Щербатий ніж, вино і полуниці
Морочаться на темному столі.
Іржава корба грає на криниці —
Скриплять у ній вози і журавлі.
Павло ГІРНИК.
Холодне шампанське грає у кришталевому фужері. Ви вмочуєте яскраву полуничку у збиті вершки, смакуєте її і запиваєте вишуканим напоєм... Якесь дежа вю. А, так це ж кадр із фільму «Кралечка»! Насправді все відбувається за трохи іншим сценарієм: верандочка заміської дачі, на дерев'яному столі — полумисок щойно зірваних з грядки полуниць, ще гарячих від літнього сонця, келих прохолодного торішнього домашнього вина. Ви насолоджуєтесь літом, сонцем, дарами рідної землі...
Героїня фільму «Дівчата», випускниця «калінарного» училища, обстоюючи свою професію, запевняла, що з картоплі можна приготувати сотні страв. Я не навчалася в кулінарних університетах, але запевняю, що з полуниць можна також виготовити чимало смачненького. Кисіль, компот, джем, варення, конфітюр, різноманітні тістечка, торти, фруктові салати, суп, вареники, млинці з полуниць і просто полуниці з цукром, сметаною, збитими вершками, медом, йогуртом. Чому мова зайшла саме про полуниці? Та ж саме полунична пора!
З'їдаючи щодня по скляночці суниць, ви забезпечите себе вітамінами на цілий рік, адже вони містять «депо» вітамінів. Найближча родичка суниць — полуниця — також містить чимало поживних речовин, тому варто саме в цю пору «затоварити» себе «живими» вітамінами, а також підготуватися до зими, тобто зробити деякі заготовки. Ми вже писали, як можна приготувати варення-«п'ятихвилинку» з полуниць, а також перетерті з цукром полуниці, у яких зберігаються усі поживні речовини. У кого ж є містка морозильна камера, варто заготувати морожені ягоди.
Полуниці заморожені
Полуниці ретельно миють, дають стекти воді, потім відривають плодоніжки, сортують, залишаючи для заморожування лише тверді, неперезрілі ягоди. Спочатку їх трохи приморожують, а потім у поліетиленовому пакеті кладуть у морозильну камеру. Ягоди можуть зберігатися до 6 місяців. Розморожують їх при кімнатній температурі.
Слушні поради
* Полуниці — досить соковиті ягоди, тому зовсім не обов'язково спеціально готувати сироп для полуничного варення. Досить засипати ягоди цукром і залишити до ранку — полуничний сік відціджують, кип'ятять і заливають ягоди, дають охолонути. Можна проробити цю процедуру кілька разів, тоді ягоди не розваряться, не втратять «товарний» вигляд, а будуть тверденькі й ціленькі.
* Ящо ви готуєте вареники з полуниць, то не обов'язково цукрувати ягоди, бо тісто ствердне і вареники вийдуть «гумові». Краще збити сметану чи вершки з цукром і подати до готових вареників.
* Ви можете приготувати ягідний йогурт власноруч. Для цього вам необхідно придбати упаковочку йогурту з «живими» культурами, тобто йогурт, термін придатності якого не рік-два, а бодай тиждень. Прокип'ятіть літр молока, вистудіть і додайте йогурт. Залиште на ніч при кімнатній температурі, не накриваючи. Зранку відберіть скляночку готового йогурту, накрийте і поставте у холодильник для подальшого використання. Решту йогурту поцукруйте до смаку, додайте подрібнені полуниці (інші ягоди) і їжте на здоров'я.
* Готуючи на кухні, не гайте часу — приділіть увагу і собі: чисто вимите обличчя протріть полуницею, підсохне — повторіть процедуру ще кілька разів. Сік полуниць містить натуральні фруктові кислоти, які чудово відбілюють шкіру, звужують пори, надають обличчю свіжого вигляду.
* Будьте уважні! Плями з полуничного соку не так-то легко видалити. У жодному разі не кидайтеся одразу прати заплямовану річ — так ще важче буде видалити пляму. Краще одразу нанесіть на неї який-небуть засіб для видалення плям, скажімо Vanish, зачекайте 10-15 хв. і виперіть у прохолодній воді.
Салат iз вишень і полуниць
Інгредієнти: 500 г полуниць, 500 г вишень, 2 лимони, 1 столова ложка вершкового масла, 2 повні чайні ложки цукрового піску, 1 столова ложка винного оцту, білий йогурт чи сметана.
Приготування: Переберіть, вимийте і розріжте навпіл полуницi, вийміть кісточки з вишень. Натріть на тертушці лимон так, щоб у вас вийшла повна чайна ложка цедри лимона. Змішайте фрукти з натертою шкіркою і соком лимона. Тонко наріжте другий лимон. Нагрійте масло у великій сковороді й покладіть туди ягоди, цукор і шматочки лимона. Влийте оцет і потримайте на слабкому вогні одну хвилину. Додайте цукор за смаком і подавайте на стіл разом зі сметаною чи білим йогуртом без фруктових добавок.
Полуничні тортики
Інгредієнти: 0,5 скл. борошна, 0,5 скл. цукру, 2 яйця, жир для змащення форми, 3 сирки ванільні (скажімо «Слов'яночка»), 3 ст. л. желатину (можна використати пакетик загущувача сметани), 1 пакет полуничного желе, свіжі полуниці.
Приготування:
1. Збити білки з цукром на круту піну, додати жовтки і далі збивати. Всипати борошно, легенько вимішати. Форму змастити жиром, вилити тісто і випікати при температурі 190 градусів. Корж вистудити і склянкою вирізати кружальця (див. фото).
2. З пергаментного паперу вирізати смужки шириною 10 см і довжиною трохи більшою за діаметр бісквітних кружалець. Обмотати бісквіт папером, скріпити скотчем, викласти кружальця на тацю.
Розвести желатин у теплій воді. Коли повністю розчиниться й охолоне, вимішати в блендері чи збити міксером із сирками. Масу викласти в утворені циліндрики.
3. Полуничне желе розчинити у половині вказаної у рецепті кількості води. Коли почне гуснути, викласти на сиркову масу, прикрасити ягодами і поставити тацю з тортиками в холодильник на кілька годин, щоб добре загусло. Перед подачею до столу зняти папір.
Полуничні кошички
Тісто: 500 г борошна, 250 г масла чи маргарину, 2 жовтки, 1 ст. л. цукру, сік і цедра з одного лимона, 2 ст. л. сметани.
Заварний крем: 2 скл. молока або вершків, 150 г цукру, 4 жовтки, 50 г крохмалю, ванілін.
Півкілограма добірних, але не великих полуниць, пакет желе.
Приготування: Масло посікти з борошном, додати жовтки, цедру, сік лимона, сметану, замісити тісто і поставити його на годину у холод. Тонко розкачати на посипаній борошном стільниці, склянкою вирізати кружальця, вистелити ними змащені жиром формочки і випікати в гарячій (220-240 градусів) духовці.
Жовтки розтерти з цукром, вимішати з крохмалем і ваніліном, потроху вливати тепле молоко чи вершки. Поставити на слабкий вогонь і мішати, доки не загусне, не доводячи до кипіння. Вистудити.
У готові кошички накласти тонким шаром заварний крем, зверху викласти порізані навпіл полуниці. Розчинити желе водою, а коли почне гуснути — полити тонким шаром фрукти. Тримати у холоді.