Ягоди–фрукти продовжують радувати нас своїм розмаїттям. Тому актуальними лишаються приготування різної смакоти про запас. Цього разу візьмемося за компоти.
Мабуть, кожна господиня має свій рецепт консервування яблук — нашого національного короля фруктів. Найпростіший базовий рецепт — компот з яблук. Яблука можна класти цілими, половинками чи скибочками. Щоб нарізані яблука не потемніли, їх потрібно потримати у підсоленій (20 г солі на 1 л води) або підкисленій
(1 г лимонної кислоти на 1 л води) воді хвилин 30—40, не більше. Потім яблука потрібно щільно вкласти в підготовлені сухі банки, залити гарячим сиропом (на 1 л сиропу йде 700 г води і
400 г цукру), накрити кришками і поставити у гарячу воду для стерилізації (літрові банки стерилізуйте 15—20 хв., трилітрові — півгодини). Після цього закручуйте компот, перевертайте і нехай охолоджується.
Дуже просто приготувати «Коштовні яблука». У цей компот, крім основного фрукта, додають сливи, ожину, обліпиху, шипшину, чорноплідну горобину, виноград, аличу, аґрус — усе, що дарує літо чи осінь на момент консервування. (Яблука у банці стають, неначе пересипані коштовним камінням, — звідси і назва). Взагалі «Коштовні...» готують так, як і звичайний компот з яблук. Просто у банках яблука спочатку перекладають додатками.
Якщо хочете чогось надзвичайного, спробуйте, приміром, компот з аличі й кабачків «а–ля ананас». Почистіть кабачки, відділіть від них насіння і поріжте їх кубиками чи півкружальцями товщиною приблизно 2 см (не дрібніше, бо можуть розваритися). Аличу помийте. Окремо зваріть сироп iз розрахунку 2 кг цукру на 4 л води. Підготовлені банки до половини наповніть кабачками, а решту — аличею (краще жовтою, бо від червоної псується колір кабачків). Залийте суміш підготовленим сиропом. Накрийте кришками і стерилізуйте літрові банки 10—15 хвилин, трилітрові банки — 20—25 хвилин, після чого закручуйте. Переверніть і утепліть банки, залишаючи їх так до охолодження. До речі, цей компот можна готувати без стерилізації, а методом зливання сиропу (зливати сироп і кип’ятити його тричі, після чого закрутити і утеплити до охолодження).
Прозорим, терпким, не дуже солодким і дуже духмяним буде компот із винограду. Колір ягід може бути різним, але вибирайте їх з міцною шкірочкою, щоб не розварилися. Ягоди помийте (якщо хочете, можете зрізати їх iз гілочок) і розкладіть у стерилізовані банки, заповнюючи їх приблизно на третину об’єму. Окремо приготуйте сироп (на 1 л води — 250 г цукру) і залийте ним банки до самого верху. Накрийте кришками і залиште на хвилин 15, щоб ягоди настоялися. Злийте сироп у окрему посудину, прокип’ятіть його, знову залийте цим сиропом виноград і закрутіть. Переверніть банки, накрийте їх і залиште до повного охолодження.
Якщо вже зайшла мова про запашні фрукти, то обов’язково слід згадати про ванільні груші. Щоб зберегти їх до зими у такому вигляді, спочатку потрібно помити плоди, розрізати їх навпіл (більші — на 4 частини), вирізати серцевину і занурити у підкислену воду (1 г лимонної кислоти на 1 л води), щоб не змінювали кольору. Потім розкласти у банки (можна в ямки від серцевини помістити тверді плоди шипшини — не лише для краси, а щоб було більше вітамінів) і залити до країв попередньо приготовленою заливкою (на 1 л води — 300 г цукру, пачку ванільного цукру і 1 г лимонної кислоти), накрити кришками. Далі стерилізувати літрові банки 20 хвилин, трилітрові — півгодини.(І груші можна не стерилізувати, а консервувати методом триразового заливання: двічі заливати сиропом, тримаючи груші у ньому по 5 хвилин, а на третій раз закручувати). Банки перевертаємо і так тримаємо до повного охолодження.
Можна зробити компот iз персиків — це справжня насолода! Щоб його приготувати, потрібно відібрати персики з жовтою м’якоттю і кісточками, які легко відділяються. Плоди спочатку треба помити, скласти у друшляк і занурити в киплячу воду для бланшування (40 секунд). Потім швиденько обдати холодною водою, після чого гострим ножем зняти шкірку. Розрізати персики на половинки, видалити кісточки і покласти у стерилізовані банки. Окремо зварити сироп: на лiтр води потрiбно 0,5 кг цукру і 1 г лимонної кислоти, залити ним персики в банках, накрити кришками і стерилізувати літрові банки 15—18 хвилин. Вийняти банки з окропу і відразу закрутити.
Компот можна робити і з дрібних персиків. З них не обов’язково видаляти кісточки, але час консервації доведеться збільшити на 3 хвилини. До речі, за таким же рецептом готується компот зі слив, єдина відмінність — сливи не потрібно чистити від шкірочки, як персики.
Прянощі кладуть наприкінці готування сиропів у марлевому вузлику (або відразу вкладають у банки разом iз фруктами).