Учора в Національному музеї історії відбулася урочиста церемонія повернення ікони «Покрова Богородиці» в Україну. «Презентація історії ікони та її представлення для запрошених гостей і представників ЗМІ розпочалися о 16–й годині. На заході був присутній і міністр культури Михайло Кулиняк», — повідомили «УМ» у музеї.
Шедевр, написаний майстром Галицької школи Дмитрієм, датований 1560 роком. Нагадаємо, 27 років тому священну ікону було викрадено із фондосховища Львівського музею українського мистецтва (тепер — Національний музей імені Андрея Шептицького). Раніше вона знаходилася у Вірменському кафедральному соборі (нині — Вірменська церква), де про ікону згадують чомусь неохоче, пояснюючи, що то справи давно минулі.
Упродовж тривалого часу шедевр знаходився за кордоном. Нещодавно ікону викупив у європейського колекціонера російський меценат Ігор Возяков для формування колекції новоствореного московського музею «Дім ікони». Коли він дізнався, що ікона належить до викрадених пам’яток, то посприяв її поверненню до Львова. Мотивував Возяков своє рішення тим, що кожна сакральна річ має персональне місце. Окрім цього, додав: «Ті, хто крав ікони, погано закінчували».
Оціночна вартість раритету становить більше третини мільйона євро. Проте меценат переконаний, що таке мистецтво не можна вимірювати грошима, тому не вказує точну суму, яку віддав за ікону. За умовами купівельної угоди, Ігор Возяков навіть не має права назвати країну, де знаходилася «Покрова Богородиці» останні десятиріччя. Нині депутати Львівської обласної ради розглядають питання про оголошення подяки громадянину Росії Ігорю Возякову, який повернув до Львова шедевр XVI століття.
«Це надзвичайно важлива подія для нашого музею, оскільки ікону було придбано в числі перших iз колекції. Цінна вона й своїм колоритом, а також історичним віком. До того ж це була одна з найулюбленіших ікон дочки першого директора музею Віри Іларіонівни Свєнціцької», — розповіла «УМ» заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею імені Шептицького Оксана Біла. Уже завтра ікона опиниться на своєму традиційному місці у виставковому залі музею.
Ірина УЗЛОВА