Подолати відстань із Києва до Нью–Йорка за 25 хвилин — це вже не фантастика. Учора у США відбувся перший випробувальний політ найшвидшого літака світу, для якого заввиграшки долетіти з Лондона до Сіднея (це майже 17 тисяч кілометрів) усього лише за годину. Щоправда, поки що ця розробка має передусім військове призначення, але якщо випробування пройде успішно, це значно наблизить еру й пасажирських надшвидкісних польтів.
Як повідомляє британська газета «Гардіан», безпілотник армії США Falcon Hypersonic Technology Vehicle 2 («Гіперзвуковий літальний апарат №2 «Сокіл») стартував із бази ВПС США Ванденберг у Каліфорнії близько 16–ї за київським часом. Під час випробувань літак мав досягнути швидкості до шести кілометрів за секунду, за якої обшивка нагрівається до 2000 градусів за Цельсієм. Спершу запуск HTV–2 було заплановано на середу, але завадила погана погода.
«Фалкон–2» здійнявся в небо вперше, але загалом це випробування — вже друге в рамках започаткованої армією США 2003 року програми гіперзвукових літальних апаратів–бомбардувальників. Перший літак із серії «Фалкон» своє тестування у квітні минулого року провалив: на дев’ятій хвилині польоту бортовий комп’ютер виявив несправності й повідомив про потребу аварійної посадки. Оскільки аварійні системи літака при цьому зафіксували відхилення від заданої програми випробувань, спрацювала система самознищення.
При будівництві HTV–2 розробники корпорації «Локхід–Мартін» врахували та виправили всі помилки, виявлені в конструкції першого «Фалкона», — зокрема, скоригували розташування центру ваги. Апарат вдало пройшов випробування у спеціальних тестових тунелях, а під час учорашнього польоту мав пройти іспит на витривалість та справність навігаційної системи.
Зовні цей літак мало схожий на звичні для нас лайнери: у нього немає крил, а за конструкцією машина нагадує трикутний наконечник списа. На перший «вихід у люди» його мала вивести списана ракета–носій, а вже на межі між земною атмосферою і космосом «Фалкон–2» мав відділитися й самостійно за півгодини долетіти до атолу Кваджалейн у Тихому океані, розташованому за 7,5 тис. кілометрів від точки старту. За задумом, максимальна швидкість апарата у 20 разів перевищуватиме швидкість звуку руху, тобто сягатиме 21 тис. кілометрів за годину.