Хустський районний суд Закарпатської області скасував рішення міськради від 10 березня 2010 року про присвоєння звань «Почесний громадянин міста Хуста» лідерові ОУН Степанові Бандері та головнокомандувачу УПА Романові Шухевичу. Таким чином суд задовольнив позов жителя міста Дмитра Скрипа.
Позивач ще 23 квітня минулого року звернувся до Хустської міської ради з проханням надати йому копію рішення про присвоєння звання почесного громадянина Бандері та Шухевичу. Міськрада відповіла на звернення 8 червня, на той час нетерплячий Дмитро Скрип уже звернувся до Хустської міжрайонної прокуратури. «Він вважає дане рішення неправомірним із тих підстав, що Степан Бандера та Роман Шухевич не є уродженцями міста Хуст та не проживали в ньому, а також не могли внести жодного вкладу в будь–яку сферу життя міста», — йдеться у постанові Хустського районного суду. Як зазначено в постанові, висунення кандидатур на присвоєння цього звання «здійснюється гласно», а у випадку з Бандерою та Шухевичем «умисно приховувалося від громадян».
У суді повідомляють, що представник відповідача — Хустської міської ради — на судове засідання так і не з’явився, хоча «про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином». У самій же міськраді здивовані: про рішення суду дізналися лише минулого тижня. «На це судове засідання нас не запрошували, жодної повістки ми не отримували, — розповів «УМ» керуючий справами виконкому Хустської міської ради, юрист Василь Сабадош. — Рішення про присвоєння звань «Почесний громадянин міста Хуста» Бандері та Шухевичу було ухвалено на сесії міської ради, а всі рішення сесії є відкритими, ніхто нічого від жителів міста не приховував».
Сам Дмитро Скрип, активіст місцевого русинського руху, вже святкує перемогу. У його планах — повернення всіх старих назв вулицям міста, які зараз носять назви на честь героїв УПА. «Не були Бандера і Шухевич громадянами України. Я б на це ще закрив очі, якби не наша міська «бандерівська» влада, вони не надали мені положення про присвоєння звання «Почесний громадянин міста», — обурюється в розмові з «УМ» активіст–«русин». — До Бандери і Шухевича я ставлюсь нейтрально, але «бандерівщина» на Закарпатті поширена не була!».
Полiтичнi оглядачi ж звертають увагу на те, що це вже не перший судовий процес, мета якого — дегероїзувати лiдерiв українського визвольного руху в очах громадськостi. Як i попереднi рази, головний аргумент суду — громадянство Бандери та Шухевича — не витримує критики юристiв–професiоналiв. Суди над iменем Бандери та Шухевича, законопроект про червонi прапори, львiвське побоїще 9 травня, — все це вкладається в русло єдиної полiтики, спрямованої проти єдностi України, вважають експерти.