Рішення про внесення Чернівецького Національного університету ім. Юрія Федьковича (колишньої резиденції буковинських митрополитів) до перелiку охоронних об’єктiв ЮНЕСКО було ухвалено на 35–й сесії Комітету всесвітньої спадщини, яка тривала у Парижі з 19 по 29 червня. «Внесення до спадщини ЮНЕСКО створить імідж для нашого університету і привабить туристів, — сказав «УМ» ректор університету Степан Мельничук. — Ми ж, зі свого боку, повинні облаштувати для туристів усі зручності: обладнати стоянки для транспорту, місця для харчування, сувенірні магазини. Плануємо перенести господарський двір в інше місце, а на його місці створити туристичний комплекс. Коли ж це буде і за які гроші — поки що не знаю...»
До наступного року також планується завершити будівництво нового корпусу №8 по вулиці Рівненській, де розмістять факультети іноземних мов та педагогічний. У п’ятому ж корпусі, iсторичному, розташуються музеї університету і виставкові зали.
Внесення однієї з найкрасивіших архітектурних перлин України до реєстру пам’яток ЮНЕСКО — справжня подія для Буковини, адже цьому рішенню передувала велика і ґрунтовна робота істориків, архітекторів, науковців, викладачів та студентів університету. Неодноразово до Чернівців приїжджали експерти ІКОМОС (Міжнародна рада з питань пам’яток та визначних місць), представники ЮНЕСКО, проводились наукові конференції, зустрічі з громадськістю та науковцями. Оцінював університет як об’єкт культурної спадщини в Чернівцях, що претендує на включення до культурної спадщини ЮНЕСКО, Йозеф Штульц iз Чехії.
«Зарахування будівлі університету до культурної спадщини ЮНЕСКО, крім відповідного статусу та гонору, передбачає з боку державної та місцевої влади значні капітальні вкладення, серйозне фінансування і зберігання в належному стані цієї пам’ятки архітектури. Також буде приведена у відповідність до вимог ЮНЕСКО буферна зона, а це майже вся центральна історична частина міста», — каже начальник відділу охорони історико–архітектурної спадщини Чернівців Олена Пушкова.
Нагадаємо: до об’єктiв всесвiтньої спадщини ЮНЕСКО належать Софiя Київська, Києво–Печерська лавра, центр Львова та смуга букових лiсiв у Карпатах.
ДОВІДКА «УМ»
Архітектурний ансамбль резиденції митрополитів Буковини і Далмації в Чернівцях збудований у 1864—1882 роках за проектом чеського вченого, архітектора й академіка Йозефа Главки. У комплексі до 1940 року розташовувалася резиденція митрополитів, а також духовна семінарія та церква Трьох Святителів.
Чернівецький Національний університет ім. Юрія Федьковича був заснований у 1875 році на базі духовної семінарії у складі трьох факультетів: богословського, юридичного і філософського. У період входження території Буковини до Австро–Угорської імперії до 1918 року викладання проводилось німецькою мовою. Після входження до складу Румунії у 1920 році університет перепрофілювали в румунський. У 1940 році, після приєднання Північної Буковини до УРСР, Чернівецький університет мав сім факультетів та викладання українською мовою. Сьогодні в університеті навчається більше 16 тисяч студентів на 15 факультетах.