У ніч із неділі на понеділок лівійські повстанці фактично захопили столицю країни — Тріполі. Станом на вчорашній ранок під їхнім контролем перебувало більше 80 відсотків території міста, за винятком оплоту Муаммара Каддафі — дільниці Баб аль–Азізія, де розташована його резиденція. Саме тому цей квартал досі віддані лідеру Лівійської Джамахірії сили боронили до останнього, хоча сили були нерівні — на боці повстанців виступає авіація НАТО, яка активно бомбардувала Баб аль–Азізію. Речниця НАТО Оана Лунгеску заявила в інтерв’ю Сі–Ен–Ен, що територія, яку в Тріполі контролюють залишки сил Каддафі, «швидко зменшується».
Утім де перебуває сам Каддафі, вчора було невідомо. Лунали різні версії, зокрема, що він збирається просити політичного притулку в ПАР, проте міністр закордонних справ цієї країни Маїте Нкоана–Машабане наявність будь–яких домовленостей із цього приводу спростувала.
Особиста гвардія Каддафі вже склала зброю, заарештовано трьох із шести його синів. Одного з них, Мухаммеда, ледве не вбили — Каддафі–молодший саме давав інтерв’ю в прямому ефірі телеканалу «Аль–Джазіра», коли повстанці в ейфорії перемоги почали стріляти йому у вікна. Хоча раніше самі ж помістили його під домашній арешт, пообіцявши безпеку. Мухаммед ніколи не брав жодної участі в державних або політичних справах і з батьком фактично не спілкувався. Інтерв’ю перервалося, як згодом з’ясували журналісти, син Каддафі не постраждав. Натомість ще один спадкоємець диктатора, Сейф аль–Іслама, який після початку революції активно захищав батька в інтерв’ю іноземним ЗМІ, незабаром може постати перед Міжнародним кримінальним судом у Гаазі — представники МКС збираються почати переговори про його видачу з Національною перехідною радою Лівії (керівним органом повстанців).
Учора на центральній площі Тріполі, яка дотепер мала назву Зелена, але переможці негайно перейменували її на майдан Мучеників, тривала ейфорія з приводу падіння режиму. Розпалені перемогою революціонери не надто дослухалися до заклику одного зі своїх лідерів: «Світ дивиться на нас, не вдавайтеся до актів помсти!». Згідно з даними, які наводили вчора міжнародні інформагенції, у боях за столицю загинули 376 представників обох сторін. Багато також поранених, серед яких виявилися й іноземні журналісти та власкори.
А тим часом від міжнародної спільноти на адресу Національної перехідної ради надходять привітання з перемогою революції, яка тривала майже півроку. Хоча насправді однозначно твердити про падіння режиму Каддафі ще рано, і лідери Заходу занепокоєні тим, що ситуація в охопленому безладами й безвладдям Тріполі залишається невизначеною. «Найпевніший спосіб припинити кровопролиття дуже простий: Муаммар Каддафі та його режим повинні визнати, що їхнє правління добігло кінця», — сказано в поширеній учора заяві президента США Барака Обами, який хоч і перебуває у відпустці, та за подіями в Лівії пильно стежить. А прем’єр–міністр Великої Британії Девід Камерон свою відпустку у зв’язку з цими подіями взагалі перервав (уже вдруге після заворушень у Лондоні) й повернувся до свого робочого кабінету.
Турбує світових лідерів і доля тих величезних арсеналів зброї, які впродовж десятиліть свого правління накопичив Каддафі. «Особливе занепокоєння експертів викликають протиповітряні ракети, які можуть бути викрадені та продані», — повідомила вчора газета «Нью–Йорк таймс». З арсеналів Каддафі вже зникла значна кількість ракет з переносними снарядами типу «земля–повітря» СА–7. Американські військові фахівці побоюються, що цю зброю можуть використати терористи проти пасажирських літаків.