Шампанське — це завжди свято. І влаштовувати його можна не лише на Новий рік та у день весілля. А щоб вирізнити повсякденні свята від найважливіших, можна не просто пити ігристе вино, а готувати з нього страви. Наприклад, «М’ясо а ля Луї Гран», як це робить ерудит Борис Бурда. (Див. «УМ» №33 за 02.03.2011 р.). Утім витонченішою є гармонія поета Ігоря Севєряніна: «Ананаси у шампанському! Надзвичайно смачно, іскристо і гостро!» Оспіване трохи не сторіччя тому у вірші поєднання у кулінарному контексті — лише один iз десертів із шампанського.
Саме до сезону — коктейль iз кавуна і шампанського. Ягоду треба почистити, видалити зернята і м’якiть збити у блендері. Якщо хочете мати холодний десерт– напій, подрібніть одночасно і кубики льоду. Потім десь наполовину наповніть цим пюре з кавуна склянки, долийте шампанським — і смакота готова.
Можна зробити фруктовий салат iз шампанським. Доречною посудиною для нього будуть «човники» половинок ананасу, з якого ви акуратно виймете власне ананас. Крім цього екзота, у салат можна додати шматочки двох ківі та банана, апельсина і яблука. Залити шампанським і смакувати трохи п’янкі фрукти.
Ласунам сподобається желе з шампанським. Наповнювати його найефектніше полуницями. Але ці свіжі ягоди у домашніх господарствах майже повсюдно відійшли, тож можна зробити желе з абрикосів чи малини. (До речі, якщо ви кладете у желе заморожені ягоди, то існує менша ймовірність, що вони розпливуться). Тож готуйте 250 г полуниць чи інших ягід чи фруктів, 200 г шампанського, 100 г цукру, 8 г желатину, 2 столові ложки лимонного соку, 3 — води. Спочатку желатин замочуємо у воді. Шампанське нагріваємо з цукром (але не кип’ятимо), допоки не розчиняться усі кристалики. Потім знімаємо з вогню і додаємо желатин. Акуратно розмішуємо. Коли суміш стане однорідною, вливаємо лимонний сік. Допоки рідина трохи охолоджується, накладаємо у креманки (одну велику чи дві менших) підготовлені ягоди, заливаємо їх желе і ставимо у холодильник, щоб повністю застигло. Коли подаватимете десерт, прикрасьте його листочками м’яти.
Персики з лимоном і шампанським можна приготувати як вишуканий десерт для гостей. Ігристе вино тут — ненав’язливий штрих. Беріть 1,2 кг персиків, 0,5 кг цукру, 1 лимон, 100 г шампанського. Персики спочатку треба ошпарити. Через хвилину обливаємо холодною водою і знімаємо шкірку. Виймаємо кісточки. Відділяємо від усієї маси приблизно четверту частину і нарізаємо її кубиками. Решту половинок персиків просто змішуємо з цукром. Далі знімаємо шкірку з лимона. Заливаємо персики шампанським, збризкуємо соком лимона, додаємо чотири смужки його шкірки і ставимо варити лише на 3 хвилини. Далі розкладайте у креманки — і звання кращої кулінарки від гостей вам гарантоване.
ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ КУХНІ
Рис по–італійськи
Щоб приготувати рис неперевершено ніжним, беріться за різото з шампанським. Знадобляться: 150 г рису, 100 г пармезану, 1,5 л овочевого або курячого бульйону, 100—150 мл сухого шампанського (брют), цибуля шалот (або звичайна) — 2 штуки, часник — 2—3 зубчики, вершкове масло — 60 г, оливкова олія — 1 столова ложка. Спочатку треба дрібно порізати почищену цибулю й обсмажити її на суміші олії та масла, допоки шматочки стануть зовсім м’якими (інакше потім вони хрумтітимуть на зубах). Потім додаємо подрібнений часник, а через 1—2 хвилини — рис. Усе перемішуємо і прогріваємо кілька хвилин. А далі вливаємо по одному черпаку бульйону. Як тільки рис убере рідину — доливаємо нову порцію. Шампанське вливаємо насамкінець, солимо, додаємо трохи вершкового масла, енергійно вмішуючи його. Всипаємо половину натертого пармезану, перемішуємо — і знiмаємо. Готове різото розкладаємо у тарілки і посипаємо зверху пармезаном. n