З візитом до України патрiарх Московський Кирил приїздить уже вп’яте за останні два роки. Перед нинішніми відвідинами землі, з якої пішло християнство на Русі, предстоятель РПЦ привітав свою паству з Днем Хрещення, яке відзначають 28 липня. «Київська хрещальна купіль навіки зв’язала спільною історичною долею єдинокровні народи Росії, України і Білорусі... Усі ми, преємники дніпровської Йордані, є, незважаючи на земні кордони, що нас розділяють, громадянами єдиної духовної Вітчизни — Святої Русі», — сказано у святковому патріаршому посланні Кирила духовенству та мирянам.
Оскільки візити ці пастирські, під час відвідин предстоятель РПЦ регулярно зустрічається зі своєю українською паствою. Учора, скажімо, на шляху до Києва завернув літаком до Криму, де проводить відпустку Президент України Віктор Янукович. Там на президентській дачі у них із патріархом відбулася розмова, адже на церковних заходах з нагоди чергової річниці Хрещення Русі в Києві глава держави бути присутнім не збирається. За інформацією деяких ЗМІ, у зустрічі в Форосі взяв участь і патріарх Грузії Ілія ІІ, який, нагадаємо, перебуватиме в Україні до 30 липня. І вчора ж мав зустрітися з Кирилом іще раз — уже в Києві, у Свято–Успенській лаврі.
Проте винятково душпастирськими приїзди глави РПЦ в Україну вважають далеко не всі. Ще до того, як патрiарх зійшов з літака в столичному аеропорту «Бориспіль», українські націонал–патріоти зібрали акцію протесту під стінами посольства Росії в Києві. Як розповів «УМ» координатор події, голова секретаріату головного проводу Конгресу українських націоналістів Володимир Манько, вони не проти того, аби патрiарх Кирил, чи то пак — громадянин Гундяєв, приїздив до України. Але проти його постійних виступів за створення так званого «Руського миру», коли Україна, Білорусь i Росія мають об’єднатися під проводом останньої. На думку мітингувальників, таким чином російський священнослужитель зневажає українську державність. «Його ідеї щодо об’єднання нездійсненні. Українці не схожі на росіян, — обурюється пан Володимир. — Українці вже 20 років будують свою країну і заважати цьому процесу — некоректно».
«Коли Естонія від’єдналася від Росії і створила автокефальну церкву, ніхто не заперечував, — нагадує інший учасник мітингу Василь Давидчук. — Автокефалія є нормальним явищем».
Натомість про грузинського патрiарха Ілiю ІІ, який приїхав на день раніше за свого російського колегу, щоб спільно відслужити молебень iз нагоди хрещення Русі, КУНівці говорять iз повагою. «Це людина, яка ніколи не дозволяла собі зайвого і приїхала з пастирською місією, а не політичною. До того ж на святкування він узяв iз собою церковний хор, який співатиме для віруючих», — додає Василь Давидчук.
Патріархи Росії та Грузії планують відправити службу біля пам’ятника князю Володимиру на Володимирській гірці вже сьогодні. А завтра Українська православна церква Київського патрiархату проведе вже традиційну хресну ходу до пам’ятника князю, що святив Русь, аби також вшанувати його пам’ять. Хода почнеться близько опівдня після божественної літургії, яку відслужить у Володимирському кафедральному соборі патрiарх Київський і всієї Руси–України Філарет.