У справах щодо героїзації Бандери та Шухевича новий «сюжетний» поворот: Вищий адмінiстративний суд відмовив у допуску до провадження Верховного Суду справи про позбавлення лідера ОУН Степана Бандери і головнокомандувача УПА Романа Шухевича звання Героя України. Нагадаємо, після рішення Вищого адмінсуду 2 серпня про дегероїзацію Бандери та Шухевича залучені сторони захисту мали намір звернутися за правдою до Верховного Суду. Однак, за законом, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі подається до Верховного Суду через Вищий адмінсуд. При цьому вирішення питання про допуск справи до провадження Верховного Суду здійснюється колегією у складі п’яти суддів Вищого адмінсуду, яка формується без участі слуг Феміди, які постановили оскаржуване рішення. Ухвала ВАСУ однакова для всіх заявників (а таких було добрий десяток): судове рішення у справі Бандери та Шухевича не може бути оскаржене у Верховному Суді. Мотивація така: усе те, про що пише заявник у своєму клопотанні, свідчить лише «про неоднакове застосування норм процесуального права, а не матеріального». Що не є, мовляв, підставою для допуску до перегляду.
Адвокат Степана Бандери–молодшого Роман Орєхов ухвалу ВАСУ називає «витвором сучасного судового мистецтва, який є квінтесенцією правового нігілізму, до того ж у доволі вишуканій формі». «Вищий адмінсуд заздалегідь готувався до цього рішення. Бо документ добре вичитаний, виписаний — усіх зусиль доклали, щоб цей документ виглядав переконливо. Проте, на мій погляд, відмова в допуску до перегляду справи виглядає ще більш ганебно, ніж саме рішення ВАСУ від 2 серпня», — коментує Орєхов.
Винуватець судової тяганини — донецький адвокат Володимир Оленцевич — уже встиг поділитися зі ЗМІ своїм задоволенням від рішення Феміди. «Тепер можна сміливо говорити про повну відсутність будь–яких процесуальних можливостей у законодавстві України для скасування судових рішень про незаконність указів Президента Віктора Ющенка про присвоєння звання Героя України Роману Шухевичу і Степану Бандері», — зазначив Оленцевич виданню «Острів».
Одначе адвокат Степана Бандери–молодшого Роман Орєхов переконаний: зарано ставити крапку в цих справах. «У нас є ще низка механізмів у національному законодавстві, яка дозволяє порушувати ці справи ще неодноразово, — певен адвокат. — Не забувайте також, що у Степана Бандери є далеко не один нащадок, і ніхто, окрім онука лідера ОУН, не був залучений до справи. Думаю, хтось із них окремо або ж і разом спокійно зможуть звернутися з апеляційною чи касаційною скаргою до Донецького окружного адмінсуду. Тому Оленцевич лукавить, кажучи, що жодних процесуальних інструментів оскарження не лишилося».
Окрім того, найближчими днями і Юрій Шухевич, син головнокомандувача УПА, і Степан Бандера–молодший, онук провідника ОУН, мають намір звернутися до Європейського суду з прав людини.