Чимало українських ЗМІ коротко повідомили про затримання під час цьогорічного нересту на Дністрі, неподалік селища Єзупіль Тисменицького району Івано-Франківщини, з електровудочкою та 120 кілограмами незаконно виловленої риби не просто браконьєра, а священнослужителя, настоятеля храму одного з прибережних сіл. Читачі «України молодої» зі стажем, напевне, пам'ятають детальну розповідь про цього горе-рибалку духовного сану, опубліковану 13 липня 2000 року під заголовком «У попа під рясою було ще місце для електровудочки». Відтоді минуло майже чотири роки, однак грішний від клобука до сандалів душпастир не тільки не покаявся, а й поставив браконьєрський промисел на конвеєр, перетворюючи замучену струмом рибу на золоту рибку. У ході слідства, як повідомили в прокуратурі області, з'ясувалося, що священик, котрий виправдовував свої аморальні дії матеріальною скрутою сім'ї, насправді має сучасне авто «Мерседес» і постачає на івано-франківські базари мало не половину риби, що там продається.
Як же схиблений на браконьєрстві слуга Божий ухитряється уникнути мирського і небесного покарання за діла свої нечестиві? Про це, а також про інші цьогорічні резонансні справи — наша розмова з начальником Івано-Франківської облдержрибінспекції Русланом Коцабою.
— Він справді такий невловимий чи щось інше заважає вашій службі відлучити його від річки?
— Цей ксьондз вдосталь попсував нам нерви. Його неодноразово ловили на Дністрі, штрафували, передавали протоколи у правоохоронні органи, однак досягнути такого покарання, яке б раз і назавжди відбило в нього бажання братися за сіті чи електровудочку, з різних причин не вдавалося: то знаходилися дуже впливові покровителі, то важко було довести в суді його провину. Він діяв не один, а в компанії, до якої, за моєю інформацією, входили і представники силових структур. Вони детально сплановували, так би мовити, технологію браконьєрства і вибудовували систему алібі. Ви ж розумієте, що безшумно підпливти вночі до їхнього човна на річці з досить потужною течією і вхопити за руку з електровудочкою неможливо. Коли виникає найменша підозра у присутності поблизу рибінспекції, вони викидають у воду і знаряддя лову і саму рибу. Зняти цей процес на відеокамеру вночі теж не вдається.
— Отже, ви безсилі?
— Я б так не сказав. Вловити цього чи ненайзапеклішого на Прикарпатті браконьєра в сутані на місці злочину і з повним набором доказів стало справою честі нашої рибінспекції. Ми також ретельно розробили план операції з кількома варіантами із захоплення ксьондза і вичікували слушного моменту. Хоча браконьєр плив по фарватеру річки, дотримуючись усіх правил звукової і світлової конспірації, ми вниз за течією кілька кілометрів непомітно супроводжували його берегом. І таки схопили на гарячому, коли вiн підплив до суші, аби вивантажити здобич у машину. Рибінспектор Ігор Гришин спрацював так миттєво і професійно, що затриманий від подиву лише кліпав очима. Докази його браконьєрської діяльності ми зафіксували на відео. Завдані ним лише впродовж однієї ночі збитки становлять 10353 гривні.
— Тепер уже батюшка не викрутиться?
— Не все так просто. Наскільки мені відомо, правоохоронні органи, куди ми передали матеріали, до середини травня ніяких слідчих дій по цій справі не проводили. Тому я змушений був іти на прийом до голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка. Він уважно вислухав і підтримав наші принципові наміри довести цьогорічні резонансні справи до логічного завершення. І справді, вже наступного дня активно запрацювало слідство. З'явилася надія на позитивний результат.
— Про які ще резонансні справи йшлося на зустрічі з «губернатором»?
— Одна стосується незаконного — з допомогою електротрала — вилову працівниками рибгоспу «Галицький» риби в період нересту на Бурштинському водосховищі. Загальна сума збитків перевищує 34 тисячі гривень. За цим фактом Івано-Франківська природоохоронна прокуратура порушила кримінальну справу за двома статтями. Інша справа теж пов'язана із застосуванням електровудочки і, з усього видно, керівними особами поважної силової структури, які відпочивали на березі Дністра біля Старого Села, що на межі Івано-Франківської та Львівської областей.
— Вони раніше перебували у полі вашого зору?
— Ні, про зухвалі дії невідомих зловмисників, які серед білого дня «тралили» там рибу, мені телефоном повідомив громадський рибінспектор. Коли через 40 хвилин я приїхав на місце НП, то побачив на березі ідилічну картину: біля багаття готували трапезу з десяток людей у камуфляжах, а двоє віком близько п'ятдесяти років пливли човном. Вони жваво коментували поведінку враженої струмом риби, що вистрибувала з води і ставала їхньою здобиччю.
Відрекомендувавшись, я наказав їм припливти до мене, однак браконьєри на вимогу не відреагували. Тоді громадський рибінспектор, який перебував ближче до них, стрибнув у воду і притягнув човна до берега. Його власники на мілководді почали викидати за борт улов, а потім кинулися навтьоки до червоного мікроавтобуса «Мерседес», попередивши, що вони — керівні працівники впливової (поки що не уточнюватиму, якої) правоохоронної структури і що ми невдовзі будемо перед ними вибачатися. Усе це дійство я встиг зняти на відеокамеру.
На місці злочину ми назбирали 34 кілограми убитої струмом марени і вирезуба, занесених до Червоної книги України, підуста і карасів. Збитки, заподіяні браконьєрами-силовиками, оцінюються щонайменше в 13 тисяч гривень. У присутності свідків вилучено електричне знаряддя незаконного вилову риби, дорогий транцевий човен «Адвенчер» з імпортним двигуном «Меркурі».
— Вас уже «просили» вибачитися перед силовиками?
— Тиск і побажання «зам'яти» справу розпочалися мало не з ранку наступного дня, однак після розмови з головою облдержадміністрації справа набирає обертів і нині встановленням осіб браконьєрів займається Рогатинський райвідділ міліції. Їм ми передали вилучені речі та відеоматеріали.
— Ви ще вірите в торжество справедливості?
— Це для мене принципово важливо. Нинішнього року ми зробили ставку не на викриття дрібних порушень, які дають високі статистичні показники, а на резонансні кримінальні справи. На мою думку, це перспективний шлях, який має привести до покарання передусім злісних браконьєрів і водночас приверне громадськість до гострих проблем охорони рибних запасів.