Навіть якщо вам здається, що капуста на наших городах родила завжди, це не так. Дуже давно овоч з незліченною кількістю одяганочок прийшов до нас із Середземномор’я. Звідти і легенда, що найяскравіше характеризує капусту. Переповідають, що найвлучніший стрілець iз війська Олександра Македонського, який навчав молодих воїнів найкраще стріляти і сам влучав у ворога з першого разу, зовсім занедужав. Став неповоротким, гладким, не міг вилізти на коня. Полководець дуже занепокоївся цим, скликав раду старійшин і відправив кудись п’ятьох із них. Ті повернулися за тиждень iз мішком дивних круглих качанів, по одному з яких щодня почав з’їдати товстун. Дуже швидко він схуд, набув своєї колишньої хвацькості і знову став влучати у найдальшу ціль. Як ви здогадалися, диво–ліками стала звичайна білокачанна капуста. Вона містить у собі особливу кислоту — тартронову, яка перешкоджає перетворенню вуглеводів у жири. Тому той, хто їсть капусту, ніколи не буде гладким. Узагалі цей овоч — природний омолоджувач організму, про це свідчать сучасні дослідження науковців. Але на наших столах страви з капусти з’являються не лише через це. А тому, що хрумка і солодкувато–кисла квашена капуста, тушкована з реберцями, ніжні соковиті голубці, пиріжки і вареники з капустою та грибами — це просто неймовірно смачно.
Про запас
Квасити капусту першими навчилися древні слов’яни, тобто ми! Хто ще лише збирається приєднатися до армії поцiновувачiв цiєї страви за весь набір вітамінів, які зберігаються під час квашення (вітамінну С у цьому продукті більше, ніж в апельсині), спробуйте простий рецепт — хрумка з банки. До речі, він ідеальний для міських жителів, які не можуть дозволити собі квасити капусту діжками. Тож, щоб наповнити трилітрову банку, шинкуємо одну велику капустину і тремо одну середню морквину (моркви багато не потрібно, щоб капуста була хрумкою). Додаємо до овочів 3 столові ложки солі та 2 — цукру, перемішуємо, злегка мнемо і утрамбовуємо в банку. Залишаємо кваситися на три дні в кімнаті, періодично протикаємо капусту дерев’яною паличкою (китайською). Далі — допоки не з’їмо усю хрумку і соковитиу смакоту — зберігаємо у холодильнику.
Якщо просто капуста для вас — замало смакового розмаїття, готуйте маринований овочевий салат iз капустою. Спочатку потрібно нашинкувати 2 кг капусти, 2 морквини, 4 зубчики часнику, порізати соломкою 2 солодких перці й цибулину. В окремій посудині доводимо до кипіння суміш з оцту, цукру і води (усього по півсклянки) та столової ложки солі. Далі цим розсолом заливаємо овочі, ще раз усе перемішуємо, накриваємо кришкою, а зверху притискаємо чимось важким — гнітом. Ставимо в тепле місце на добу, а після цього знову перемішуємо і можемо їсти. До речі, салат можна додавати в борщ, тушкувати і запікати під омлетом.
На сніданок
Нині дуже модно на сніданок готувати корисні омлети — піклування про здоров’я, своє і рідних, бере гору. Омлет овочевий iз капустою — один із найсмачніших. Щоб його приготувати, потрібно відварити четвертину капустини, дрібно порізати її і викласти на змащене сметаною деко. На олії спасерувати цибулину і соломкою порізаний стручок солодкого перцю, викласти ці овочі на капусту, а зверху — кільцями порізані 2 помідори. Окремо збити 3 яйця, додати до них півсклянки молока, сіль та перець, залити сумішшю капусту і відправити в духовку на 5—7 хвилин. Насамкінець присипати зеленню.
А капустяні оладки пробували? Тож беремо четвертину капустини, цибулину, яйце, 2 столові ложки борошна — і перетворюємо все на однорідну масу в кухонному комбайні чи блендері, додаємо сіль,трішки перцю. Далі, викладаючи тісто ложкою, смажимо млинці на сковорідці на соняшниковій олії. (Якщо їх смажити тоненькими, вони будуть хрумкими, схожими на смажене насіння; а якщо в тісто додасте терту сиру картоплину — буде щось середнє між капустяниками і дерунами). Подавати млинці можна зі сметаною або з овочевою підливою (на олії підсмажити цибулину, помідор і перець).
Урочисто
Із листя білокачанного овоча можна приготувати навіть торт «Капуста–модниця». Для цього знадобиться листя з пропареної середної капустини, півкіло фаршу зi свинини, 2 середні цибулини, 2 болгарські перці, морквина і спеції. Спочатку на дно вогнетривкої посудини треба налити трішки олії, покласти розпарені листки капустини і почергово наповнювати цю посудину у такій послідовності: фарш—листя—майонез—фарш — пошинкована з морквою, помідорами, перцем, печерицями і цибулею капуста, і так — до верху посудини. Зверху торт накрити листям капусти, потім фольгою для запікання — і поставити в духовку на 30 хвилин. Потім зняти фольгу і тримати у духовці ще 10 хвилин, щоб тортик зарум’янився. Готову страву треба акуратно перевернути на тарілку і прикрасити зверху зеленню та фігурками з вареної моркви (квіточками, ромбиками тощо).
Ще один спосіб приготувати «красиву капусту» — зробити барвисті сирі голубці. Капустину спочатку потрібно пропарити і розібрати на листочки. Начинку готуємо так: кілограм моркви натираємо на великiй терці, додаємо 7 зубчиків подавленого часнику, по столовій ложці цукру і солі, по 2 столові ложки оцту та олії, перець чілі. (Ще до моркви можна додати гриби: попередньо замариновані опеньки або сирі чи підсушені на сковорідці печериці). Далі залишається сформувати голубці (конвертиками або рулетиками), скласти в посудину і залити маринадом. Щоб зготувати останній, до склянки холодної перевареної води додаємо по півсклянки оцту і соняшникової олії, по столовій ложці цукру і солі, перець. Насамкінець голубці мають постояти під пресом у холодному місці 2—3 дні. До речі, ці голубці можна перекласти дрібно нарізаним червоним буряком, тоді вони стануть рожевими.
Смачного!
Тетяна ЗІНЧЕНКО