Підгорецький замок, що неподалік Львова, у ХVII ст. називали «галицьким Версалем». Це була резиденція польського короля Яна ІІІ Собеського. Сьогодні цей замок хочуть зробити резиденцією чи то Януковича, чи то Азарова. З несподіваною ідеєю виступив знаний музейник, хранитель палаців Львівщини, директор Львівської картинної галереї Борис Возницький. Ініціативі 85–річного вченого в адміністрації Президента поки що не дали зеленого світла, але начебто це питання розглядали в Кабміні.
Підгорецький замок вкрай занедбаний, фактично в аварійному стані, на його реставрацію потрібна неймовірна сума — понад сто мільйонів гривень. На продажу квитків такі кошти музею не заробити, а держава вже три роки не виділяє грошей на збереження замку. Отже, врятувати визначну пам’ятку від занепаду можна, лише перетворивши її на урядову резиденцію. Такими є аргументи пана Возницького.
«Ми хочемо обладнати спеціальне приміщення на третьому поверсі замку, де і будуть відбуватися офіційні зустрічі. Такою і має бути урядова резиденція, — розповідає «УМ» Борис Григорович.— У Польщі, до прикладу, таких резиденцій 16. І скрізь вони розташовані у музеях. Це звичайна європейська практика». Насправді музей буде функціонувати, приймати туристів, а раз на два чи три роки тут відбуватимуться зустрічі президентів чи міністрів, переконує науковець. Слід сказати, що до таких хитрощів Борис Возницький вдавався ще в часи СРСР: він сприяв установленню на території палаців якихось стел на честь загиблих борців за радянську владу — і самі ж совєцькі чиновники не скупилися на фінансування тієї архітектурної пам’ятки.
Утім Україна — не Польща. І у новації Возницького є критики. Зокрема, Микола Томенко, віце–спікер Верховної Ради та водночас голова оргкомітету акції «Сім чудес України», називає «хибною і неприпустимою» передачу архітектурної перлини під урядову резиденцію. «Я не знаю жодного прикладу, щоб президентська чи іншого статусу владна резиденція, що утримується на бюджетні кошти, забезпечила би вільний доступ громадян України, а тим більше туристів (до замку. — Ред.). Усі об’єкти з таким статусом у нашій країні — це закриті об’єкти з посиленою охороною та допуском лише керівників держави та їхніх друзів», — цитує Томенка інформагенція УНІАН. Водночас, наголошує він, «ніхто не заважає владі зробити добру справу і почати фінансування реставраційних робіт у Підгорецькому замку».
Тарас ЗАКУСИЛО,
Христина ІНЖУВАТОВА
ДО РЕЧІ
Золочівський замок, який разом iз Підгорецьким та Олеським входять у «Золоту підкову Львівщини», негайно потребує 1,5 млн. гривень. Нагадаємо, ще 5 серпня впала частина даху, а накрити зруйновану частину замку слід до морозів, б’ють на сполох музейники. Голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк днями запевнив, що проситиме кошти з резервного фонду Кабінету Міністрів.