Що робити у перші дні осені? Перебирати, як намистини, спогади літа, серед яких і мандри, і гастрономічні відкриття. Це літо подарувало мені Швецію і Стокгольм. Якщо спробувати описати шведську кухню одним словом, то першим спадає на думку — тепла. А ще — затишна. Бо немає нічого більш домашнього і приємного, ніж засісти з величезним (це дуже по–шведськи) горням кави і булочкою з корицею за добру книжку чи подати на стіл друзям запашні м’ясні кульки.
Гастрономічні сувеніри
Отже, що варто скуштувати чи привезти зі Стокгольма? Обов’язкова — рибу, особливо балтійський оселедець, і суто стокгольмський спеціалітет — теж оселедець, який виловлюють у центрі міста в Маларені, готують по–різному і продають у маленькому вагончику на шлюзах. Ще — якщо пощастило — сезонний ферментований оселедець, на честь якого у серпні у Швеції влаштовують великий гастрономічний фестиваль.
Ще у Швеції дуже багато різних видів хліба, і він справді смачний. Кількість солодких булочок, дієтичних хлібців, видів темного і білого хліба просто спантеличує. Я вперше у тамтешніх магазинах побачила мрію мого дитинства: пакети з чорними хлібними скоринками! Направду — все геніальне просто. Практично всюди є булочки з корицею, їх скрізь пропонують до кави. До речі, як не дивно, шведи — одна з найбільш кавоспоживаючих націй, на шведських вулицях дуже багато кав’ярень мережевого типу, закладів–«одинаків» і просто кавових автоматів у крамничках. Вранці кава з булочкою може коштувати лише 20 крон (окремо булочка коштує 16). А кава по–шведськи– це не міні–горня еспресо, а паперова філіжанка десь 200 мл. А на стійках біля кас кав’ярень там просто стоять пакети молока — доливай, якщо треба.
Ще один блок гастрономічних смаколиків — варення і мармелади з північних ягід, яких не знайдеш у нас: джем iз брусниці і джем iз морошки.
Шматочок Швеції вдома
Що нам з усього того — спитаєте ви. Звичайно, по дещо треба обов’язково їхати у Стокгольм. Але, скажімо, славнозвісні шведські канельбулен, булочки з корицею, дуже просто приготувати вдома. Між іншим, шведи так люблять цю випічку, що їй присвячене окреме свято — день цинамонової булочки, 4 жовтня. Ви вже захотіли поласувати булочкою з корицею по–шведськи? Тож розтопіть у каструльці 75 г масла, долийте 235 мл молока і нагрійте до 45оС (впевнено тепле, але не гаряче). У частині молока розведіть 1 столову ложку швидкорозчинних дріжджів до однорідності, долийте решту молока, додайте сіль (1/4 чайної ложки), цукор (115 г), мелений кардамон (1 чайну ложку) і потроху всипайте борошно (може піти від 350 до 400 г). У результаті тісто має бути пружним, але не крутим, і відставати від стінок. Далі накрийте тісто і лишіть його у теплому місці приблизно на 45 хвилин, поки воно не збільшиться вдвічі. Потім вимішуйте тісто ще хвилини три, якщо воно липке — додайте трохи борошна. Розкачайте прямокутник і намастіть начинкою — змішаними 50 г м’якого масла, 40 г цукру і чайною ложкою меленої кориці. Скрутіть по довшій стороні (має утворитися довгий рулон) і наріжте на однакові шматочки, яких буде 20—22 штуки. Викладіть на вистелене кухарським папером деко і дайте підійти ще 20 хвилин. Тим часом розігрійте піч до 250оС (конвекційну — до 225оС). Змастіть булочки збитим яйцем і притрусіть перлинним цукром. Залежно від розміру і товщини «рулону» булочки пектимуться 8—12 хвилин. Виймайте, коли вони будуть впевнено брунатними.
Якщо хочете влаштувати по–шведськи ситний обід чи вечерю, найкращий вибір — м’ясні кульки. Традиційно їх роблять iз суміші свинини і яловичини, подають із картопляним пюре і ягідним соусом. Для порції на 4—6 осіб насамперед приготуйте фарш iз 300 г яловичини, 300 г свинини, великого яйця, пучка свіжої зелені — петрушки, кропу, чебрецю, 100 мл молока і одної–двох скибочок сухого хліба чи 50—60 г готових сухариків для смаження. Добряче вимішайте фарш, посоліть і поперчіть його. А далі мокрими руками (щоб фарш не прилипав) робіть iз нього кульки — їх буде приблизно 30 штук. Викладіть їх на деко, накрийте плівкою і поставте у холодильник на годинку–дві (так «загартовані», вони не втратять форму і не стануть пласкими під час смаження). Потому розігрійте на великій сковорідці кілька ложок олії і обсмажуйте кульки хвилин 10—15, поки вони не стануть насичено–брунатними. Перекладіть кульки на теплу таріль і накрийте. У сковорідку ж налийте склянку бульйону (м’ясного чи овочевого, а може, навіть iз кубика), сік половинки лимона, 50 мл жирних вершків і кілька ложок брусничного варення. Коли вся ця суміш закипить, розведіть у ложці вершків ложку борошна і загустіть соус. (Якщо він усе ще надто рідкий, уваріть його до бажаної консистенції). Скуштуйте соус, «виправте» на сіль і перець, покладіть у сковорідку кульки і прогрійте їх у соусі хвилину–другу. Подавайте гарячими з картопляним пюре або своїм улюбленим гарніром.
Світлана ФІЛАТОВА