Студенти Донецька, Львова, Рівного, Дніпропетровська, Луганська, Тернополя, Житомира, Луцька та інших міст України сьогодні о 14:00 вийдуть на вулиці й пікетуватимуть провладні установи. Зокрема в Києві молодь у зазначений час вирушить iз протестом від верхнього виходу станції метро «Хрещатик» до адміністрації Президента та Кабінету Міністрів. Головна вимога організаторів акції — громадянського руху «Відсіч», незалежної студентської профспілки «Пряма дія», ВМГО «Фундація регіональних ініціатив», ВМГО «Українська асоціація студентського самоврядування» та Ініціативної групи викладачів Києво–Могилянської академії — не допустити реєстрації в парламенті проекту нового Закону України «Про вищу освіту» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.
Усупереч перемовинам зi студентськими та молодіжними організаціями, у редакції проекту від 16 травня студенти вбачають завуальований, проте фактичний дозвіл адміністраціям ВНЗ збільшувати плату за навчання студентів–контрактників у будь–який час, збільшувати навантаження на викладачів, запроваджувати «триступеневої системи вступу», що загрожує повернути високий рівень хабарництва. Крім того, із законопроекту зникла норма про те, що форми навчання (денна, заочна, вечірня, екстернатна) у вищих навчальних закладах можуть бути поєднані.
Сьогодні студенти вимагатимуть підвищити мінімальні стипендії до прожиткового мінімуму, зменшити навчальне навантаження на викладачів та ввести повноцінну оплату їх діяльності, надати реальну автономію вишам, припинити тиск на органи студентського самоврядування та звільнити «некомпетентне керівництво Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України».
«Законопроект навіть після опрацювання міністерством не включає норму про максимальне навантаження для викладачів. Так, чинним законом ці норми встановлено на рівні 720 годин для викладачів із науковим ступенем та 900 годин для викладачів без ступеня. У варіанті, що був винесений на обговорення, замість чітко прописаної норми пропонувалося віддати Кабінетові Міністрів право щороку визначати максимальне навантаження на власний розсуд, — каже представник ініціативної групи викладачів Києво–Могилянської академії Інна Совсун. — Це означає, що українському викладачеві, на відміну від його європейських колег, доводиться витрачати фактично весь свій робочий час на аудиторні заняття, не залишаючи часу для власного професійного розвитку та наукової роботи».
Тим часом студенти заявляють: якщо їхні вимоги не почують, вдадуться до радикальніших дій. «Станом на 16 травня експертна робоча група Міністерства освіти вже рекомендувала направити проект закону на погодження до центральних органів влади, — розповіла «УМ» президент ВМГО «Українська асоціація студентського самоврядування» Єлизавета Щепетильникова. — Їхній проект закону абослютно не відповідає принципам Болонської системи освіти. Якщо на наш протест не відреагують, можемо заручитися підтримкою таких міжнародних організацій, як Європейський союз студентів та Європейська асоціація студентів, і це питання вийде на міжнародний рівень».