Столиця відзначилася величезною кількістю вишиванок, які «розмітали» з полиць, незважаючи на високі ціни. Хоча військовий парад цього року скасували, в центрі міста було велелюдно. Хрещатик перекрили аж від Володимирського узвозу, Повітрофлотського мосту, вулиць Жилянської та Великої Васильківської. Увечері, під час святкового концерту, на головній площі столиці людей зібралося, як у кращі часи Помаранчевої революції. Тож непоганим нововведенням стали безкоштовні біотуалети. Досить спокійно поводилися правоохоронці, які, патрулюючи Майдан, закликали присутніх не вживати алкоголь та цигарки в громадських місцях. Хоча організатори концерту, скромно названого в ефірі телеканалу «Інтер» «головною подією держави», відзначилися. Ведучі (дружина нардепа від БЮТ Андрія Шевченка Ганна Гомонай та Юрій Кот) про кожен із 20 років нашої Незалежності розповідали найцікавіше (на екрані йшов відповідний відеоролик). Характеризуючи 2004й, згадали про «Золотий м’яч», який отримав форвард збірної України Андрій Шевченко, звання найсильнішого для Василя Вірастюка, перемогу Руслани на «Євробаченні». І все. Справді, хто там пам’ятає ту Помаранчеву революцію...
У Львові основні заходи пройшли біля пам’ятника Бандері, де націоналісти влаштували кількатисячне віче. На площі Ринок львів’яни наряджали античні статуї у вишиванки. А в Донецьку, незважаючи на абсурдну заборону масових зібрань 24 серпня, люди святкували, як і всі, насолоджуючись здебільшого виступами народних колективів. Разом із зірками світової естради святкував Харків: у першу столицю приїхали Доктор Албан, Нані Брегвадзе, «Дискотека Аварія»...
Багато міст намагалися поставити рекорди з нагоди «круглої» дати. У Дніпропетровську відбувся флешмоб iз вишиванок — 500 людей на Монастирському острові вишикувалися у фразу «Я — українець». В Одесі, взявшись за руки, близько шестисот учасників у вишиванках розтягнули живий ланцюг від пам’ятника Дюку Рішельє до Морського вокзалу. Учасники акції зізнавалися, що пишаються своєю Батьківщиною і з гордістю носять вишивані сорочки.
Запоріжжя відзначилося встановленням гігантського прапора, який вивісили на рекордну висоту: флагшток заввишки 90 метрів над рівнем Дніпра встановили у найвищій точці Хортиці — на кургані біля Музею запорозького козацтва. Секретар Національного заповідника «Хортиця» Сергій Татарінцев розповів «УМ», що це лише початок подальшого облаштування кургану. Зараз тут роблять оглядовий майданчик і сходи до нього. Планують установити також монумент «Козаки в дозорі», спроектований ще в 1968 році.
У Рівному на майдані Незалежності зібралося 6570 людей у вишиванках, що на півтори тисячі осіб більше, ніж останній вишиваний «рекорд», встановлений у травні в Чернівцях. А на Театральному майдані журналісти зініціювали благодійну акцію для збору коштів на лікування важко хворого хлопчика: виклали монетами 20метровий тризуб, довжина якого по периметру становила 416 метрів.
А Вінниця спекла найбільший коровай в Україні, розмірами 4 на 4 метри і вагою півтори тонни. Після того як рекорд задокументували в українській Книзі рекордів, пекарі пригостили своїм шедевром усіх присутніх.
ІНАКШІ
У Севастополі 20річчя Незалежності «святкували» посвоєму: російські активісти розгорнули на березі головної бухти міста 15метровий прапор Росії. «Метою нашої акції було показати, що для простих севастопольців День Незалежності України — це не свято, а траурний день», — заявив організатор акції Володимир Тюнін. Бо, мовляв, Севастополь, хоч і розташований на території України, «залишається російським містом», і «всі штучні українські акції на зразок підв’язування стрічок у ньому ніколи не приживуться».
За словами Тюніна, після закінчення акції міліція запропонувала її організаторам проїхати до райвідділу, однак російські активісти відмовилися, пославшись на 39ту статтю Конституції України (!) про свободу зібрань.
ГОЛІ Й СЕРЙОЗНІ
Не могли оминути своєю увагою такий визначний день і активістки руху «Фемен». П’ятеро краль (звісно ж, топлес), озброєні газонокосарками і серпами, прийшли до Кабміну й викосили клумбу у вигляді тризуба, розташовану навпроти. За словами «феменок», таким чином вони хотіли «підсумувати байдужість наших недогетьманів до українського народу протягом двадцяти років Незалежності». «З цієї «грядки» за двадцять років було викошено й перемелено мільйони наших співгромадян. А ті, хто вижив, методично підлягають прополюванню мізків за допомогою підконтрольних ЗМІ, в них культивують бур’яни страху й апатії», — йдеться у заяві «Фемен».
Чотирьох активісток затримала міліція, одній вдалося втекти. Учора Печерський суд відмовився розглядати справу арештованих «феменок» — усіх відпустили. Про те, чи підпадає квітковий тризуб під дію закону про наругу над державними символами, ніхто не замислився.
ПОЛІТИКИ
«Нашоукраїнці» на День Незалежності здійснили сходження на Говерлу. На святковому мітингу біля підніжжя гори лідер партії Віктор Ющенко заявив, що незалежна Україна — це тисячолітня історія боротьби за власну свободу, за можливість жити у своїй державі, говорити своєю мовою, розвивати свою культуру. «20 років Незалежності — це, безумовно, велика подія, проте попереду у нас ще дуже багато роботи. Не вірте тим, хто стверджує, що свобода впала, наче манна небесна, на голову українцям, що вона була подарована нам з чиєїсь милості. Говорити так — це не знати своєї історії, не любити свого народу», — наголосив попередній Президент України. І нагадав, що незалежність була найбільшою мрією Івана Мазепи та «солодким сном Шевченка»: «Проте одному з найвідданіших синів України не було так легко, як зараз нам. Тому що ми живемо зараз у своїй, незалежній державі... Україна має демократичне майбутнє, адже ми маємо унікальні традиції, унікальних національних героїв. Це те, що нас об’єднує і творить сильну європейську державу, яка пройде належний демократичний шлях, зміцнить свою свободу, суверенітет і незалежність».
* * *
На честь 20ї річниці Незалежності лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок 24 серпня разом із соратниками переплив Дніпро. Як повідомила пресслужба «Свободи», заплив стартував о 9й ранку біля пам’ятника засновникам Києва — Кию, Щеку, Хориву і Либеді, а завершився через 20 хвилин. Тягнибок, одягнений у святкову вишиванку, подолав дистанцію батерфляєм і вільним стилем. «День Незалежності — це найбільше свято для кожного патріота України, тому ми вирішили перепливти ту річку, яка об’єднує Українську державу, на берегах якої народилася наша цивілізація — тисячолітній Борисфен — Славутич — Дніпро», — заявив лідер «Свободи».