У Державній прикордонній службі України відмічають сталу тенденцію до зменшення потоків незаконних мігрантів в останні роки. Як повідомили «УМ» у прес–службі Держприкордонслужби, починаючи з 2008 року кількість нелегалів, що намагалися потрапити до нашої держави, зменшилася аж у 2,5 раза. За дев’ять місяців цього року «зелені кашкети» затримали 6,2 тисячі незаконних мігрантів, тоді як за аналогічний період минулого року — 15,7 тисячi осіб.
Цікаво, що ще три роки тому кількість вихідців iз країн Південно–Східної Азії та Африки сягала 20% загального числа нелегалів. Нині ж лише кожен десятий нелегал потрапив до України з країн так званого міграційного ризику, зазначають прикордонники. Натомість з усіх виявлених незаконних мігрантів 88,5% були вихідцями з країн СНД.
Які ж чинники посприяли зниженню потоків незаконної міграції територією України? «Зелені кашкети» вказують на збільшення випадків викриття та притягнення до кримінальної відповідальності організаторів та поплічників угруповань, які заробляють на переправленні мігрантів. За даними Держприкордонслужби, лише протягом 2011 року вартові кордону порушили 82 кримінальні справи за ст. 332 КК (незаконне переправлення людей через державний кордон України) та притягнули до кримінальної відповідальності 125 осіб — здебільшого жителів прикордонних районів. Мовляв, саме це змусило ділків переорієнтуватися на нелегальний транзит через Білорусь та країни Прибалтики.
До речі, останнім часом нелегали все рідше намагаються потрапити до України через «зелену» ділянку кордону (ліс, гори), а спокійно йдуть до пунктів пропуску! При цьому намагаються продемонструвати, що в’їжджають легально — з приватною, освітньою та туристичною метою, після чого «губляться» в країні. «Зелені кашкети» зазначають, що нерідко нелегали використовують підроблені документи.
Звісно, однією з найпопулярніших є схема прибуття іноземців на навчання. Наприклад, у 2010 році освітні заклади видали майже 12 тисяч запрошень на навчання, з яких близько 7,5 тисячi отримали вихідці з країн Південно–Східної Азії та Африки. Проте кожен десятий iз таких абітурієнтів до навчальних закладів так і не прибув. Тож, щоб запобігти цьому нібито легальному каналу в’їзду, Держприкордонслужба спільно з МВС уже двічі проводила операцію «Студент».