У селі Сприня Самбірського району на Львівщині урочисто відкрили пам’ятний знак Великого збору Української головної визвольної ради — підпільного парламенту воюючої України в роки Другої світової війни. Монумент освятили на території СТОК «Прикарпаття». Стеллу йому було встановлено ще у 2009 році, а тепер її доповнили фігурами визначних постатей УГВР — президента Кирила Осьмака, віце–президента Василя Мудрого, Августина Волошина та Дарії Ребет.
Як свідчить історія, УГВР була своєрідним підпільним парламентом, який координував боротьбу проти німецького і радянського тоталітаризмів за створення Української самостійної соборної держави. Поблизу села Недільна на Самбірщині 67 років тому відбулися установчі збори Української головної визвольної ради, які проходили під охороною відділів Української повстанської армії. Президентом УГВР був соціаліст Кирило Осьмак, член Центральної ради з 1918 року. Віце–президент УГВР Василь Мудрий був віце–спікером Сейму міжвоєнної Польщі.
За словами директора Національного музею Меморіалу жертв окупаційних режимів Руслана Забілого, важливим для сьогодення є побачити реальну позицію Організації українських націоналістів, яка залучала до керівництва визвольним рухом і представників інших політичних сил. А в УПА були вірмени, грузини, росіяни, литовці, євреї, які також не належали до ОУН, але поділяли її мету і завдання під гаслом «Воля народам! Воля людині!».
Підпільний український парламент проіснував десять років до моменту, коли останній Генеральний секретар УГВР Василь Кук потрапив у полон. До організаторів УГВР також належали Ростислав Волошин, Роман Шухевич, Василь Мудрий, о. Іван Гриньох та інші.
«У своїй державі ми повинні бути достойними синами і дочками, разом примножуючи славу і честь наших нащадків для майбутніх поколінь», — переконана Марія Яремків, завідувач сектору з питань внутрішньої політики, зв’язків iз громадськістю, у справах преси та інформації апарату Самбірської райдержадміністрації.
Відкриття пам’ятного знака Великого збору Української головної визвольної ради є ініціативою громадськості Львівщини за підтримки обласної ради, обласної державної адміністрації, Самбірської райради та Самбірської РДА.
Зоряна ПАЛАМАРЧУК