Бджоли мед носять не лише в Україні. І споживають цей продукт у кожній країні по–своєму, вигадуючи власний рецепт страв iз медом.
Якщо мед додати до кави — це буде іспанська Cafe con Miel (дослівно «кава з медом»). Загальновідомо, що мед дає значно м’якшу і теплішу солодкавість, ніж цукор, тому восени така кава буде доречною і на вашому столі. На порцію готової кави треба взяти 1/2 склянки молока, столову ложку меду і 1/3 чайної ложки меленої кориці. Потім нагрівайте молоко з медом і корицею, але не доводьте до кипіння, і додайте до кави просто так або збийте — тоді у вас буде лате з медом.
Британці мед, крім чаю, додають в іриски. Для приготування цих ласощів навіть пекти нічого не потрібно, лише змішайте у маленькій товстостінній каструльці 56 г масла, 2 столові ложки меду, 2 столові ложки води, 454 г цукру і 8 столових ложок згущеного молока. Відчуваєте вже, як солодко буде? Але, щоб скуштувати цукерки, треба ще попрацювати. Спочатку поставте суміш на малий вогонь і помішуйте, щоб утворилась однорідна маса і повністю розчинився цукор. Якщо рідина починатиме закипати, а результату ще немає — зніміть її з вогню і продовжуйте ретельно розмішувати цукор. Коли цукор нарешті розтане, варіть іриску на середньому вогні 7—10 хвилин. Потім нехай суміш вистигає, допоки не стане просто теплою. Далі збийте рідину до стану густої сметани і наповніть нею форму, вистелену кухарським папером. Коли іриска застигне (при кімнатній температурі), поріжте її на кубики і подавайте до чаю чи кави.
Якщо вам смакують не лише солодкі страви з медом, зверніть увагу на азійський рецепт курячих крилець у медовому соусі. Для соусу змішайте 100 г соєвого соусу, 2—3 чайні ложки меду, бажано темного і рідкого, 2 дрібно посічені зубці часнику і покраяний кружальцями шматочок імбиру завбільшки з великий палець. Розведіть мед у соусі, додайте імбир і часник, залийте крильця маринадом і лишіть на ніч. У деко налийте трошки води, викладіть крильця, приперчіть їх і запікайте 40—50 хвилин при 180оС. (Поруч із крильцями можна викласти і запекти миту картоплю у шкірці, нарізану скибками, присолену, поперчену і притрушену чебрецем, одразу матимете гарнір).
Якщо ви залишаєтесь принциповим прибічником традиційної української кухні, печіть козацький медівник. Розтопіть на водяній бані 250 г меду, не знімаючи, вмішайте 250 г цукру, чайну ложечку меленої кориці, пів чайної ложки меленої гвоздики, чайну ложку соди. Коли цукор розчиниться, знімайте мед iз бані, додавайте 4 яйця, склянку молока і ретельно розмішуйте. Далі поступово вмішуємо 500 г борошна, поки тісто не стане густим і однорідним, як сметана. Вже після цього додаємо подрібнені горіхи (скільки душа забажає). Форму (бажано велику і невисоку, в такій медівник пропечеться краще і швидше) змащуємо маслом і притрушуємо борошном, виливаємо туди тісто і ставимо у холодну піч, яку вмикаємо на розігрів до 180оС. Пектиметься медівник близько години (його треба періодично перевіряти трісочкою — коли вона виходитиме сухою, медівник готовий). Козацький медівник дуже смакує ще гарячим зі склянкою молока.
Світлана ФІЛАТОВА