      Свою партію планує створити і міністр транспорту Георгій Кірпа. За повідомленням інтернет-видання «Главвред», тижні зо два тому був скликаний оргкомітет зі створення нової загальнонаціональної політструктури. «Поки не зареєструємося, я на цю тему говорити не буду. Півень кукурікає на зорі, а зоря ще не наступила», — заявив при цьому міністр транспорту.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>