Коли збираєтеся готувати на кухні, варто хоч трохи згадати біологію і хімію. Наприклад, таке: людська кров містить 24 мікроелементи, і майже всі вони, за винятком двох, є в... медi. Тому не випадково останній, як кажуть японські лікарі, — король продуктів. Він є обов’язковим у меню навіть космонавтів. Хоча усім, незалежно від професії, саме час балувати свій організм свіжозібраним і переробленим трудівницями–бджолами нектаром квітів. Окрім як узяти ложку меду до чаю, з ним можна приготувати безліч смачних і навіть несподіваних страв.
Краще «жайворонок» у руках
Нікого не здивуєш додаванням меду у випічку. Отже, запашні «Медові жайворонки». Для тіста приготуйте третину склянки теплої води, 3 столові ложки олії, дрібку солі, склянку пшеничного борошна, половину чайної ложки розпушувача для тіста і родзинки (для прикрашання). У воді розчиніть 2—4 ложки меду, сіль і олію, перемішайте. Борошно розмішайте з розпушувачем і маленькими порціями додайте в суміш. Добре все вимішайте: тісто має бути, як пластилін. З готового тіста скачайте джгутик товщиною з великий палець і розріжте його приблизно на 5 шматків (не робіть їх маленькими — має бути простір для зав’язування тіста у вузлики). З кожного джгутика зліпіть жайворонка — просто зав’яжіть вузлик, з одного кінця зробіть голову, а з другого — стисніть і ножем поріжте на пір’їнки. З родзинок зробіть очі. Пташок побризкайте водою і посипте цукром. Випікайте коржики у розігрітій до 180 градусів духовці.
Прислів’я «Не заманиш і пряником» — це не зовсім про випічку. А до «Медового пряника» не має ні найменшого стосунку. Ним точно можна зібрати бажаних гостей на чаювання. Для цієї випічки знадобиться 200 г меду, 10 столових ложок цукрової пудри, півсклянки води, 2 яйця, 2 склянки борошна, пакетик розпушувача для тіста і мелені спеції (кориця, аніс, гвоздика, ваніль). Спочатку у воді потрібно розчинити цукрову пудру і зварити сироп. В окремій посудині змішати яйця, мед, прянощі, розпушувач і трохи борошна, все старанно збити, частинами додаючи борошно і теплий цукровий сироп. У результаті має вийти еластичне тісто, яке потрібно залишити на холоді на 7—8 годин. Після цього розкачати його і вирізати будь–які фігурки, які вам до душі, і випекти до готовності при високій температурі. Насамкінець ще гарячими пряники треба змастити глазуррю (збитим з цукровою пудрою білком).
А «Карамелізовані медяники» не пробували? Візьміть 6 столових ложок меду, 5 — цукру, склянку цукрової пудри, 2 яйця, 70 г вершкового масла, склянку води, 4 склянки борошна, пакетик розпушувача для тіста, ваніль, корицю (чи кілька крапель харчової есенції, яка вам подобається). Цукор на сухій сковорідці розтопіть до утворення коричневого кольору, залийте його водою і варіть до повного розчинення. Окремо розітріть із цукровою пудрою яйця, додайте мед, вершкове масло і приправи. Потім медову масу потрібно добре збити, щоб утворилася піна. Далі в окремій посудині розмішайте борошно з розпушувачем, частину цього борошна додайте в медову суміш і вилийте сюди пересмажений цукор. Перемішайте, викладіть тісто на дошку. Додайте решту борошна і вимішайте ще старанніше. Тісто має бути м’яким, як на вареники. Розкачайте пласт шириною приблизно 5 см і виріжте пряники. Випікати їх потрібно в гарячій духовці до золотистого кольору і ще гарячими змастити білковою глазуррю, як і в попередньому рецепті.
Прикрасою будь–якого свята стане «Медовий торт iз чорносливом». Візьміть 2 яйця, 100 г масла, 200 г цукру і 3 столові ложки меду і розчиніть усе на паровій бані. Коли маса трохи охолоне, всипте борошно (450—500 г) і пакетик розпушувача для тіста, розмішайте до однорідної маси. До речі, не поспішайте відразу всипати все борошно, краще додайте частину під час розкачування тіста. Розділіть тісто на 7—8 частин і розкачайте їх на тонкі пласти. Випікайте у духовці при температурі 200 градусів не більше 5 хвилин (не пересушіть). Щоб приготувати крем, збийте 500 г вершків (можна взяти наполовину з домашньою сметаною чи магазинною, 35–процентної жирності), додавши ваніль і дрібно нарізаний чорнослив. Приготовлені коржі складіть один на одного і обріжте краї, надавши необхідну форму майбутньому медовику (квадратну, круглу, сердечко тощо.) Змастіть коржі збитими вершками зі сметаною і чорносливом, обсипавши верх медовика подрібненими обрізками коржів. Щоб торт просочувався кремом, поставте його в холодильник як мінімум годин на 5.
Ще можете спекти «Рулетик iз волоськими горіхами і медом» — швидко і просто. Беремо дві склянки борошна, півсклянки цукру, по чотири ложки сметани і меду, дрібку солі і чайну ложку розпушувача для тіста — і місимо тісто, розкачуємо його тонким пластом так, щоб один край цього пласта був трішечки товщим. Товщий край змазуємо збитим білком, а тонший — медом, все посипаємо розтертими горіхами (склянка) з цукром (півсклянки), корицею і ваніллю. Загортати рулет починаємо з тонкого кінця, зліплюємо його краї, кладемо на змащене маслом деко, робимо ножем кілька маленьких надрізів для виходу пари, змащуємо жовтком і випікаємо в гарячій духовці 30—40 хвилин.
Із медом і качка, і короп
Якщо вам вдалося вполювати качку — під час полювання чи на своєму господарському дворі — приготуйте її... так–так, iз медом. Цей продукт надасть специфічному аромату м’яса птиці східних ноток, а смаку — вишуканості. Тож спочатку шкіру приготовленої до запікання качки проколіть виделкою у кількох місцях. Змішайте сіль, лимонний сік та червоний перець і старанно натріть цією сумішшю качку. Поставте в духовку на 15 хвилин, щоб стік жир, потім зменшіть температуру випікання і тримайте тушку в духовці приблизно годину, при необхідності зливаючи жир. Для медового соусу візьміть півсклянки меду, третину склянки апельсинового соку ( а ще краще — лікеру) і дві столові ложки лимонного соку, 1,5 чайної ложки гірчиці, подрібнену половину цибулини i все змішайте. Прикрасьте готову качку шматочками лимона, полийте щойно приготовленим соусом і залиште в духовці ще на 15 хвилин.
А ще спробуйте медову рибу. Щоб приготувати такий делікатес, потрібно: короп (близько кілограма), столова ложка меду, 10 г желатину, 2 столові ложки родзинок, половина цибулини, склянка рибного бульйону, яйце, столова ложка оцту, корінь петрушки, моркви, перець, сіль, лимон (за смаком). Спочатку треба почистити, випотрошити і помити в холодній воді рибу, порізати її на порційні шматочки, покласти в каструлю, додати почищений і порізаний корінь петрушки, моркву, перець, цибулю, сіль і дві склянки води і припустити. Відварені шматочки коропа викласти на таріль, прикрасити шматочками лимона, яйця, зеленню петрушки.
Для соусу окремо потрібно процідити крізь сито рибний відвар, охолодити, додати окремо розмочений у воді желатин, розмішати до повного розчинення желатину, влити оцет, довести до кипіння і знову процідити. Коли охолоне, до соусу додати розмішаний iз родзинками і розігрітий на паровій бані мед, залити коропа і поставити в холодне місце для загустіння.
Смачного!
Тетяна ЗІНЧЕНКО