«25 травня, о 12:00, гендиректор Національної радіокомпанії України (НРКУ) Тарас Аврахов без жодних попередніх пояснень чи зауважень одноосібно розпорядився припинити мовлення української редакції Всесвітньої служби радіомовлення», — наголошує у поширеній з цього приводу заяві головний редактор української редакції ВСР Микола Мариненко. У редакції таке рішення вже назвали «волюнтаристським наступом чиновників на українські ЗМІ». За словами Мариненка, жодних відповідних документів НРКУ, так само як і розпоряджень вищих органів влади щодо припинення мовлення, надано не було.
Працівники Всесвітньої служби стверджують, що близько місяця тому Аврахов уже повідомляв колективу про намір ліквідувати міжнародне радіомовлення українською мовою. А почалося все ще з 1 січня цього року, коли через брак державних коштів було припинено короткохвильові трансляції цього каналу і майже півроку його програми поширюються лише через iнтернет та супутник зв’язку. Наприкінці березня цього року Колегія Держкомтелерадіо ухвалила рішення «Про заходи щодо оптимізації мереж каналів мовлення Національної радіокомпанії України», а Тарас Аврахов, у свою чергу, видав наказ «Про перерозподіл державного замовлення на виготовлення та видачу до ефіру радіомовної продукції», в якому про мовлення українською мовою на «Радіо Україна» в другому півріччі поточного року загалом не згадувалось.
Чим же не догодила українська редакція Національній радіокомпанії? «Рішення закрити українську редакцію Аврахов пояснює тим, що наші радіопрограми, мовляв, дублюють ефір трьох інших каналів українського радіо, — каже Микола Мариненко. — Ще одна «провина» українського іномовлення перед Авраховим полягає в тому, що, за його висловом, воно не може бути «бізнес–проектом»... Але ж, згідно зі Статутом НРКУ, радіокомпанія утримується за рахунок державного бюджету!».
Тим часом керівництво Національної радіокомпанії вже розпочало заходи щодо працевлаштування працівників української редакції в інші підрозділи НРКУ. «Усім сорока нашим працівникам, серед яких і кандидат наук, і журналісти, і просто різні за фахом люди, запропонували перейти на посаду звукооператора, — розповів «УМ» Микола Мариненко. — Це взагалі нонсенс, зважаючи хоча б на те, що у радіокомпанії немає стільки вакантних посад звукооператора!».
Колектив української редакції звернувся з відповідною заявою до секретаря Ради національної безпеки та оборони Раїси Богатирьової і Прем’єр–міністра Миколи Азарова, але з боку чиновників — жодної реакції.
«УМ», у свою чергу, намагалася з’ясувати причини припинення мовлення української редакції Всесвітньої служби радіомовлення в самого Тараса Аврахова, але марно. Як і глава Держкомтелерадіо Юрій Плаксюк, він на момент підготовки матеріалу був на колегії.
Усе ж чиновник знайшов час для спiлкування з журналiстами. «Цi процеси (припинення мовлення української редакцiї) були необхiдними i здiйсненi пiсля вiдповiдного рiшення колегiї Держкомтелерадiо i згiдно з наказом НРКУ про оптимiзацiю всiєї структури Нацiональної радiокомпанiї», — зазначив Тарас Аврахов.
Вiн запевнив, що НРКУ «робила i буде робити все можливе, аби вiдбувалося реальне звучання українського радiо за кордоном, а не iмiтацiя цього процесу».