...Міс Марпл готує в садочку чай і чекає своїх колежанок, щоб пригостити їх бісквітом й обговорити місцеві новини. Читаючи Агату Крісті, я так ясно уявляла цю картину, що навіть відчувала легкий аромат бергамоту і запах тістечок. І яким же було розчарування, коли я дізналася, що моє уявлення про класичний англійський бісквіт таке ж далеке від оригіналу, як, скажімо, моє тлінне тіло від життя на Марсі. Він навіть у десятому наближенні не нагадує звичну для нас продукцію Харківської бісквітної фабрики. Що ж, вік живи — вік навчайся. Спішу поділитися своїми знаннями і з вами, шановні читачі «Смачного життя».
Інгредієнти:
Бісквіт: 3/4 скл. вершкового масла, 1,5 скл. цукру, 8 яєць, 500 г борошна, 4 ч. л. розрихлювача, 1 скл. молока, 0,5 скл. кремового шері*, дрібка солі, 1 ч. л. цедри лимона.
Заварний крем: 4 яйця, 60 г цукру, дрібка солі, 2 скл. холодного кип'яченого чи пастеризованого молока, пакет ванільного цукру.
Глазур: 1 скл. кремового шері, 500 мл консервованої малини, 500 мл жирних вершків, 125 г цукру-пудри, пакет ванільного цукру, 1 кг полуниць, 125 г підсмаженого мигдалю.
Приготування.
Бісквіт: Масло збивати з цукром до пишної маси. Додавати по одному яйцю і далі збивати. Молоко вимішати з шері, лимонною цедрою, ваніллю.
Просіяти борошно, додати сіль, розрихлювач, висипати легенько в молоко і добре вимішати.
Дві форми діаметром 22 см змастити жиром, вилити тісто. Випікати 25—30 хв. при температурі 180 градусів. Бісквіти вистудити і розрізати навпіл.
Заварний крем: Збити яйця з цукром і сіллю, вилити в каструлю з подвійним дном і поступово вводити пастеризоване молоко. Готувати 8—10 хв., поки не загусне. Додати ванілін, вистудити до кімнатної температури.
Поєднання: Збризнути бісквіти шері, розрізати на кубики, на кожен iз них викласти консервовану малину.
Збити вершки з цукром і ваніліном.
В окрему високу скляну посудину викласти шарами бісквіт, заварний крем, полуниці, збиті вершки і т. д. Зверху все це прикрасити збитими вершками, тонкими пластинками мигдалю і цілими полуничками. Вистудити і подавати до столу.
PS *Шері — дуже солодкий англійський херес. Хересом (sherry) спочатку називали іспанське вино — суміш молодих і старих вин, що мала колір від світло-жовтого до темно-коричневого і вміст цукру від солодкого (кремовий херес) до дуже сухого.
Мені не часто доводиться мати справу з кремовим шері, тому в подібних випадках я завжди експериментую. Скажімо, бісквіти можна побризкати ромом, розведеним цукровим сиропом, а до тіста додати коньяк. Головне не бійтеся експериментувати!